Jak oceniana jest zdolność kredytowa osób, które mają zajęcie komornicze? Mogłoby się wydawać, że skoro ich wcześniejsze zobowiązania skończyły się w sądzie, żaden podmiot nie podejmie się ryzyka, by podpisać z takim konsumentem nową umowę — to jednak nieprawda. Choć komornik zamyka zadłużonym pewne drzwi, wciąż pozostaje im wiele opcji na podreperowanie sytuacji finansowej przy pomocy pożyczki.
Sprawdź, gdzie szukać pożyczki z komornikiem i jak działa ten typ finansowania.
Przejdź na skróty:
Czym jest zajęcie komornicze?
Zajęcie komornicze powstaje na skutek niespłacanych należności względem wierzyciela, który wyczerpawszy wszystkie dostępne sobie środki na odzyskanie długu, kieruje sprawę do sądu.
Po wydaniu przez sąd orzeczenia z nakazem zapłaty oraz nadaniu mu klauzuli wykonalności, sprawę przejmuje komornik, którego nadrzędnym zadaniem jest egzekucja takiego długu. Jednym z narzędzi egzekucyjnych jest właśnie zajęcie komornicze.
Czy pojawienie się komornika wyczerpuje jednak całkowicie zdolność kredytową dłużnika, a zajęcie uniemożliwia wszelkie możliwości kredytowe i pożyczkowe? Nie do końca.
Czy bank udzieli kredytu osobie z komornikiem?
Niestety w naszym kraju nie istnieje bank, który udzieli kredytu osobie zadłużonej. Restrykcyjna polityka kredytowa tej instytucji uniemożliwia jej podpisywanie umów o tego typu produkty finansowe z klientami, których wierzytelności mają już status egzekucji komorniczej. Po sprawdzeniu informacji w BIK (Biuro Informacji Kredytowej) na temat takiego konsumenta, jego wniosek zostanie odrzucony.
Jeśli należysz do grupy osób ze złym bikiem, co jest podstawą do negatywnego rozpatrzenia wniosku przez bank, dodatkowych środków pieniężnych musisz szukać poza sektorem bankowym. Wbrew pozorom masz wiele możliwości – przeczytaj gdzie i w jaki sposób uzyskać dodatkowy zastrzyk gotówki w postaci pożyczki.
Gdzie szukać pożyczki mając komornika?
Twoimi zobowiązaniami zajmuje się komornik — kredyt w banku staje się więc niedostępny, ale w przypadku konieczności zaciągnięcia pożyczki w Twoim zasięgu ciągle pozostają firmy pożyczkowe, lombardy, a także osoby prywatne.
Podmioty te liczone są w Polsce w setkach i bardzo wiele z nich posiada propozycje dla zadłużonych, co oznacza, że nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem oferty dla siebie. Poszukiwania zacznij jednak od najtańszej opcji.
Pożyczka od rodziny
Pożyczając pieniądze od bliskich, najprawdopodobniej nie będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami w postaci prowizji i oprocentowania, niestety wadą takiego rozwiązania jest jego niska dostępność. Nie każdy ma bowiem krewnego, który jest w stanie pożyczyć mu odpowiednią ilość gotówki.
Jeśli masz taką możliwość – skorzystaj z niej. Pamiętaj jednak, że pożyczka między dwiema osobami prywatnymi to czynność cywilnoprawna, która jest w Polsce opodatkowana (choć istnieją wyjątki). Podatek nie należy jednak do wysokich – to 0,5% wartości pożyczki.
Pożyczka od osób prywatnych na procent
Na rynku pożyczkowym istnieje sporo osób prywatnych, które oferują pożyczki bez wymagania żadnych zaświadczeń, czy badania zdolności kredytowej w bazach danych. Jest to jednak zupełnie nieuregulowana prawnie i niekontrolowana przez żadne instytucje finansowe odnoga branży. Decydując się na podpisanie umowy z prywatnym pożyczkodawcą, zachowaj dużą ostrożność i zrezygnuj z ofert wymagających zabezpieczenia w postaci samochodu czy nieruchomości.
Pożyczka w lombardzie
Lombardy to miejsca, które m.in. udzielają swoim klientom pożyczek pod zastaw. Przedmioty stanowiące zabezpieczenie mogą być różne, choć najczęściej to wartościowe rzeczy gospodarstwa domowego lub złoto.
Aby otrzymać pożyczkę w lombardzie, wystarczy Ci dokument tożsamości oraz przedmiot pod zastaw, którego wycena pozwoli Ci na uzyskanie odpowiedniej kwoty. Pamiętaj, że pożyczka nie będzie równa wartości rynkowej danej rzeczy (raczej między 80% a 50%). Po akceptacji warunków i podpisaniu umowy, pieniądze najprawdopodobniej zostaną Ci wypłacone w gotówce.
Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo całej operacji i nie narazić się na oszustwa, warto sprawdzić, czy dany lombard widnieje w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych, który zrzesza podmioty podlegające kontroli Komisji Nadzoru Finansowego.
Pożyczka z komornikiem w firmie pożyczkowej
Ostatnia z prezentowanych tutaj opcji to zaciągnięcie zobowiązania w firmie, która profesjonalnie zajmuje się udzielaniem pożyczek. Oferty takich podmiotów bardzo często są kierowane właśnie do zadłużonych lub do osób z tzw. kiepskim BIK-iem i niską zdolnością kredytową. Jak pokazuje zestawienie https://pozyczasz.pl/pozyczki/z-komornikiem/ oferty pożyczki z zajęciem komorniczym mogą stanowić chwilówki, pożyczki ratalne bez sprawdzania baz, czy pożyczki z poręczycielem.
Rynek firm pożyczkowych jest w tej chwili uregulowany i kontrolowany, a więc jest to bezpieczne rozwiązanie, bez niespodzianek w postaci ukrytych kosztów. Cena tego typu świadczenia, choć stosunkowo wysoka (w porównaniu do niektórych kredytów bankowych) jest każdorazowo przedstawiana jasno i bez pozostawiania pola do jakichkolwiek wątpliwości.
Jakie cechy powinna spełniać pożyczka z komornikiem?
Jeśli komornik prowadzi przeciwko Tobie postępowanie egzekucyjne, Twoja zdolność kredytowa jest niska, a rachunek bankowy najprawdopodobniej zablokowany.
Pożyczka w takiej sytuacji jest możliwa jedynie w instytucjach, które nie sprawdzają rejestrów dłużników bądź ich polityka pozwala na podpisywanie umów z takimi osobami i najlepiej, jeśli zostanie udzielona bez użycia konta bankowego oraz wypłacona w gotówce.
Cała operacja powinna być też bezpieczna, bez ryzyka oszustwa, próby wykorzystania trudnej sytuacji zadłużonego czy konieczności zastawiania swojego domu lub mieszkania.
Pożyczka pozabankowa z komornikiem i złym bikiem — najlepsza opcja?
Firmy udzielające pozabankowych pożyczek są w sytuacji egzekucji komorniczej jedną z najlepszych opcji.
- Stosują przyjazną zadłużonym ocenę zdolności kredytowej.
- Oferują pożyczki wypłacane w gotówce, z dostawą do domu lub na czek GIRO (czyli z możliwością odbioru w oddziałach poczty polskiej i Banku Pocztowego).
- Działają w pełni legalnie i podlegają nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
- Często są dostępne w weekendy lub działają nawet 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu.
W przeciwieństwie do polityki banków zadłużony konsument znajduje się w grupie docelowej firm pożyczkowych, a więc dbają one, by oferta spełniała oczekiwania i potrzeby takich osób.
Jak to możliwe, że firma pozabankowa oferuje pożyczki z komornikiem bez sprawdzania baz?
Pozabankowy pożyczkodawca zupełnie inaczej ocenia zdolność kredytową swojego klienta, skupiając się na wysokości stałych dochodów, a nie – historii zaciąganych pożyczek. Relacja zarobków i ogólnej sytuacji finansowej dłużnika do posiadanych przez niego wierzytelności jest analizowana w inny sposób niż w bankach.
Przez tego typu politykę udzielania pożyczek, cena zobowiązań pozabankowych jest wyższa. Klienci muszą płacić za ryzyko, jakie podejmują firmy podpisujące umowy z osobami dla banku niewypłacalnymi.
Oferują więc możliwość pożyczki tam, gdzie bank zamyka drogę do kredytu, jednak trzeba za to zapłacić.