Jak podłączyć telefon do telewizora?

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

podłączyć telefon do telewizora?

Jeżeli czytasz ten artykuł, to z pewnością szukasz pożytecznych informacji, a najlepiej instrukcji podłączenia swojego smartfona do telewizora. Wielu z nas nie wie jak łatwo nawiązać połączenie między naszymi inteligentnymi urządzeniami i uważamy to za wyzwanie. Na szczęście pokażemy, że każdy może to zrobić!

Podłączanie telefonu do TV

Połączenie telewizora ze smartfonem lub tabletem otwiera wiele przydatnych sposobów przesyłania strumieniowego danych i multimediów. Po co pokazywać znajomym i rodzinie wakacyjne zdjęcia na tak małym ekranie? Znalazłeś ciekawy standup na YouTube? – podłącz się z telewizorem i pokaż go wszystkim! 

Obecnie większość telewizorów, które posiadamy w naszych domach to bardziej komputery dostosowane do oglądania telewizji niż telewizor sam w sobie. Oznacza to, że oprócz matrycy posiada także swój procesor, pamięć ram, a coraz częściej wbudowane dyski do nagrywania. Nie jest przecież nam  obce pojęcie “Smart TV” co przekłada się na połączenie z Internetem oraz szereg aplikacji. Między innymi to właśnie obce będą odpowiedzialne za komunikację między telewizorem, a smartfonem.

Podłącz się do telewizora za pomocą HDMI

Najbardziej niezawodnym sposobem podłączenia telefonu do telewizora jest kabel HDMI. Praktycznie każdy telewizor posiada standardowo port HDMI, który służy do przesyłania zarówno audio, jak i wideo z tego samego źródła. (Niektóre telewizory zaczynają być wyposażone w złącze HDMI w wersji 2.1 oferujące przesył danych w rozdzielczości 8k, natomiast nam wystarczy standard 2.0).

Twój telefon z pewnością nie będzie posiadał portu HDMI, ale są dostępne adaptery w przystępnej cenie. Bez problemu kupimy w każdym sklepie adapter HDMI do portów typu USB Type-C (nowe smartfony), micro USB (smartfony starszego typu, lub nowe wersje budżetowe) lub lightning (produkty od Apple).

Niektóre tablety z Androidem będą posiadały wbudowane porty mini HDMI lub micro HDMI, które można podłączyć bezpośrednio do HDMI za pomocą jednego kabla. Bez względu na port, z którego chcesz się połączyć, upewnij się, że kabel jest zgodny z tym połączeniem.

Podłącz się do telewizora za pomocą USB

To chyba najprostsze rozwiązanie, którego skuteczność będzie uzależnione od posiadanych portów w telewizorze. Aktualnie praktycznie wszystkie kable do ładowania smartfonów składają się z zasilacza (potocznie zwanym ładowarką) oraz przewodem, który kończy się standardowym złączem USB. Banalne prawda?  

Technicznie rzecz biorąc w ten sposób jesteśmy w stanie wejść w zawartość telefonu i odtworzyć je w telewizorze, a nie transmitować tego co aktualnie wyświetlamy na telefonie.  

Po podłączeniu do telewizora powinna pojawić się informacja systemowa, że zostało podłączone złącze USB. Na pilocie musimy nacisnąć przycisk określający źródło, zapewne będzie oznaczone jako “Source” lub “Input”. 

Podłącz do telewizora za pomocą WiFi (Android)

Jeśli do połączenia nie chcesz używać żadnych przewodów lub nie masz takiej opcji, to przedstawiamy Ci kolejną opcję – nawiązanie połączenia bezprzewodowego. 

Przesyłania strumieniowego zawartości z telefonu lub tabletu będzie możliwe po podłączeniu się na obu urządzeniach do tej samej sieci WiFi lub za pomocą Wifi Direct (bezpośredniego połączenia telefonu z telewizorem). Na Androidzie możesz skorzystać z aplikacji AllCast, choć w większości nowoczesnych telefonów z Androidem (Android 4.2 i nowsze) oraz urządzeń z systemem Windows (Windows 8.1 i nowsze) jest to zbędne, gdyż obsługują one standard przesyłania Miracast.

Korzystając z Miracast możesz po prostu przejść do ustawień wyświetlacza telefonu, wybrać opcję Cast, a następnie włączyć opcję bezprzewodowego ekranu. W ten sposób telefon sprawdzi czy w pobliżu znajdują się urządzenia do wyświetlania obrazu.

Połącz się z telewizorem za pomocą AirPlay (iOS)

Na urządzeniach Apple będziesz mógł korzystać z AirPlay – zastrzeżonej technologii Apple do bezprzewodowego przesyłania audio i wideo.

Niestety AirPlay jest przeznaczony do pracy tylko i wyłącznie między urządzeniami Apple. Jeśli wysyłasz zawartość z iPhone’a lub iPada do Apple TV, AirPlay będzie Ci w tym pomoże. Jeśli oba urządzenia są podłączone do tej samej sieci Wi-Fi, automatycznie się wykrywają, to bez problemu znajdziesz połączenie AirPlay w ustawieniach telefonu

Apple, to dość hermetyczne środowisko, które uznaje tylko produkty własnej marki. Na szczęście zaczyna się to powoli zmieniać, ale nie za sprawą bezpośrednio koncernu Apple. Samsung od 2019 roku wprowadził wsparcie AirPlay dla ich telewizorów, update mają przejść także telewizory wyprodukowane w 2018 roku. Dopiero za krokiem Samsunga ruszyły kolejne firmy – LG i Sony zapowiedziało wsparcie AirPlay tylko dla nowych telewizorów wyprodukowanych od 2019 roku.

5/5 - (5 votes)

Dodaj komentarz