Wakacje na łonie natury są niesamowicie odprężające i mogą zapewnić nam niezapomniane wspomnienia, jednak wiąże się z nimi kilka utrudnień. Jednym z nich są owady, które skutecznie potrafią uprzykrzyć nam urlop oraz sprawić, że jedynym naszym zajęciem będzie poszukiwanie sposobów na uporanie się z nimi. Poznaj skuteczne zasady ochrony przed kleszczami i komarami.
Przejdź na skróty:
Najprostsze metody na komary i kleszcze
Apteki, markety oraz strony internetowe oferują nam wiele produktów, które mają odganiać od nas owady. Bardzo popularną formą odstraszania komarów są świece lub spiralki, które świetnie sprawdzą się, gdy spędzamy czas w jednym miejscu, przykładowo w altance. Jednakże często podczas wakacji wybieramy aktywność, a wówczas potrzebujemy produktu, który na długi czas ochroni nasze ciało przed “inwazją” owadów. Wiele osób wybiera specjalne silikonowe opaski lub plastry, które za pomocą zapachu odstraszają komary. Odstraszacze komarów opierają się właśnie na działaniu olejków eterycznych, których woń jest bardzo nieprzyjemna dla komarów. Zazwyczaj pachną lawendą, cytrusami czy też bazylią lub tymiankiem.
Wcześniej wymienione produkty znakomicie sprawdzą się w przypadku komarów, ale z kleszczami jest troszeczkę ciężej. Warto w tym wypadku sięgnąć po silniejszą broń, która nie będzie bazowała wyłącznie na nieprzyjemnym dla owadów zapachu. Repelenty, które zawierają w składzie DEET (N,N-Diethyl-3-Methylbenzamide) są zdecydowanie skuteczniejsze przeciw kleszczom, ponieważ porażają narządy czuciowe owada i w ten sposób zniechęcają go do ugryzienia. Mugga to firma specjalizująca się w tworzeniu produktów o wysokiej skuteczności na odstraszanie komarów i kleszczy. Warto jest wybrać spray tej firmy, który cechuje się przede wszystkim praktycznością – w krótkim czasie możemy pokryć nim całe ciało i uwolnić się od owadów na kilka godzin.
“Domowa” ochrona przed komarami i kleszczami
Nie zawsze będziemy musieli stosować specjalistyczne środki od odstraszania owadów. Często wystarczy znajomość kilku zasad, dzięki którym zapobiegniemy ukąszeniom. Podstawą jest oczywiście zakrywanie ciała – długie spodnie i rękawy, zakryte buty, przyda się również czapka. Co więcej, warto wiedzieć, że owady są najbardziej aktywne rano i wieczorem – unikanie spacerów i wycieczek w tym czasie będzie dobrym pomysłem. Komary są wrażliwe na wybrane zapachy, a niektóre szczególnie je przyciągają, kwiatowe perfumy mogą sprawić, że staniemy się ich głównym celem.
Choroby odkleszczowe mogą być dla człowieka bardzo niebezpieczne. Właśnie dlatego po każdym powrocie z lasu czy łąki należy dokładnie obejrzeć skórę w celu ewentualnego pozbycia się kleszcza. Nie należy również bagatelizować objawów, które mogą wystąpić po ukąszeniu – często mogą wskazywać na zakażenie chorobą.
Co zrobić po ugryzieniu komara lub kleszcza?
Ukąszenie komara jest szczególnie dokuczliwe, ponieważ na skórze pojawia się opuchlizna, zaczerwienienie, a także świąd. Jeśli takich ukąszeń jest dużo, wówczas czujemy się bardzo niekomfortowo. Najlepiej wtedy zastosować balsam kojący, który daje ulgę i minimalizuje potrzebę drapania. Najlepsze plecaki rowerowe na długie trasy mają zazwyczaj wystarczającą ilość przegródek i kieszeni, w których schowamy zarówno spray, jak i balsam.
W przypadku ukąszenia przez kleszcza należy niezwłocznie się go pozbyć, a jeśli samodzielnie nie potrafimy tego zrobić, możemy udać się na pogotowie. Kleszcza najlepiej zachować, aby w razie potrzeby była możliwość zrobienia odpowiednich badań, które potwierdzą, że dany owad przenosił choroby. Tylko dzięki szybkiej reakcji możemy zapobiec poważnym skutkom ubocznym.