Jak usunąć ślady po taśmie klejącej i naklejkach?

Poradniki

Updated on:

jak usunąć ślady po taśmie naklejkach

Przed zastosowaniem poniższych rad, należy wcześniej usunąć śliski i nieprzepuszczalny wierzch taśmy klejącej, aby pozostał tylko sam klej. Jeśli nie chce zejść, to podgrzewamy ją suszarką do włosów lub gorącym żelazkiem przez gazetę, uważając, aby nie zniszczyć powierzchni pod taśmą! W przypadku naklejek również zrywamy ich śliską powierzchnię. Chyba, że są one papierowe, jak na przykład ceny, wtedy poradzimy sobie nawet bez ich ściągania.

Jak usunąć ślady po taśmie / naklejkach?

Masło, krem do rąk, majonez, olej

Użycie czegoś tłustego, to pierwsza i najdelikatniejsza metoda na mocno trzymający się klej. Wystarczy nanieść trochę jednej z wymienionych substancji na zabrudzenie i przecierać je ściereczką lub ręcznikiem, a po chwili powinniśmy uzyskać czystą powierzchnię. Tłuszcz jest neutralny dla większości powierzchni, z wyjątkiem tych chłonnych, jak np. tapeta, dlatego warto zastosować tę metodę jako pierwszą. Na zdjęciu można zobaczyć, jak łatwo masło poradziło sobie z bardzo uciążliwą taśmą.

Żelazko

Jeżeli klej jest mocno zaschnięty, to zwilżamy go odrobiną wody, a następnie przecieramy rozgrzanym żelazkiem przez niepotrzebną szmatkę. Trzeba tylko uważać na skutki uboczne, ponieważ nie wszystkie powierzchnie lubią wysoką temperaturę oraz dużą wilgotność i mogą się odkształcić lub przebarwić. Nawet jeśli cały klej nie zejdzie, to później łatwiej będzie nam go usunąć inną metodą.
Zamiast używać żelazka można także maczać ściereczkę w gorącej wodzie.

Nafta

Do kupienia w marketach budowlanych, aptekach lub drogeriach. Należy nanieść ją na zabrudzenie lub naklejkę, a po chwili zacząć ścierać. Choć może pachnieć niezbyt przyjemnie, to jednak daje bardzo dobre rezultaty i nie szkodzi czyszczonym powierzchniom. Czasem może pozostawiać zacieki, dlatego należy ją przetestować w niewidocznym miejscu.

Terpentyna, benzyna, zmywacze

Do kupienia głównie w marketach i aptekach. Te specyfiki także ułatwiają pozbycie się kleju, ale stosujemy je w ostateczności, gdyż wszystkie z nich mogą powodować matowienie czyszczonych powierzchni lub niszczyć lakier, ponieważ są rozpuszczalnikami. Musimy je wcześniej przetestować w niewidocznym miejscu.

Inne pomoce

W sklepach motoryzacyjnych i marketach możemy także kupić specjalne preparaty przystosowane do usuwania naklejek. Zazwyczaj są to preparaty w sprayu lub w sztyfcie, a w ich nazwie możemy znaleźć kombinację słów: label, remover, glue, adhesive, off, killer. Dostępnych jest wiele różnych produktów, a wszystkie działają niemal tak samo skutecznie. Trzeba tylko wcześniej przeczytać ich ulotkę i wybrać najlepszy do naszych potrzeb, ponieważ jedne są mocniejsze i mogą uszkodzić lakier, a inne są za słabe do usuwania starego kleju. Stosujemy według instrukcji na opakowaniu. Koszt: od kilku złotych.

Oprócz sprayów i sztyftów, w sklepach internetowych i motoryzacyjnych, możemy także nabyć (za kilkanaście złotych) specjalne gumowe krążki, które zakłada się na wiertarkę i wprawione w ruch ścierają klej, tak samo jak gumka zmazuje ślady ołówka. Są raczej niegroźne dla wszystkich powierzchni i dobrze się sprawują. Cena jednej sztuki, która wystarczy na długi czas: od 15zł.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz