Czym jest Kelp i jakie ma zastosowanie?

Na pewno słyszeliście o prozdrowotnych właściwościach morskich warzyw jakimi są wodorosty. Jedną z odmian, która jest pełna wartościowych składników odżywczych jest Kelp. Najczęściej wykorzystywana w kuchni azjatyckiej, jest naturalnym źródłem witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Sprawdź jaki mogą mieć wpływ na Twoje zdrowie i czy mogą zapobiegać niektórym chorobom. Zapraszamy do artykułu pt. “Czym jest Kelp i jakie ma zastosowanie?”.

Co to jest Kelp?

Kelp to jedna ze 124 odmian wodorostów z rodziny Laminariales – alg morskich. Ten szczególny rodzaj glonów występuje licznie w okolicach przybrzeżnych północnej części Oceanu Spokojnego, północno-zachodniego Atlantyku, Oceanii – Chile, Argentyny, RPA, Nowej Zelandii i Australii. Lubi stosunkowo płytką i bogatą w składniki odżywczą słoną wodę dając pożywienie i schronienie tysiącom gatunkom zwierząt, lecz są także bardzo pomocne dla ludzi.

Kelp produkuje związek zwany algininem sodu – popularnego zagęszczacza wielu produktów spożywczych, a w szczególności lodów i sosów sałatkowych, czy też pasty do zębów. Popiół z wodorostów często używany jest w mydle oraz szkle. Będąc bogate w minerały i witaminy są wykorzystywane do produkcji suplementów i leków farmaceutycznych.   

Prozdrowotne właściwości Kelpu

Według Centrum Badań Żywności Kelp jest bardzo bogaty w witaminy i minerały. Zaledwie 100 gram tego produktu dostarcza:

*ZDS – Zalecane Dzienne Spożycie

Wspiera pracę tarczycy

Regularnie spożywany Kelp usprawnia pracę tarczycy podnosząc poziom energii i zwiększając funkcje mózgu. Narodowy Instytut Zdrowia twierdzi, że wodorosty takie jak Kelp są jednym z najlepszych naturalnych źródeł jodu, który jest niezbędnym składnikiem w produkcji hormonów tarczycy. Jego niedobór może powodować zaburzenia metabolizmu, stan zapalny tarczycy i inne komplikacje. 

Zaledwie 1 gram może zawierać 2984 mcg jodu, co stanowi aż 2000% dziennego zapotrzebowania na ten składnik. Pamiętaj jednak, aby spożycie było kontrolowane, ponieważ nadmiar może znacznie pogorszyć pracę tarczycy powodując nadczynność tarczycy.

Wspiera zdrowe kości

Choć myśląc o zdrowych kościach z pewnością na myśl nie przychodzą Ci glony, to jednak jest to idealne źródło witaminy K, A, B12, Wapnia oraz żelaza. Szczególnie ważna dla metabolizmu kości jest Witamina K współpracując także z wapniem i witaminą D. Pamiętajmy jednak o spożywaniu Kelpu wraz z dobrymi tłuszczami, gdyż to właśnie w nich witaminy z grupy A, D, E i K są rozpuszczalne i wchłaniane przez organizm. 

Reguluje poziom cukru we krwi

Kelp zawiera w sobie wanad – śladowy minerał mający działanie hipoglikemiczne. Oznacza to, że ma naturalne właściwości obniżające poziom cukru we krwi utrzymując prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badania z 2014 roku wykazało, że ekstrakty z brunatnych wodorostów takich jak Kelp przyczyniają się do hamowania enzymów zwiększających poziom glukozy we krwi. Oprócz tego wodorosty mogą poprawić funkcję komórek trzustki powodując zmniejszanie poziomu glukozy we krwi na czczo. 

Zmniejsza ryzyko wystąpienia raka

Jak już wspomnieliśmy, Kelp jest bogaty także w przeciwutleniacze – karotenoidy, flawonoidy, alkaloidy. Z kolei wystąpienie raka jest bardziej prawdopodobne w przypadku gromadzenia się wolnych rodników w ciele i narastania stanu zapalnego. Przeciwutleniacze zawarte w wodorostach neutralizują wolne rodniki chroniąc organizm przed uszkodzeniami komórek. 

Pod tym względem wodorosty to jedno z najlepszych produktów, które możesz włączyć do swojego menu. Unikalny skład i koncentracja przeciwutleniaczy jakimi są polifenole.

Jak stosować Kelp?

Pomimo, że jest uznawany jako superfood warto wspomnieć o tym, że nie wszystkie wodorosty są sobie równe. Kelp ma właściwości absorbujące, więc wchłania składniki odżywcze z morza, lecz może zbierać także substancje takie jak metale i zanieczyszczenia. Aby mieć pewność wysokiej jakości Kelpu, powinniśmy wybrać produkty z etykietą BIO lub EKO. Pochodzą one z czystych wód i zapewnia o zbieraniu oraz produkcji bez szkód dla pobliskiego środowiska naturalnego. 

Kelp jest dostępny w różnych postaciach. Możesz spożywać go jako pokarm lub suplement. Pomysły na włączenie wodorostów do Twojej diety, to:

Surowy kelp lub w postaci przypraw możesz kupić w sklepach ze zdrową żywnością lub sklepach z kuchnią azjatycką. 

5/5 - (1 vote)
Exit mobile version