Prawo
-
Dlaczego warto zatrudnić adwokata? 10 powodów
Wszystkie sprawy nie wymagają konsultowania się z adwokatem, czy też korzystania z jego pomocy na sali sądowej. Nie mniej jednak, w większości przypadków po prostu nie warto ryzykować obrony w…
Czytaj dalej » -
Jak wyrejestrować telewizor lub inny odbiornik?
Nawet samo posiadanie telewizora lub radia powoduje obowiązek uiszczania abonamentu z tego tytułu. Jeśli nie chcesz mieć problemów z płaceniem abonamentu oraz odsetek od naliczonej zaległości, należy wyrejestrować odbiornik rtv…
Czytaj dalej » -
Jak napisać uzasadnienie pozwu o alimenty?
Każda sprawa alimentacyjna jest inna i skorzystanie z gotowego wzoru nie jest możliwe. Możesz jednak wykorzystać przykładowe zapisy, aby dostosować je do własnej sytuacji. W niniejszym artykule zajmiemy się nie…
Czytaj dalej » -
Zniszczony lub zaginiony w podróży bagaż — co należy zrobić?
Ze względu na obowiązujące regulacje unijne pasażerowie mogą domagać się odszkodowania za bagaż, który został zagubiony lub zniszczony w podróży. Odszkodowanie to przysługuje dodatkowo także tym pasażerom, których lot był…
Czytaj dalej » -
Wybór szkoły dla dziecka po rozwodzie – jakie prawa mają rodzice?
Stanowisko rozwiedzionych rodziców co do wyboru szkoły dla małoletniego dziecka może się od siebie różnić. Dowiedz się, co mówi prawo rodzinne na temat kwestii wyboru szkoły dla dziecka oraz jakie…
Czytaj dalej » -
Jak przygotować się do pierwszej wizyty u prawnika, by była efektywna?
Masz problem lub konflikt, które wymagają wejścia na drogę sądową lub przynajmniej konsultacji z adwokatem lub radcą prawnym? Dowiedz się, jak przygotować się do pierwszej umówionej wizyty u prawnika, aby…
Czytaj dalej » -
EasyDebt NSFIZ – co zrobić, jeśli dostałeś nakaz zapłaty?
W życiu każdego z nas mogą zdarzyć się trudne sytuacje, skutkujące niekontrolowanymi zadłużeniami. Jeśli w takie popadniemy, bardzo prawdopodobne, że prędzej czy później skontaktuje się z nami niestandaryzowany sekurytyzacyjny fundusz…
Czytaj dalej » -
Jak zaadresować list do Niemiec?
Kiedy zbliżają się święta, warto pomyśleć o swoich znajomych i rodzinie mieszkających za granicą. O ile wiadomość na Messengerze, czy telefon już stały się pospolite, to fizyczna kartka lub prawdziwy…
Czytaj dalej » -
Przedawnienie i umorzenie długu alimentacyjnego.
Według danych BIG, pod koniec 2019 roku aż 300 tysięcy rodziców zalega z płaceniem alimentów, a średni dług alimentacyjny wynosi prawie 40 tysięcy zł na osobę, o łącznej wartości 13…
Czytaj dalej » -
Zaległy abonament RTV – przedawnienie
Co do zasady opłata za abonament RTV obowiązuje za każdy odbiornik radiofoniczny i telewizyjny używany w gospodarstwie domowym lub samochodzie, ale… Płacenie abonamentu w Polsce nie jest zbytnio popularne. Okazuje…
Czytaj dalej » -
Kim jest dłużnik zajętej wierzytelności? Trzeciodłużnik
W otrzymanym piśmie z sądu lub od komornika możesz zauważyć nieco zagadkowy termin “dłużnik zajętej wierzytelności” wraz z obowiązkiem odpowiedzi. Przede wszystkim nie wpadaj w panikę i uspokój – prawdopodobnie…
Czytaj dalej » -
Kto to i co może Windykator?
Samo słowo “windykacja” kojarzy się negatywnie, a osoby pełniące funkcje w celu jej wykonania są uznawani za wrogów. Niestety windykacja w praktyce jest bardzo nieprzyjemna i może dojść do wielu…
Czytaj dalej » -
Rozdzielność majątkowa po ślubie
Coraz więcej małżonków decyduje się na zawarcie umowy o podziale majątku, nawet podczas trwania małżeństwa. O ile zawarcie intercyzy przedmałżeńskiej podyktowane jest względami bezpieczeństwa jednej ze stron, to w przypadku…
Czytaj dalej » -
Jak sprawdzić Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych?
Jeśli chcesz sprawdzić, czy dana osoba, kontrahent lub Ty sam widniejesz w Krajowym Rejestrze Dłużników, to trafiłeś idealnie! W tym artykule opisujemy proces jak sprawdzić Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych i…
Czytaj dalej » -
Przyjęcie spadku i odrzucenie spadku – kompendium wiedzy
Już w momencie otwarcia spadku, można zarówno spadek przyjąć jak i go odrzucić. Oprócz dziedziczenia majątku po śmierci spadkodawcy, odziedziczyć można także długi. Właśnie w takiej sytuacji odrzucenie spadku może…
Czytaj dalej » -
Zwolnienie dyscyplinarne z pracy – kompendium wiedzy
Kodeks pracy przewiduje rozwiązanie każdego rodzaju umowy o pracę (nawet w okresie ochronnym) bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracownika. Taki tryb określany jest jako “zwolnienie dyscyplinarne’. Czytaj dalej, a…
Czytaj dalej » -
Podatek od darowizny w rodzinie
Planujesz podarować rodzinie pieniądze i zastanawiasz się w jaki sposób to zrobić, aby uniknąć płacenia podatku? Maksymalna wysokość darowizny uzależniona będzie od stopnia pokrewieństwa, ale także od spełnienia dodatkowego warunku!…
Czytaj dalej » -
Jak napisać służbowy e-mail po angielsku?
Pisanie maili, to dzisiaj zwyczajna sprawa. Jednakże problemem może się okazać obcy język, czy też forma maila. Służbowy e-mail jest postrzegany jako mniej oficjalny od listu w tej samej sprawie.…
Czytaj dalej » -
Jak zaadresować list do Anglii? Przykłady
Co może być trudnego w wysłaniu listu? Otóż, w każdym kraju istnieją pewne schematy, którymi się posługują w danych sytuacjach. Z przykrością informujemy, iż w Anglii wygląda to kompletnie inaczej…
Czytaj dalej » -
Zaświadczenie o ciąży dla pracodawcy
Kodeks pracy nadaje ciężarnym szczególne uprawnienia pracownicze. Dotyczą one między innymi ochrony przed zwolnieniem, przedłużeniem umowy, zmianą warunków płacy, a także okresu ochronnego po powrocie do pracy. Pracodawca jednak musi…
Czytaj dalej » -
Co grozi za niepłacenie alimentów?
Alimenty co do zasady należy spłacać w zasądzonej wysokości i w określonym terminie. Za niepłacenie alimentów grozi nie tylko zajęcie wynagrodzenia za pracę przez komornika, ale także zabranie prawa jazdy,…
Czytaj dalej » -
Czy fundusz alimentacyjny wyrównuje zaległe alimenty?
Pomimo obowiązku byłego partnera (lub partnerki), do płacenia na utrzymanie dziecka, niestety dosyć często dochodzi do narastania długu z tego powodu. Czasem są to problemy przejściowe, lecz niekiedy okazuje się,…
Czytaj dalej » -
Jak ogłosić upadłość firmy?
Każda działalność zarobkowa obarczona jest ryzykiem. Problemy z płynnością finansową, to częsty przypadek firm przechodzących trudne momenty, ale także tych źle zarządzanych. Jedna pochopna decyzja albo zła koniunktura rynku, może…
Czytaj dalej » -
Co zrobić, gdy nęka nas firma windykacyjna?
Firmy windykacyjne nigdy nie cieszyły się dobrą sławą, a wobec narastającej konkurencji na tym polu, firmy zajmujące się egzekwowaniem należności coraz częściej korzystają z bardzo uporczywych środków. Próbując się wykazać…
Czytaj dalej » -
Jakich świadków powołać, aby wygrać sprawę rozwodową?
Jak w każdym procesie sądowym, również w procesie o rozwód, kluczem do wygrania postępowania jest przedstawienie dowodów wykazujących, że to właśnie nasze stanowisko zasługuje na uwzględnienie i to my mamy…
Czytaj dalej » -
Jak i w jakiej wysokości starać się o alimenty?
Orzeczenie wydawane po przeprowadzeniu postępowania rozwodowego ma na celu uregulowanie wszystkich kwestii dotyczących rodziny, a więc nie ogranicza się tylko do rozwiedzenia małżonków, ale reguluje również korzystanie ze wspólnego mieszkania…
Czytaj dalej » -
Jak przebiega sprawa rozwodowa?
Pozew o rozwód to nie koniec formalności, a zaledwie początek drogi ku wolności. Postępowanie rozwodowe nigdy nie jest łatwym przeżyciem, nawet jeżeli małżonkowie wspólnie doszli do porozumienia w zakresie zakończenia…
Czytaj dalej » -
Szczekający pies sąsiada. Jak sobie z nim poradzić?
Twój sąsiad trzyma w domu psy, które całymi dniami wyją i szczekają i nic nie robi sobie z Twoich próśb o pokojowe rozwiązanie problemu, a Ty masz już go serdecznie…
Czytaj dalej »