Now Reading
Jak obrócić ekran? Windows 10, MacBook

Jak obrócić ekran? Windows 10, MacBook

jak odwrócić ekran windows 10

“Jak odwrócić ekran?” – już słyszę ten krzyk i niedowierzanie po niefortunnym wciśnięciu klawiszy. Takie przypadki też są konsekwencją sytuacji, gdy dostęp do komputera miały dzieci. Na szczęście rozwiązanie jest bardzo proste, a poniższy poradnik przeprowadzi Cię jak przywrócić poprawne działanie. Przepraszam – zapomniałem, że możesz szukać tej informacji w celu specjalnego obracania ekranu podczas np. obróbki graficznej!

Jak obrócić ekran za pomocą klawiatury?

Skrót klawiaturowy służący do obracania ekranu może różnić się w zależności od posiadanej karty graficznej (a w tym oprogramowania). Jeśli doszło do obrócenia ekranu w sposób przypadku, to najczęściej jednak jeden z trzech poniższych skrótów klawiaturowych powinien zadziałać: 

  • Przytrzymaj klawisz Ctrl, następnie strzałkę do góry (lub PgUp).
  • Przytrzymaj klawisz Ctrl, następnie ALT, a potem strzałkę do góry (lub PgUp). 
  • Przytrzymaj klawisz Ctrl, następnie ALT GR (prawy alt), a potem strzałkę do góry (lub PgUp). 

Pamiętaj o tym, że wybór kierunku strzałki oznaczać będzie zakres obracania ekranu:

  • Strzałka do góry – standardowa orientacja
  • Strzałka do dołu – obrót ekranu o 180 stopni. 
  • Strzałka w prawo – obrót ekranu w prawo o 90 stopni. 
  • Strzałka w lewo – obrót ekranu w lewo o 90 stopni. 

Jak obrócić ekran za pomocą ustawień systemowych?

Wystarczy, że wejdziesz do Ustawień > System > Ekran i wybierzesz opcję “Orientacja wyświetlacza” – przestaw na poziomą! 

obrót ekranu windows 10
Przejdź do ustawień ekranu
jak obrócić ekran
Wybierz orientację na “Poziomą”

Drugi sposób, by dojść do tego samego momentu, to kliknięcie prawym przyciskiem myszki na pulpit i wybranie opcji “Ustawienia ekranu”. 

Istnieje także sposób na obrót ekranu dzięki oprogramowaniu producenta grafiki, ale nie zawsze! W tym celu należy wybrać uruchomioną aplikację w zasobniku systemu (prawa część paska narzędzi) – najczęściej, aby ujrzeć odpowiednią ikonkę, należy rozwinąć listę. Kliknij dwukrotnie w celu uruchomienia aplikacji lub kliknij prawym przyciskiem myszki i sprawdź, czy taka funkcja jest tam dostępna.  

Jak obrócić ekran na MacBooku?

Jeśli korzystacie z Macbooka i zaszła konieczność obrotu MacBooka, to nie bójcie się – jest to całkiem proste: Wejdź w Preferencje systemowe i kliknij ikonę “Monitory”. Z rozwijanej listy w zakładce “Obrót” wybierz odpowiedni obrót ekranu: 

  • o 90 stopni
  • o 180 stopni
  • o 270 stopni

Wystarczy zatwierdzić ustawienia i cieszyć się normalnym działaniem ekranu!
Jeśli opcja ta jest “wyszarzona”, oznacza to, że komputer nie obsługuje funkcji obrotu ekranu. Jeśli zachodzi potrzeba obrotu ekranu, należy podłączyć zewnętrzny monitor. 

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2020 Poradniki.net. All Rights Reserved.