Ile idzie list polecony ekonomiczny? Czas, wymiary

Mikołaj Mikiciuk

list polecony ekonomiczny

Zastanawiasz się nad wysłaniem ważnego listu? Nie wiesz, czy jest sens dopłacać do listu priorytetowego? Poczta Polska ma aż kilka dni na dostarczenie tego typu listu, choć i tak nie jest to zagwarantowane regulaminem świadczenia usług. Sprawdź odpowiedzi na te pytanie w naszym artykule pt. “Ile idzie list polecony ekonomiczny? Czas, wymiary”

Poczta Polska traci monopol na listy

Poczta Polska to spółka Skarbu Państwa świadcząca usługi pocztowe, bankowo-ubezpieczeniowe oraz usługi logistyczne. W coraz większym stopniu realizuje także usługi cyfrowe za pomocą platformy internetowej – Envelo. 

Poczta Polska została ustawowo wyznaczona do pełnienia funkcji operatora zobowiązanego do świadczenia powszechnych usług pocztowych dla wspólnego dobra, w sposób jednolity i dostępny dla każdego. Jej obowiązkiem jest realizowanie usług polegających na przyjmowaniu, sortowaniu, przemieszczaniu i doręczaniu przesyłek listowych (do 2 kg), paczek pocztowych (do 10 kg) oraz przesyłek dla ociemniałych (do 7kg). Na życzenie jest zobligowana do wystawienia dokumentu potwierdzającego odbiór przesyłki rejestrowanej. 

Na przestrzeni ostatnich lat Poczta zaczęła tracić monopol na różne rodzaje przesyłek. Aż do końca 2012 roku korzystała z przywileju obsługiwania – przyjmowania i doręczania przesyłek o masie do 50 gram. Z kolei pomimo ustawowego przywileju obsługi przesyłek sądowych, realnie współpracuje w tym zakresie razem z InPost’em. 

Ile czasu idzie list polecony ekonomiczny?

List polecony ekonomiczny jest jedną z najczęstszych form wysyłek. Polega ona na dostarczeniu przesyłki do rąk własnych, lecz w trybie standardowym. Oznacza to, że taki list nie zostanie wsadzony do skrzynki pocztowej, a rozniesiony przez listonosza, a w przypadku nieobecności w domu, zostanie wystawione awizo.

Każda przesyłka oznaczona jako polecona jest rejestrowana, a więc jest możliwe jej śledzenie za pomocą eMonitoringu. Wydawane jest także w tym przypadku potwierdzenie nadania listu / przesyłki.

Żyjemy w czasach, kiedy standardem jest doręczenie przesyłki następnego dnia. Niestety nie jest to możliwe w tym przypadku. Czas potrzebny na doręczenie listu poleconego ekonomicznego to D+3, a więc realny jest czas wynoszący 3-4 dni robocze. Ponadto, list polecony ekonomiczny realizowany jest w sesji jednorazowej odbywającej się o godzinie 15:00. List wysłany do godziny 15:00 dostarczony zostanie w przeciągu 3 dni roboczych (wysłany w poniedziałek, dojdzie w czwartek), natomiast list wysłany po godzinie 15:00 zostanie dostarczony w przeciągu 4 dni roboczych od momentu nadania (wysłany w poniedziałek, dojdzie w piątek).

Warto wspomnieć, iż powyższe terminy nie są jednak gwarantowane przez pocztę regulaminem, a jedynie stanowią orientacyjny czas na realizację usługi.

Ile czasu idzie list polecony ekonomiczny za granicę?

Poczta Polska dzięki współpracy z ustawowymi operatorami w innych krajach, świadczy usługi przesyłek listowych niemalże do wszystkich krajów. Czas doręczenia zależy w głównej mierze od odległości miejsca docelowego oraz obostrzeń prawnych – np. konieczności nałożenia cła.

List polecony ekonomiczny wysłany do krajów europejskich oraz niektórych krajów poza UE powinny być doręczone w przeciągu 6 dni roboczych. Wysyłając list po godzinie 15:00 wydłużamy ten czas o kolejny dzień roboczy.

Pamiętajmy także o tym, że dni robocze to dni od poniedziałku do piątku z wyłączeniem dni wolnych ustawowo od pracy, a w szczególności świat. Święta w danych regionach mogą występować w inne dni niż w Polsce, co może wpłynąć na faktyczny czas dostarczenia przesyłki listowej. 

Ile czasu na odbiór przesyłki poleconej?

Jak już wiemy, odbiorca jest zobowiązany do potwierdzenia odbioru przesyłki. Pierwsza próba doręczenia nastąpi przez Listonosza, a w przypadku nieobecności w domu, urzędnik zostawi awizo w skrzynce pocztowej. W takiej sytuacji możliwe jest zamówienie ponownego dostarczenia listu lub fizyczne odwiedzenie placówki pocztowej już tego samego dnia, co awizo zostało wystawione.

Początkowy czas na odbiór listu wynosi 7 dni. Po upłynięciu tego okresu, zostanie wystawione awizo powtórne na kolejne 7 dni. Z kolei po 14 dniach od momentu wystawienia pierwszego awizo, list zostanie zwrócony nadawcy, a ten zostanie obciążony dodatkowymi kosztami za zwrot.

Jak uzyskać potwierdzenie nadania przesyłki poleconej? 

Do każdej przesyłki oznaczonej jako “polecona” powinien być dołączony druczek potwierdzenia nadania listu. Jest to druk wypełniany przez nadawcę, a następnie wypełniony i podbity stemplem pocztowym przez pracownika Poczty. Tylko poprawnie podstemplowane potwierdzenie nadania jest pełnoprawnym dowodem nadania listu/przesyłki. 

potwierdzenie nadania wzór
Wygląd potwierdzenia nadania listu

Potwierdzenie nadania przesyłki poleconej jest możliwy do pobrania z naszej strony w postaci pliku .PDF wraz z możliwością łatwej edycji, nawet w przeglądarce. Dzięki temu przygotujesz wszystkie dokumenty w domu, bez dodatkowego czekania w okienku po druczek.

Co ważne, tylko i wyłącznie posiadanie potwierdzenia nadania przesyłki uprawnia nas do składania jakiejkolwiek reklamacji w przypadku niedostarczenia przesyłki w danym terminie, zagubienia jej lub zniszczenia. 

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz