Jak zaadresować list do Anglii? Przykłady

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

jak zaadresować list do anglii

Co może być trudnego w wysłaniu listu? Otóż, w każdym kraju istnieją pewne schematy, którymi się posługują w danych sytuacjach. Z przykrością informujemy, iż w Anglii wygląda to kompletnie inaczej niż w Polsce. Jeśli nie chcesz, aby Twój list szedł wieki, przeczytaj nasz poradnik “Jak zaadresować list do Anglii?” i dowiedz się krok po kroku jak to wykonać!

Jak zaadresować list do Anglii?

Miejsce danych adresowych i ich kolejność

Adres piszemy na środku koperty (bez względu na to, czy jest to list krajowy czy zamorski), a nie – jak w Polsce – w prawym dolnym rogu. Środek adresu powinien znajdować się na przecięciu przekątnych koperty. Kolejność pozycji adresowych jest następująca:

nazwisko adresata, ewentualnie
firma do której piszemy
ew. pośrednictwo
nazwa domu (jeśli taka jest)
numer lokalu i ulica (koniecznie w tej kolejności)
miasto
hrabstwo
kod pocztowy

kraj

Nazwisko adresata

Zanim wpiszesz nazwisko, należy poprzedzić je zwrotem grzecznościowym. Do wyboru mamy:

  • Mr – do mężczyzny
  • Miss – do panny
  • Mrs – do kobiety zamężnej
  • Ms – do kobiety, forma uniwersalna, bez wnikania w status cywilny
  • Sir – powoli wychodzi z użycia, ale pisząc do osoby starszej lub o konserwatywnych poglądach warto zachować tę formę.
  • Esq. (Esquire) – odpowiednik naszego Szanowny – wyszło prawie zupełnie z użycia.

UWAGA: Wysłanie listu bez tytułu grzecznościowego uznawane jest jako mało kulturalne.

Co to “Pośrednictwo“?

Jeśli list piszemy do osoby, która zostawiła nam adres kontaktowy, a na pewno nie mieszka pod wskazanym adresem, należy zaznaczyć to skrótem c/o – care of, np.

Anna Kowalska
c/o Somerset County Council
Hannover House…

i dalej podać adres.

Nazwa domu i ulicy

Jeśli dom ma swoją nazwę, np. Osborne House, to należy ją umieścić na kopercie, przed nazwą ulicy. Nazwy ulicy w takim przypadku nie pomijamy (patrz przykład wyżej).

Numer domu

Koniecznie najpierw numer domu, a następnie nazwa ulicy – np. 129 South Rd. Jeśli chcemy podać numer mieszkania, nie “łamiemy” jak w Polsce (np.: 10/9), lecz pod nazwą ulicy dopisujemy np. Flat 3. Tak to wygląda w praktyce:

Ms Anne Davies
Quantock House
126 North Street
Flat 4
Wellington

Kod pocztowy

Do najważniejszych elementów należy kod pocztowy, bardzo dokładnie wskazujący miejsce zamieszkania. W przypadku wątpliwości poczta kieruje się właśnie nim. Pisząc kod pocztowy oddzielamy spacją dwa człony. Pierwszy oznacza hrabstwo i składa się z jednej lub dwóch liter i tyluż cyfr, drugi – z jednej cyfry (uwaga! może nią być zero) i dwóch liter. Przykład TA21 3PS.

Nazwa kraju

Pisząc list za granicę należy po angielsku podać nazwę kraju, np. Poland, France, Germany. Stosowanie skrótów oficjalnych nazw państw, czy to angielskich (np. FRG) czy oryginalnych (RP, PL czy podobnych) jest niewskazane i będzie niezrozumiałe.

Gdzie wpisać dane nadawcy?

Co do zasady, dane nadawcy powinny znajdować się z tyłu koperty. Oczywiście napisane mniejszą czcionką niż dane adresata.

Jeśli nadal nie wiesz jak zaadresować list do Anglii, napisz komentarz, a postaramy się pomóc możliwie najszybciej. Natomiast, jeśli spodobał Ci się artykuł, sprawdź koniecznie: jak zaadresować list do Niemiec lub Holandii.

5/5 - (7 votes)

Dodaj komentarz