Niskie temperatury to jeden z największych wrogów naszych domów. Na pierwszy rzut oka może nam się wydawać, że jesteśmy gotowi na śnieg i mrozy, lecz ich nadejście z reguły przyspiesza pojawienie się pewnych usterek. Jak temu zapobiec? Zastosuj się do kilku prostych wskazówek, które znajdziesz w tym artykule.
Przejdź na skróty:
Okna i drzwi
Dlaczego to właśnie je wymieniamy na pierwszym miejscu? Niestety przepuszczają one stosunkowo dużo ciepła. Nieszczelne drzwi i okna mogą spowodować spore straty związane z nadmiarowym wykorzystaniem opału. Kłopoty sprawiają także poluzowane lub uszkodzone w jakiś sposób zawiasy. Niskie temperatury mogą pogłębić istniejący problem i zaskoczyć cię któregoś mroźnego poranka nagłą usterką. Drzwi wejściowe do mieszkania oraz okna należy więc odpowiednio przygotować na nadejście zimy. Oczywiście jeśli są one w kiepskim stanie, warto rozważyć ich wymianę.
Instalacje wodne
Instalacje wodne narażone na wpływ niskich temperatur mogą ulec nagłymi trudnym do opanowania awariom. Aby uniknąć niespodzianek, należy odpowiednio przygotować się na nadejście zimy. Te wykorzystywane wewnątrz na ogół są przystosowane funkcjonowanie nawet przy skrajnej pogodzie. Inaczej bywa jednak w przypadku instalacji zlokalizowanych w garażach i ogródkach. Jeśli posiadasz takie konstrukcje wodne, spuść z nich wodę przed zimą i wyłącz je z użytku.
Uporządkuj dach
Usterki dachu zimą należy zaliczyć do grona najgorszych usterek, jakie mogą się zdarzyć. Z reguły pojawiają się one wtedy, gdy pogoda pozostawia wiele do życzenia, przez co nie jest łatwo dokonać niezbędnych napraw. Z tego prostego powodu warto odpowiednio wcześnie zbadać dach i przygotować go na nadejście zimy. Najbardziej narażone na problemy są wszelkie łączenia, na przykład z kominem oraz załamania połaci. Rzecz jasna należy zwrócić uwagę także na klasyczne czerwone flagi, takie jak pęknięte dachówki i wszystko inne co wymaga szybkiej interwencji. Pamiętaj, że niskie temperatury, a szczególnie w połączeniu z wodą, mają tendencję do pogłębiania awarii na dachu.
Kominek oraz komin
Jeśli masz dom, najprawdopodobniej posiadasz także instalację, która pozwala ci go ogrzewać. Zanim użyjesz jej po raz pierwszy w sezonie grzewczym, koniecznie sprawdź, czy działa ona bez zarzutów. Dzięki temu unikniesz niechcianych sytuacji oraz zapobiegniesz awariom niebezpiecznym dla życia, takim jak ulatnianie się tlenku węgla. Na zimę warto przygotować także komin. Oczywiście raz w roku powinien skontrolować go kominiarz z uprawnieniami. Nie chodzi tu jednak o zwykłe dopełnienie formalności — przede wszystkim postaraj się, aby twój dom był bezpieczny i gotowy na nadejście skrajnych warunków atmosferycznych.
Choć większość właścicieli domów o tym wie, należy wspomnieć w tym miejscu, że warto odpowiednio wcześnie przygotować opał dedykowany twojej instalacji grzewczej. W momencie nadejścia niskich temperatur ceny opału mogą być zawyżone, a istnieje nawet szansa na to, że zdarzą się problemy z jego dostępnością.