Skąd brać darmowe grafiki? Największa baza banków zdjęć

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

darmowe zdjęcia stockowe

Czy potrzebujesz zdjęć do swoich postów lub projektów? Oczywiście, że tak! Jeśli szukasz pomocy w tym temacie, to zapewne już wiesz, nie jest łatwo znaleźć bezpłatne i legalne obrazy, które możesz dowolnie wykorzystać. Dlatego właśnie tutaj podzielimy się nie tylko wszelkimi możliwymi witrynami ze zdjęciami, a także udzielimy wszelkich informacji dot. ich wykorzystania unikając problemów prawnych. Chodźmy!

Wszystkie obrazy, które widzisz na stronach internetowych, forach, portalach, aplikacjach posiadają pewną klasę licencji. Licencje te to nic innego jak oznaczenie prawne, które definiuje rodzaj dozwolonego wykorzystania każdego zdjęcia z osobna. W związku z tym obrazy mają z reguły wszelkie zastrzeżone prawa. Oznacza to, że nie można ich używać bez zgody autora. Jeśli zatem myślisz, że pobranie dowolnego zdjęcia z Internetu i wykorzystanie go na swoim blogu nie rodzi żadnych konsekwencji prawnych, to jesteś w błędzie! Nawet Google umożliwia wyszukanie duplikatów zdjęć w Internecie, wystarczy kilka kliknięć. Co zatem zrobić, żeby grafiki były legalne? 

Twórz własne grafiki

Oczywiście jest to najlepsze rozwiązanie pod względem unikalności (Google też na pewno to doceni) jak i bezpieczeństwa. Jeśli jesteś autorem danej grafiki, to na Tobie spoczywają wszelkie prawa autorskie i nigdy nie zostaniesz posądzony o ich naruszenie. 

Jeśli nie jesteś zaawansowanym grafikiem, który jest w stanie tworzyć grafiki we własnym zakresie od podstaw, to możesz wykorzystać dostępne narzędzia. Jednym z nich jest Pixlr, to darmowy, lecz bardzo rozbudowany internetowy edytor zdjęć. Pixlr Express, to szybkie przygotowanie grafiki za pomocą gotowych efektów i ramek. Pixlr Editor oferuje pełny panel edycji i przestrzenią roboczą taką jak w Photoshopie. Znajdziesz tutaj warstwy, narzędzia do przycinania, retuszowania i zestawy filtrów. Wszystko to z poziomu przeglądarki! 

Drugim polecanym internetowym edytorem jest Canva. Polecam ją w szczególności, jeśli przyszłe grafiki mają być wykorzystane w mediach takich jak Facebook, Twitter, czy Instagram.  

Używaj obrazów z określonymi uprawnieniami

Obrazy, którym zostały nadane określonymi prawa, zazwyczaj wykorzystują licencję Creative Commons. Jest to standaryzacja praw, która została wymyślona przez organizację pod tą samą nazwą (również CC). W ten sposób autorzy mają możliwość określenia rodzaju praw, a tym samym ochrony swoich prac. W zależności od licencji, obrazy mogą być używane z pewnymi ograniczeniami, np. oznaczenie:

  • CC0Autor zrzeka się praw autorskich do grafiki całkowicie. Umożliwia to wykorzystywanie, kopiowanie, rozpowszechnianie, a także dowolne modyfikowanie bez jakiejkolwiek zgody. 
  • CC-BY – Autor pozwala na wykorzystywanie, kopiowanie, rozpowszechnianie i  edycję grafiki pod warunkiem, że za każdym razem zostanie oznaczony (Imię oraz Nazwisko autora, a czasem link do źródła).
  • CC-NC – Autor zrzeka się praw autorskich do grafiki z zastrzeżeniem, że grafika nie może być wykorzystywana w jakichkolwiek celach komercyjnych

Znalezienie obrazów z określoną licencją nie jest takie proste. Wcześniej do tego celu wykorzystywałem wyszukiwarki Google i zaawansowanego filtrowania, lecz wyniki wprowadzały w błąd. Zdjęcia, które wyświetlały się jako te, które możemy edytować bez jakichkolwiek zgody były jednocześnie do zakupu na niektórych portalach. Nie ryzykujmy w ten sposób. 

Znalezienie obrazów z licencją CC nie jest takie proste. Dlatego z pomocą przychodzą banki obrazów – to witryny oferujące darmowe zdjęcia/grafiki z różnymi licencjami jak i rozwiązania płatne. Jest to niezawodny sposób na znalezienie zdjęć w wysokiej rozdzielczości i uniknięcie problemów prawnych.

Banki obrazów mają zazwyczaj kategorie tematyczne, według których sortowane są przechowywane zdjęcia. Większość banków nie wymaga tworzenia konta i posiadają wyszukiwarkę zdjęć, w które wystarczy wpisać frazę kluczową. Te mniejsze banki zdjęć mogą takiej funkcji nie posiadać i będziemy zmuszeni do szukania grafik w odpowiednich kategoriach. 

Uwaga! Niekiedy banki zmieniają swoje regulaminy i może zdarzyć się sytuacja, że wykorzystane już zdjęcie w określony sposób za jakiś czas będzie wykorzystane niezgodnie z prawem, ponieważ strona rozszerzyła zakres ochrony danej grafiki. Oczywiście podany przykład jest czysto hipotetyczny, ale możliwy. Jeśli pobieramy zdjęcie, które ma licencją inną niż CC0, często do samej grafiki otrzymujemy jeszcze dodatkowy dokument – licencję, zachowaj go w razie czego. 

1. Unsplash

Bardzo kreatywny, spójny i dobrze wyselekcjonowany zbiór pięknych zdjęć. Grafik jest co prawda mniej niż na Pixabay, lecz za to bardziej unikatowe – czyni to Unsplash numerem Jeden na naszej liście. Na wyróżnienie zasługuje dostępność zdjęć w bardzo dużych rozmiarach, a więc możliwe jest wykorzystanie ich nawet jako fototapety na ścianę. 

Po utworzeniu konta możliwe jest tworzenie własnych kolekcji, co idealnie nadaje się do zachowywania inspiracji lub gromadzenia materiałów do projektu. Jeśli będziesz stałym bywalcem na Unsplash, to zachęcam do wypróbowania aplikacji na iOS. 

2. Pixabay

Na Pixabay składa się ponad milion obrazów z licencją typu CC0 czyniąc go największym bankiem bezpłatnych zdjęć i grafik w Internecie! Oprócz zdjęć znajdziesz tutaj także ilustracje, grafikę wektorową oraz trochę filmów. 

Wyszukiwarka dostępna jest w języku polskim, więc łatwo znajdziesz interesujące Cię zdjęcie. Rozdzielczość jest zmienna, zawsze środkowy wybór jest możliwy do pobrania bez logowania się. Po założeniu darmowego konta uzyskasz dostęp do większej rozdzielczości, a dodatkowo nie będziesz pytany o Captcha za każdym razem, gdy będziesz próbować pobrać plik. 

Pixabay oferuje szczególnie szeroki wybór fotografii krajobrazów. Upewnij się, że po wyszukaniu, po prawej stronie, w górnym rogu “SafeSearch” jest włączony. Gwarantuje Ci to, że grafika nie jest traktowana jako obraz dla dorosłych.

3. Pexels

Jeden z największych banków zdjęć. Pexels tworzą użytkownicy, którzy przesyłają zdjęcia, a moderatorzy je opisują, a następnie umieszczają w odpowiedniej kategorii zachowując ład i porządek. Gwarantuje to różnorodność i wszechstronność fotografii. Wyszukiwarka dostępna w języku polskim!

Pexels to szczególnie dobry wybór dla projektantów stron internetowych i aplikacji – znajdziesz tutaj dużą kolekcję zdjęć urządzeń i makiety. Wszystkie zdjęcia dostępne są do modyfikacji i wykorzystania w celach komercyjnych, lecz występują tutaj także takie, które mają ograniczone zastosowanie. Pexels ma kategorię poświęconą fotografii kosmicznej, która wygląda niesamowicie, lecz zdjęcia pochodzą z NASA i mogą być użyte tylko w określonych kontekstach.

4. Pikwizard

PikWizard oferuje tysiące bezpłatnych zdjęć o szerokim zakresie tematycznym. Imponująco duża ilość zdjęć przedstawiających… ludzi! Naturalne, niewymuszone pozy. Sprawdzi się także dla fanów fotografii miejskiej. Bardzo dobra jakość, zero tandety, super! 

Warto nadmienić, że dostępny jest tutaj edytor zdjęć online, ale niektóre funkcje są odpłatne. Zdjęcia dostępne w na dwóch licencjach: darmowe oraz CC0.

5. Gratisography

Gratisography, to surrealistyczne i dziwne zdjęcia. Jeśli szukasz właśnie czegoś takiego, to trafiłeś w 10tkę! Nie jest to duży bank zdjęć, lecz bardzo wyjątkowy i unikatowy. Nic dziwnego, bo jest to kolekcja znanego fotografa i projektanta Ryana McGuire’a. 

Co tydzień możesz liczyć na nowe grafiki, w bardzo dużej rozdzielczości i darmowej licencji.

6. Burst (Shopify)

Burst to darmowy bank zdjęć, stworzony przez Shopify. Zdjęcia przeznaczone szczególnie na przedsiębiorców – możemy znaleźć tutaj pełne kolekcje, które są ze sobą powiązane. Z pewnością znajdziesz tutaj fotografie o wysokiej jakości i rozdzielczości, które pomogą rozwinąć  Twój biznes. 

7. Free Images

Aktualnie ponad 500 000 darmowych zdjęć do wykorzystania zarówno prywatnego jak i komercyjnego! Serwis tworzony także przez użytkowników – możliwość uploadu nowych zdjęć. Szczególnie polecam dla znalezienia fotografii z zakresu Natury – prawie 95 tysięcy zdjęć w kategorii “Krajobrazy i Natura”, 52 tysiące w kategorii “Kwiaty i Drzewa”, prawie 41 tysięcy w kategorii “Zwierzęta i dzika natura”. Wymienić należy także kategorię “Architektura” z ilością 74 tysięcy zdjęć oraz “Sztuka i Design” – 46 tysięcy. 

8. Kaboompics

Ponad 17 tysięcy zdjęć i grafik z własną licencją – ograniczenia użytkowania jedynie w zakresie co do  redystrybucji. Jest kilka rzeczy, za które będziesz wręcz uwielbiać Kaboompics! Pierwsza z nich to zdjęcia w jakości oryginału przekraczają rozdzielczość aż 6k, a platforma umożliwia ściąganie w customowych rozmiarach. Dodatkowo kolorystyka zdjęć jest oznaczona paletą kodów. Zjeżdżając na dół  strony ze zdjęciem uzyskamy listę zdjęć powiązanych z aktualnie oglądanym. 

9. StockSnap.io

Kolejny duży bank z dużą ilością darmowych zdjęć z licencją CC0. Ze względu na fakt, że platforma przyjmuje zdjęcia także od użytkowników, rozdzielczość i spójność może być różna. Na ogół maksymalna rozdzielczość, to 4k. Na duży plus zasługuje szybki rozwój – StockSnap.io oferuje setki nowych zdjęć każdego dnia. Przydatna wyszukiwarka, kategorie, tagi, zdjęcia powiązane. 

10. Reshot

Ogromna biblioteka starannie dobranych, a zarazem bezpłatnych zdjęć, których nie znajdziesz nigdzie indziej. W zakładce “Misja” możemy przeczytać, że bank został stworzony specjalnie dla startupów, freelancerów i twórców, którzy mają dość tandetnych zdjęć. Można bezpłatnie korzystać z niego w celach komercyjnych i nie wymaga uznawania autora. 

11. FoodiesFeed

Dziesiątki tysięcy pięknych, realistycznych zdjęć żywności w rozdzielczości nawet 6k! Idealna strona dla blogerów kulinarnych i firm cateringowych. Licencja CC0 umożliwia nieograniczone użytkowanie. 

12. Canva

Canva to wspomniane już w tym artykule, Internetowe narzędzie do projektowania grafiki. W ofercie znajdują się także darmowe zdjęcia, których jest prawie milion! Ogromną zaletą korzystania z serwisu Canva jest to, że kilkoma kliknięciami możesz zmienić wybrany obraz w gotową grafikę do użycia w Social Media. Oczywiście znajdziemy tutaj również zdjęcia premium, które są płatne. 

11. Flickr

Flickr to olbrzymia platforma hostująca obrazy, jedna z największych. Znajdziesz tutaj obrazy z różnymi licencjami. Po wpisaniu interesującej Cię frazy koniecznie musisz ograniczyć liczbę wyników w oparciu o licencję. Wybierzesz ją w lewym, górnym rogu.

Na wyróżnienie zasługuje rozbudowana wyszukiwarka, która umożliwia wyszukiwanie według koloru, wzoru, rozmiaru, daty dodania, daty wykonania, orientacji, a także posiada funkcję SafeSearch. 

12. Life of Pix

Life of Pix to ciekawe rozwiązanie dla osób poszukujących wyjątkowych, kreatywnych fotografii. Te, które znajdziesz tutaj na pewno spełnią Twoje oczekiwania. Tutaj nie ma masowej produkcji, liczy się jakość. Rozdzielczość zdjęć przekracza 6k. Bardzo przydatna wyszukiwarka po frazach, kategorii, kolorach, orientacji!

13. FREEPIK

Freepik, to hiszpańska platforma oferująca bezpłatne treści graficzne o doskonałej jakości. Znajdziesz tutaj ekskluzywne ilustracje i zasoby graficzne. Strona dostępna w języku polskim, co znacznie ułatwi Ci wyszukiwanie interesujących materiałów. Zdjęcia znalezione na Freepik mogą być wykorzystywane zarówno w projektach osobistych, w firmach, a także w ujęciu komercyjnym. Jednakże wykorzystanie wymaga podania nazwiska autora w miejscu, w którym użyjesz tego zdjęcia.

Dzięki miesięcznej, darmowej subskrypcji Freepik daje Ci dostęp do całej zawartości – obrazów i wektorów, z których mogą korzystać użytkownicy za opłatą.

14. Vecteezy

Szukasz plików graficznych w wektorach, a może ilustracji? Vecteezy, to największa na świecie społeczność grafiki wektorowej i mówimy tutaj o milionach dostępnych plików! Większość grafik stworzonych przez artystów jest do pobrania za darmo, ale posiadają różne licencje. Istnieje szereg płatnych grafik, wyszukiwarka pomoże Ci wyświetlić tylko te, które Cię interesują. Standardowa licencja Vecteezy wymaga uznania autora na stronie.

15. StockVault

16. Finda.photo

Wkrótce nowe!

5/5 - (10 votes)

Dodaj komentarz