10 błędów Freelancera

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

10 błędów freelancera

Powszechnie znane jest powiedzenie „błądzić jest rzeczą ludzką”, a normą stało się popełnianie błędów – raz, dwa lub kilka. Jednak należy pamiętać że błędy które popełniamy zawsze czegoś nas uczą, nie inaczej jest u freelancerów. W tym artykule będziecie mieli szanse poznać 10 krytycznych błędów freelancerskich.

1. Nie używają umów

Pierwszą zasadą jaką każdy freelancer powinien przestrzegać to… podpisywanie umów! Niestety przeważnie uczymy się tej zasady w sposób bardzo nieprzyjemny czyli… na własnej skórze. Nie mamy podstaw by ufać klientowi na „słowo” więc przestrzegam przed tym by nie robić niczego bez tzw. „papierka”.

2.  Źle wykorzystują portale społecznościowe (lub wcale z nich nie korzystają)

Freelancer ma za zadanie zaprezentowanie swoich umiejętności i dopasowanie się do potrzeb klienta. Jako jednostka indywidualna musi znać podstawowe zagadnienia z każdej dziedziny którą otrzymujemy pod pojęciem „zlecenia”.  Jednak aby dostać ofertę trzeba dotrzeć do klienta, stąd freelancer sięga do facebooka, goldenline, google+, deviantarta i całej reszty portali społecznościowych gdzie stara się zaprezentować swoją sylwetkę. Często jednak ludzie którzy to robią za bardzo słodzą i zapychają social media, a wtedy zamiast reklamy powstaje… spam.

3. Liczy się jakość, a nie ilość

Początkujący (chociaż nie zawsze) freelancerzy popełniają błąd zamieszczając masę prac o średniej lub niskiej jakości. Projektant zapomina o tym że wartość portfolio wypada blado w oczach klienta, który szuka kreatywnych prac by mieć pewność że jego zlecenie będzie równie udane. Pamiętajcie że wasze portfolio ma za zadanie zaprezentowania waszych umiejętności, a nie szybkości tworzenia zleceń.

4.  Przestają się uczyć

Główną zaletą freelancerów jest to że są uniwersalni i znają się na wielu aspektach designu, nie są zaszufladkowani chociażby do webdesignu. Duże pole manewru w dziale ze zleceniami to wspaniała sprawa, ale trzeba pamiętać że lenistwo może doprowadzić do wypadnięcia z biznesu. Wszystko z powodu braku znajomości trendów webmasterskich. Co chwile są wprowadzane nowe techniki i aplikacje, które wypada znać. Dostępność materiałów edukacyjnych w tych czasach jest na wyciągnięcie ręki, a nie wykorzystywanie tej możliwości jest głupotą.

5. Niewiedzą jak obchodzić się z klientami 

Kolejnym błędem jest nieumiejętne obchodzenie się z klientem. Najczęstsze z problemów to brak ogłady, okazywania szacunku, oraz problem z przekonaniem zleceniodawcy do swoich umiejętności. Każdy powinien pracować nad sposobem rozmowy. Trzeba pamiętać że atmosferę tworzy freelancer, dlatego trzeba rozmawiać tak by klient wiedział o tym że jesteś zdolny i masz potencjał, najczęściej można to przekazać poprzez pewność siebie (w pewnych granicach).

6. Nie zabezpieczają się finansowo na czas “suszy”

Mamy XXI wiek, gdzie rozwija się technologia, a reklama to bardzo korzystna forma promocji firmy. Pamiętać jednak trzeba o tym, że zlecenia mogą przestać napływać. W Polsce trudnym okresem jest koniec wiosny, całe lato i dopiero na jesień znowu odżywamy po tzw. „suszy”. Większość firm, ale także freelancerów nie przetrwa tego okresu jeśli nie zabezpieczy się wcześniej finansowo, a wolny czas spożytkuje na nauce.

7.  Są zbyt chciwi

Najczęstszym powodem jest punkt 6. Freelancer powinien pamiętać o tym że są pewne granice w sprawie pieniędzy. Jeśli mamy stałego klienta to nie naciągamy go na super koszta. Wykorzystywanie ludzi kończy się zawsze tym że zostajemy odrzuceni od naszego „koryta” wraz ze zniszczoną reputacją.

8. Nie dotrzymują terminów 

Częstym z problemów freelancerów jest nie dotrzymywanie terminów. Powodów jest wiele chociażby chęć dodatkowego zarobku i wpychania zleceń w zapełnionym grafiku pracy, czy też złe oszacowanie czasu pracy. Trzeba powoli i dokładnie zaplanować termin ukończenia pracy, oraz dodać kilka (1-3) zapasowych dni na wypadki niezależne od nas.

9.  Nie wierzą w samych siebie

Kolejnym problemem jest brak wiary w siebie i swoje projekty. Czy zdarzyło się wam na drugi dzień poprawiać pracę bo coś przestało wam pasować? Zakładam że tak. To bardzo ludzkie zachowanie, ale często niekorzystne dla freelancerów. Kiedy chcemy doprowadzić coś do stanu perfekcyjnego często przekraczamy termin zdania projektu.

10. Zaczynają pracować dla kogoś innego (lub firmy)

Podstawowa zasada jest taka, że praca jako freelancer to pewien sposób życia. Kiedy zaczynamy pracować na zleceniach należy zabezpieczyć się finansowo oraz na bieżąco uczyć się trendów by nie wypaść z obiegu. Niestety słabe charaktery osiągając pewien poziom umiejętności nie są w stanie wyżyć pracując w taki sposób i postanawiają się zatrudnić w jakiejś firmie lub asystować profesjonalistom. Na pewno należy zaplanować sobie karierę w taki sposób by mieć co robić nawet jeśli efekt naszej pracy tymczasowo jest jedynie w zasięgu naszych oczu.

5/5 - (5 votes)

Dodaj komentarz