Dlaczego warto zatrudnić adwokata? 10 powodów

Mikołaj Mikiciuk

dlaczego warto zatrudnic adwokata

Wszystkie sprawy nie wymagają konsultowania się z adwokatem, czy też korzystania z jego pomocy na sali sądowej. Nie mniej jednak, w większości przypadków po prostu nie warto ryzykować obrony w pojedynkę. Choć dobra reprezentacja może nie być zbyt tania, może pomóc w uniknięciu poważnych zarzutów, utraty roszczeń, zerwania umów, obrócenia sprawy na naszą niekorzyść, czy też więzienia. Dlatego przygotowaliśmy i omówiliśmy poniżej powody, dla których warto zastanowić się nad adwokatem. Zapraszamy do artykułu “Dlaczego warto zatrudnić adwokata? 10 powodów”.

Prawo jest trudną dziedziną

Jeśli nie posiadasz dyplomu ukończenia studiów prawniczych lub nie jesteś specjalistą w danej dziedzinie, praktycznie nie jest możliwym, aby zachowywać się jak profesjonalny prawnik. Piszę tak, gdyż nawet doświadczeni prawnicy zazwyczaj nie reprezentują siebie w sądzie, zwłaszcza kiedy dochodzi dodatkowy stres. Ponadto adwokaci zwykle specjalizują się w jednej lub kilku dziedzinach praktyki prawnej, co działa synergicznie.

Każda sprawa może szybko się znacznie skomplikować bez pomocy wyszkolonego i oderwanego emocjonalnie prawnika. Podobnie, nie zatrudnienie prawnika przy zakładaniu firmy, weryfikacji umowy lub podjęcie innych przedsięwzięć może skutkować wieloma potencjalnymi konsekwencjami prawnymi, których można było łatwo uniknąć. 

Brak prawnika może kosztować więcej

W najgorszym scenariuszu sprawa karna może decydować o tym, czy spędzasz najbliższy czas za kratkami i jak długo to potrwa, natomiast sprawa cywilna może skończyć się całkowitym bankructwem. Korzystając z usług prawnika możemy być niemal pewni, że podjęliśmy wszelkie kroki ku zminimalizowania konsekwencji prawnych i finansowych do granic możliwości.  

Istnieje także wielu adwokatów cywilnych, którzy tak naprawdę nie pobierają od Ciebie ani grosza zanim nie wygrają Twojej sprawy. Natomiast jako poszkodowany/a w sprawie możesz ubiegać się zwrot poniesionych kosztów na obronę. Zatem, zatrudnienie prawnika może w rzeczywistości pomóc zaoszczędzić lub zarobić pieniądze.

Prawnik wie jak skutecznie kwestionować dowody

Bez odpowiedniego przeszkolenia prawniczego możesz nie być w stanie ocenić, czy kluczowy dowód przeciwko Tobie został uzyskany niewłaściwie lub czy zeznania jednego świadka przeczą wcześniejszemu jego zeznaniu lub zeznaniom innych świadków. Nie mówiąc już o tym, czy organy ścigania dochowały wszelkiej staranności, nie popełniły żadnego błędu, czy też laboratorium kryminalne właściwie zajmowało się dowodami na każdym kroku. Twój prawnik powinien to widzieć i w przypadku zaistnienia powyższych sytuacji, odpowiednio zareagować oraz skutecznie zakwestionować dowody.

Niewłaściwy dokument, braki informacyjne lub spóźnienie może skutkować przegraniem sprawy 

Obycie z danymi urzędami, a w szczególności znajomość procedur oraz wymogów prawnych dotyczących terminów, prawidłowego wypełnienia dokumentów i ich składania jest umiejętnością na wagę złota. Jedno spóźnienie lub nieprawidłowe złożenie dokumentów może wydłużyć sprawę lub co gorsza – spowodować odrzucenie sprawy na Twoją niekorzyść. 

Łatwy dostęp do świadków i ekspertów 

Adwokaci polegają na także na swoich znajomościach – rozbudowanej sieci profesjonalistów i współpracowników, którzy pomagają w sprawach swoich klientów. Większość osób niebędących prawnikami osobiście nie zna ekspertów, którzy mogą pomóc w odkryciu lub zakwestionowaniu dowodów lub zeznań strony przeciwnej. Oprócz tego prawnik dysponuje wiedzą kogo należy powołać na świadka i czy w ogóle jest taka możliwość (np. powołanie policjanta wykonującego czynności operacyjno-śledcze). 

Prawnik wskaże Ci wszystkie możliwości

Przyznanie się do winy nie jest jedynym rozwiązaniem, nawet jeśli istnieją solidne dowody wskazujące na to. Kiedy zatrudniasz prawnika, może on wskazać Ci wszelkie możliwości i doradzić najlepsze rozwiązanie w zależności od podejmowanego ryzyka, ale to nie wszystko. Istnieje także szereg czynności, które prawnik jest w stanie zrobić działając z Twojego pełnomocnictwa. Jednym z nich jest zawarcie ugody z drugą stroną i możliwość uniknięcia potencjalnie surowych kar nawet przed rozpoczęciem procesu.

“Lepiej zapobiegać niż leczyć”

Z pewnością słyszałeś/aś takie powiedzenie “Lepiej zapobiegać niż leczyć”, prawda? Tak właśnie jest z usługami prawniczymi. Począwszy od konsultacji z prawnikiem przed podjęciem ważnej decyzji mogącej posiadać późniejsze konsekwencje prawne, przygotowanie do procesu, po próbę uniknięcia rozprawy. 

Negocjowanie ugody i jej warunków

Doświadczony prawnik prawdopodobnie miał już za sobą dziesiątki spraw podobnych do Twojej lub jego wiedza jest na tyle duża, że może przewidzieć jak dana sprawa zostałaby rozpatrzona przez sąd. Oprócz niektórych przypadków, kiedy bardziej sensowne jest doprowadzenie sprawy do procesu, pójście na ugodę jest najlepszym rozwiązaniem. Jak już wiemy adwokat może w tym pomóc, ale powinien także zrobić to w taki sposób, aby negocjacje warunków ugody nie były krzywdzące dla klienta, a korzystne.

Druga strona prawdopodobnie ma przedstawicielstwo prawne

Osoby występujące we własnym imieniu są na ogół w bardzo niekorzystnej sytuacji kiedy przychodzi im się zmierzyć z adwokatem strony przeciwnej. Tak samo jest w przypadku rozmów biznesowych, w której druga strona ma radcę prawnego. Jak już wspominaliśmy wcześniej, prawo jest skomplikowane i adwokat reprezentujący Twojego przeciwnika z pewnością może wykorzystać tą nierówność, nie mówiąc o podważaniu naszego zdania ze względu na przewagę liczebną.

Prawnicy często udzielają bezpłatnej konsultacji

Ponieważ wielu prawników nie pobiera żadnych opłat podczas wstępnej wizyty twarzą w twarz, rozmowa z jednym z nich nie zaszkodzi. Bezpłatna konsultacja nie tylko da Ci wyobrażenie o trudności Twojej sprawy, ale także na temat jego prawdopodobnego wyniku. Wtedy finalnie możesz zdecydować, czy rzeczywiście musisz zatrudnić prawnika. Trudniejsze przypadki będą musiały być jednak przeanalizowane przez prawnika, lecz wtedy już będziesz wiedzieć, że każda kwota wydana na ten cel jest konieczna.

Jak znaleźć dobrego prawnika?

Niezależnie od tego jak skomplikowany jest Twój przypadek – zagrożenie utraty majątku, praw rodzicielskich, czy nawet kary pozbawienia wolności, musisz wiedzieć, że doświadczeni prawnicy są zaledwie kilka kliknięć od tej strony. Wystarczy, że przejdziesz do wyszukiwarki google i wpiszesz frazę łączącą Twoją potrzebę oraz miasta, w którym się znajdujesz, przykładowo: Prawnik Poznań, Adwokat Szczecin, czy Prawnik rozwodowy Warszawa. Sprawdź opinie i umów się na spotkanie w celu weryfikacji Twojego przypadku i uzyskać odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. 

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz