Jak zaadresować list do Holandii?

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

jak zaadresować list do holandii

Z pewnością mieliście okazję w swoim życiu adresować już nie jeden list i zastanawiasz się “Co może być trudnego w wysyłaniu listów?”. Niekiedy jednak warto dowiedzieć się jaki schemat adresowania występuje w danym kraju, tak aby wysyłany list dotarł bez problemu do odbiorcy, a nie z powrotem do adresata za kilka miesięcy. Z niniejszego artykułu dowiesz się wszystkiego jak zaadresować list do Holandii. 

Jak zaadresować list do Holandii z Polski?

Schemat adresowania jest taki sam jak ten stosowany w Anglii, lecz jeśli wysyłany przez Ciebie list będzie w takim samym formacie jak w Polsce, nie powinno to stanowić problemu w doręczeniu.

Miejsce danych adresowych

Adres należy napisać na środku koperty – zarówno dla listów krajowych jak i zagranicznych. Dokładne miejsce adresu, to przecięcie przekątnych koperty. Kolejność elementów adresu jest następująca:

 • Pierwsza linia: imię i nazwisko osoby lub instytucji
 • Drugi wiersz: nazwa ulicy, nazwa domu lub budynku i wszelkie dodatkowe informacje o budynku.
 • Trzecia linia: kod pocztowy, zwykle 4 cyfry i dwie litery
 • Czwarta linia: miasto i kraj

Imię i Nazwisko

Zanim wpiszesz Imię i Nazwisko adresata, poprzedź to użyciem zwrotu grzecznościowego:

 • Hr. (Heer) – dla Pana,
 • Mw.  (Mevrouw) – dla Pani, 

Jeśli znasz tytuł naukowy danej osoby, możesz użyć także odpowiedniego zwrotu.

Nazwa ulicy, domu, budynku

Druga linia to faktyczna linia, w której zaczynasz wpisywać adres osoby i powinieneś zacząć od nazwy ulicy i numeru, dodając po tym dodatkowe informacje o konkretnym mieszkaniu lub dodatkowe oznaczenia.

 • Nazwa ulicy i wszystkie informacje w drugiej linii mogą mieć maksymalnie 43 znaków,
 • W listach formalnych (do/z oficjalnych instytucji) używa się maksymalnie 17 dużych liter,
 • Łodzie mieszkalne : Jeśli nie mają własnego numeru domu (ale zwykle mają), powinniśmy zaadresować ze zwrotem “AB” (aan boord =  on board) i nazwę łodzi. Inną opcją jest wpisanie zwrotu “t / o”  (naprzeciwko) i numeru budynku naprzeciwko łodzi,
 • Możesz również pominąć tę część i wpisać słowo „ Postbus ” tylko z numerem skrytki pocztowej, jeśli masz taką możliwość,
 • Jeśli na adresie występują litery WW zastępujące numer domu, to oznacza przyczepę kempingową (Woonwagen),
 • Piętro: oznaczenie “HS” na parterze, “I” na pierwszym piętrze, “II” na drugim piętrze i tak dalej, napisane po numerze domu,
 • Tył lub przód : “a” lub “v“ po numerze piętra.

Kod pocztowy

To najważniejszy element w adresowaniu listu. Kod pocztowy w Holandii jest bardzo precyzyjny – wskazuje nawet budynek, do którego się odnosimy. Ponadto każdy region w prowincji ma swój własny kod, co stanowi połowę kodu pocztowego – dwie cyfry. 

Kod pocztowy składa się z 4 cyfr i dwóch liter. Pierwsze dwie cyfry, to informacja o prowincji i regionie, a dwie kolejne to dokładna lokalizacja danego miejsca, a dwie litery to konkretna ulica i numer domu. 

Jeśli masz problem ze znalezieniem kodu pocztowego a masz inne informacje, użyj tej strony.

Miasto i Kraj

Czwarta linia może być połączona z trzecią jeśli ta jest odpowiednio krótka. Adresując list z Polski unikaj takich sytuacji, gdyż coś może zostać pomylone i źle wpisane w system. 

Najważniejsze, aby wpisać kraj po polsku i angielsku: Holandia / Netherlands (skrót: NL),

O czym pamiętać wysyłając list do Holandii?

Przede wszystkim pamiętaj o poinformowaniu na poczcie, że list będzie wysyłany do Holandii. Zostanie wtedy naklejony odpowiedni znaczek. Możesz zakupić znaczek także drogą elektroniczną, a wydrukowany kod przykleić na kopercie w prawym, górnym rogu. 

Nie zapomnij umieścić swojego adresu na odwrocie koperty, a także o wypisaniu osobnego potwierdzenia nadania

Jak długo trwa wysyłka listu do Holandii Pocztą Polską?

Listy wysyłane za pośrednictwem Poczty Polskiej powinny być doręczone od 3 do 6 dni roboczych. Najlepiej wybrać list polecony priorytetowy (3 dni), natomiast w przypadku listu zwykłego ekonomicznego musisz liczyć się z czasem doręczenia wynoszącym aż 6 dni roboczych. 

Jeśli masz więcej pytań odnośnie naszego artykułu: “Jak zaadresować list do Holandii?”, to napisz komentarz lub przejdź do zakładki kontakt i wypełnij formularz.

5/5 - (9 votes)

Dodaj komentarz