Ile idzie list polecony priorytet? Czas, wymiary

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

ile idzie list polecony priorytet

Czekasz niecierpliwie na list lub chcesz wysłać ważne dokumenty? Zastanawiasz się ile czasu idzie list wysłany pocztą i czy warto dopłacać do priorytetu? Poczta Polska ma nawet kilka dni na doręczenie tego typu korespondencji. Na to wszystko odpowiadamy w niniejszym artykule pt. “Ile idzie list polecony priorytet? Czas, godziny nadań”

Nieco o Poczcie Polskiej

Poczta Polska to spółka Skarbu Państwa świadcząca usługi pocztowe, bankowo-ubezpieczeniowe oraz usługi logistyczne. W coraz większym stopniu realizuje także usługi cyfrowe za pomocą platformy internetowej – Envelo. 

Poczta Polska została ustawowo wyznaczona do pełnienia funkcji operatora zobowiązanego do świadczenia powszechnych usług pocztowych dla wspólnego dobra, w sposób jednolity i dostępny dla każdego. Jej obowiązkiem jest realizowanie usług polegających na przyjmowaniu, sortowaniu, przemieszczaniu i doręczaniu przesyłek listowych (do 2 kg), paczek pocztowych (do 10 kg) oraz przesyłek dla ociemniałych (do 7kg). Na życzenie jest zobligowana do wystawienia dokumentu potwierdzającego odbiór przesyłki rejestrowanej. 

Na przestrzeni ostatnich lat Poczta zaczęła tracić monopol na różne rodzaje przesyłek. Aż do końca 2012 roku korzystała z przywileju obsługiwania – przyjmowania i doręczania przesyłek o masie do 50 gram. Z kolei pomimo ustawowego przywileju obsługi przesyłek sądowych, realnie współpracuje w tym zakresie razem z InPost’em. 

Ile czasu idzie list polecony priorytet?

List polecony priorytet to jedna z najpopularniejszych usług Poczty Polskiej polegającej na wykonaniu usługi przyjęcia i doręczenia listu w sposób szybki oraz bezpośrednio do rąk adresata. Ponadto tylko przy wyborze usługi “Polecony” otrzymamy potwierdzenie nadania przesyłki wraz z kodem śledzącym do eMonitoringu. Kolejną odpłatną usługą jest opcja “Priorytet”, która pozwala na skrócenie czasu potrzebnego na dostarczenie listu do odbiorcy. 

List polecony priorytet realizowany jest w sesji jednorazowej odbywającej się o godzinie 15:00. Oznacza to, że przesyłki wysłane do tej godziny fizycznie wychodzą z punktu nadań, natomiast listy nadane po tej godzinie fizycznie rozpoczną podróż dopiero następnego dnia. 

Większość z nas uważa, że paczki i listy powinny być najpóźniej doręczane następnego dnia od momentu ich wysyłki. Co dziwne, w tym przypadku jest to możliwe. Otóż, czas potrzebny na doręczenie listu poleconego priorytetowego to zaledwie 1 dzień roboczy. 

Podsumowując powyższe informacje, list nadany do godziny 15:00 dotrze do odbiorcy następnego dnia roboczego (wysłany w poniedziałek, dotrze we wtorek), natomiast wysłany po godzinie 15:00 dotrze do odbiorcy dopiero w drugim dniu roboczym od momentu nadania (wysłany w poniedziałek, dotrze w środę). 

Warto wspomnieć, iż powyższe terminy nie są jednak gwarantowane przez pocztę regulaminem, a jedynie stanowią orientacyjny czas na realizację usługi.

Ile czasu idzie list polecony priorytet za granicę?

Poczta przyjmuje także nierejestrowane przesyłki listowe, a także przesyłki polecone praktycznie do wszystkich krajów świata. Czas doręczenia zależy przede wszystkim od odległości od miejsca wysyłki, a także od polityki kraju docelowego. 

List wysłany do krajów europejskich oraz niektórych krajów poza UE powinny być doręczone zaledwie w 3 dni robocze. 

Zdecydowanie dłużej należy czekać na list polecony priorytet wysyłane do krajów znajdujących się na innych kontynentach. Przykładowo list polecony do Ameryki, Afryki, Azji, Australii oraz Oceanii powinien dotrzeć w przeciągu 5 dni roboczych. 

Pamiętajmy także o tym, że dni robocze to dni od poniedziałku do piątku z wyłączeniem dni wolnych ustawowo od pracy, a w szczególności świat. Święta w danych regionach mogą występować w inne dni niż w Polsce, co może wpłynąć na faktyczny czas dostarczenia przesyłki listowej. 

Co można wysłać listem poleconym?

List polecony może zawierać korespondencję prywatną (np. list, pocztówka, wyniki badań, dokumenty), firmową (np. dane finansowe, sprawozdania finansowe, umowy) lub urzędową (np. wnioski, formularze, wezwania), a także wszelka inna zawartość pisemna lub graficzna (np. zdjęcia). 

Ponadto regulamin świadczenia usług Poczty Polskiej ściśle reguluje rzeczy zakazane do wysyłki (np. narkotyków, substancji niebezpiecznych, przedmiotów nieprzyzwoitych i niemoralnych, przedmiotów podrobionych, żywych zwierząt z drobnymi wyjątkami) i kategoryzuje listy ze względu na ich wielkość koperty. W ten sposób dowiadujemy się o 3 formatach – S, M, L. 

Format S to przesyłka o wymiarach maksymalnych 20 mm wysokości x 230 mm długości, 160 mm szerokości. 

Format M to przesyłka o wymiarach maksymalnych 20 mm wysokości x 325 mm długości i 230mm szerokości.

Format L to przesyłka o wymiarze sumy długości, szerokości i wysykości wynoszącej 900 mm, przy czym największy z boków nie może przekroczyć 600 mm.

Warto nadmienić, iż Poczta nie przyjmuje przesyłek mniejszych niż 90 x 140 mm. 

Jak uzyskać potwierdzenie nadania przesyłki poleconej? 

Do każdej przesyłki oznaczonej jako “polecona” powinien być dołączony druczek potwierdzenia nadania listu. Jest to druk wypełniany przez nadawcę, a następnie wypełniony i podbity stemplem pocztowym przez pracownika Poczty. Tylko poprawnie podstemplowane potwierdzenie nadania jest pełnoprawnym dowodem nadania listu/przesyłki. 

potwierdzenie nadania wzór
Wygląd potwierdzenia nadania listu

Potwierdzenie nadania przesyłki poleconej jest możliwy do pobrania z naszej strony w postaci pliku .PDF wraz z możliwością łatwej edycji, nawet w przeglądarce. Dzięki temu przygotujesz wszystkie dokumenty w domu, bez dodatkowego czekania w okienku po druczek.

Co ważne, tylko i wyłącznie posiadanie potwierdzenia nadania przesyłki uprawnia nas do składania jakiejkolwiek reklamacji w przypadku niedostarczenia przesyłki w danym terminie, zagubienia jej lub zniszczenia. 

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz