TOP6: Najlepszy komunikator internetowy do wideorozmowy

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

komunikator internetowy

Żyjemy w czasach kiedy rozmowy niezależnie od odległości mogą być za darmo. Każdy z nas zna co najmniej kilka osób z rodziny i znajomych, którzy mieszkają za granicą i chcemy utrzymać z nimi kontakt. Dobry komunikator internetowy pozwali nie tylko usłyszeć naszego rozmówcę, ale także zobaczyć na żywo jak ta osoba się zmieniła z wyglądu! 

Absurdalnie mam dla Ciebie dwie wiadomości – jedna z nich jest taka, że nie brakuje aplikacji do przeprowadzania rozmów wideo, a druga jest taka, że ich jest po prostu za wiele! Poniższa lista przedstawia najpopularniejsze możliwości, a wybór pozostawiamy Tobie i drugiej stronie. Bardzo możliwe, że będziesz potrzebować więcej niż jednej możliwości. 

Messenger

komunikator internetowy messenger
komunikator internetowy messenger

Na pierwszy rzut komunikator internetowy od Facebooka, czyli Messenger. Tego rozwiązania nie trzeba przedstawiać raczej nikomu. Cały świat słyszał o FB i  jedynym krajem stale blokującym dostęp do tej aplikacji są Chiny. Ten komunikator sprawdzi się idealnie w bieżącym podtrzymywaniu znajomości, dzięki rozbudowanemu czatowi, możliwości prowadzenia rozmów wideo i połączeń audio. 

Połączenia grupowe mogą być przeprowadzane maksymalnie do ośmiu osób, jednocześnie obsługując różne filtry twarzy i inne interaktywne funkcje. Jedynym mankamentem, jak dla mnie, jest strasznie zaniżona jakość połączenia, co może skutkować brakiem satysfakcji z rozmowy wideo. Na pewno będzie to przeszkadzać osobom, które dostrzegają każdy szczegół. 

Messenger można używać w postaci dedykowanej aplikacji pod system Android, iOS, MacOS, Windows, ale także za pośrednictwem przeglądarki co umożliwia przeprowadzenie rozmowy niezależnie od posiadanego urządzenia. Ponadto posiadając konto na Facebooku, nie jesteśmy zmuszeni do zakładania nowego konta na Messengerze. Istnieje też możliwość użytkowania Messengera, bez konta na Facebooku.

Aplikacja dostępna na: Windows, Mac, iOS, Android. (kliknij, aby pobrać)

Skype

skype

Następnym programem jest Skype. Ten wybór jest oczywisty ze względu na popularność i funkcjonalność, a także swą długą historię. Od 2011 roku właścicielem jest Microsoft i od tej pory do Skype można zalogować się swoim kontem Microsoft. Umożliwia przeprowadzanie rozmów na każdym urządzeniu dostępnym pod słońcem – Android, iOS, Windows, MacOS, Xbox One, a dzięki dostępnemu rozwiązaniowi on-line umożliwia wykonanie połączenia na każdym sprzęcie z dostępem do przeglądarki internetowej. 

Funkcjonalność aplikacji została rozszerzona do takich funkcji jak: czat, wysyłka załączników, zdjęć, filmów, robienia ankiet, udostępniania lokalizacji, a w wersji płatnej wykonywanie tanich połączeń na komórki i telefony stacjonarne do każdego kraju. Funkcja “Spotkanie”, czyli rozmowa grupowa, umożliwia zaproszenie do rozmowy wideo jednocześnie aż do 24 uczestników. Bezsprzecznym atutem jest także bardzo dobra jakość rozmowy, która dostosuje się do łącza internetowego.

Aplikacja dostępna na : Windows, Mac, iOS, Android, Xbox. (kliknij, aby pobrać)

WhatsApp

whatsapp

WhatsApp, to także jedna z najpopularniejszych aplikacji do komunikowania się na urządzeniach mobilnych. Stworzona przez byłych pracowników kultowej wyszukiwarki Yahoo. W ciągu 5 pierwszych lat swojej działalności z WhatsApp zdobyli aż 419 milionów użytkowników, co jest osiągnięciem dużo większym niż jakiejkolwiek innej aplikacji. W niektórych europejskich krajach, to właśnie WhatsApp wiedzie prym – w Hiszpanii aż 97% posiadających smartfony ma zainstalowaną tę aplikację, a np. w Niemczech jest to 84%. Nic zatem dziwnego, że co drugi Polak kontaktuje się ze swoją rodziną za granicą właśnie w ten sposób. 

WhatsApp oferuje przeprowadzanie konwersacji tekstowej wraz z możliwością załączania plików, obrazów, filmów, wysyłkę notek głosowych, a także przeprowadzanie rozmów wideo z maksymalnie trzema innymi osobami. Nie będziemy tutaj także narzekać na jakość połączenia. Na dodatek możemy ustawić limit zużycia danych mobilnych, tak abyśmy nie ponieśli dodatkowych kosztów za Internet będąc za granicą. Warto wspomnieć, że połączenia w WhatsApp są szyfrowane, dzięki czemu zachowamy prywatność i bezpieczeństwo. 

Aplikacja dostępna na: Windows, Mac, iOS, Android. (kliknij, aby pobrać)

FaceTime

facetime

Posiadając urządzenie marki Apple nie sposób nie wiedzieć czym jest FaceTime. Jeśli założymy, że zarówno Ty jak i osoby, z którymi chcesz się kontaktować są miłośnikami sprzętu tej marki (Apple w Polsce staje się coraz bardziej popularny), to jest to idealny wybór na przeprowadzanie rozmów wideo.

Aplikacja FaceTime jest rozwiązaniem systemowym, więc nie jest konieczna jej instalacja. Wystarczy, że posiadasz połączenie internetowe i zatwierdzisz możliwość ponoszenia obciążenia dodatkowymi opłatami przez operatora (tutaj głównie rozchodzi się o możliwość występowania opłat za wykorzystanie danych w Roamingu) i już będziesz mieć możliwość wykonywania połączeń audio i wideo kompletnie za darmo, w wyjątkowo wysokiej jakości.

Możliwość przeprowadzania konferencji ograniczona jest do 32 osób jednocześnie. Rozmowę możemy rozpocząć z wielu miejsc na telefonie – wchodząc do zakładki kontaktu, czy też bezpośrednio z wiadomości SMS.  Podczas konwersacji można nałożyć filtry Animoji i Memoji. Jeśli zatem Ty i osoby, z którymi się komunikujesz, jesteście użytkownikami Apple, FaceTime jest prawdopodobnie zarówno najprostszą jak i najlepszą opcją.

Aplikacja dostępna na: Mac, iOS.

Google Duo

google duo

Google Duo, jak sama nazwa wskazuje, to komunikator internetowy wypuszczony przez Amerykańskiego giganta – Google, w 2016 roku. Mimo tego, że istnieje duża szansa na to, że mało osób o nim wie, to aplikacja została zainstalowana już ponad miliard razy! Wymagane jest posiadanie numeru telefonu, gdyż będzie on powiązany z kontem – staje się naszym identyfikatorem. Zasada działania jest dość podobna jak w przypadku FaceTime. Aplikacja jest automatycznie uruchomiona, nawet po restarcie telefonu i umożliwia wykonanie połączenia wideo od razu z wizytówki kontaktu. 

Google Due posiada przydatną funkcję nazywającą się „Puk, puk”, która pozwala przed odebraniem zobaczyć obraz z kamery wideo osoby dzwoniącej. Połączenie podczas rozmowy jest szyfrowane, co wpływa na zwiększenie naszego bezpieczeństwa. W przeciwieństwie do FaceTime, z aplikacji można korzystać niezależnie od producenta telefonu – dostępna wersja na Android jak i iOS, a także w wersji on-line. W rozmowach grupowych może uczestniczyć maksymalnie 12 uczestników. 

Aplikacja dostępna na: iOS, Android. (kliknij, aby pobrać)

HouseParty

houseparty

Houseparty to stosunkowo nowy komunikator internetowy, który został wypuszczony tak jak Google Duo, w 2016 roku. Houseparty bardzo szybko stał się bardzo popularny, a to nie bez przyczyny. Głównym powodem jej nagłego wzrostu podczas epidemii jest fakt, iż posiada wbudowane gry, w które możesz grać ze znajomymi. Od marca 2020 r. Houseparty jest szóstą najczęściej pobieraną darmową aplikacją w sklepie AppStore w USA, a w Nowej Zelandii, UK i Kanadzie jest najczęściej pobieraną aplikacją. 

Rozmowy wideo na Houseparty obsługują maksymalnie ośmiu uczestników, co sprawia, że nie jest to idealne rozwiązanie dla dużych grup, ale dla małego grona jak najbardziej. Co ciekawe, system informuje o dostępności innych użytkowników w aplikacji i możliwości nawiązania z nim połączenia. 

HouseParty dostępne jest także w wersji on-line, wykorzystując przeglądarkę internetową Chrome. Umożliwia to zatem korzystanie z aplikacji z dowolnego systemu operacyjnego.

Aplikacja dostępna na MacOS, iOS, Android. (kliknij, aby pobrać)

Podsumowanie

Nie ma i raczej nigdy nie będzie aplikacji idealnej. Konkurencja i wolny rynek sprawia, że producenci wymyślają coraz lepsze i bardziej rozbudowane rozwiązania napędzając ten mechanizm. Nasze oczekiwania jako użytkowników także często się zmieniają (ze względu na panujące trendy).

Wyżej wymienione aplikacje powinny spełnić oczekiwania większości użytkowników. Jednakże finalny wybór często podyktowany będzie wieloma czynnikami jak np. sugerowanie użycia aplikacji przez drugą stronę, jakość obrazu podczas rozmowy, ilość użytkowników w rozmowie grupowej, czy też formalność kontaktu. Może to powodować konieczność zainstalowania wielu aplikacji i korzystania z nich w zależności od potrzeby.

5/5 - (8 votes)

Dodaj komentarz