Garaż jest niesamowicie przydatny. Przede wszystkim można schować w nim samochód, co umożliwia utrzymanie pojazdu w czystości, a zimą zwalnia z obowiązku czasochłonnego odśnieżania. Niektórzy wykorzystują go również w roli składziku, gdzie przetrzymuje się rzadko używane przedmioty. Warto przyłożyć się do wybrania odpowiedniego projektu oraz wykończenia, aby mógł w stu procentach spełniać swoje funkcje. Na czym konkretnie należy się skupić?
Przejdź na skróty:
Brama garażowa – czym powinna się charakteryzować?
Jedną z podstawowych funkcji bramy garażowej jest zabezpieczenie wnętrza garażu przed kradzieżą. Z tego powodu trzeba wybierać solidne egzemplarze, charakteryzujące się wykonaniem z wysokiej jakości materiałów. Dodatkowo, jeżeli konkretny model nie posiada skłonności do łatwego powstawania uszkodzeń mechanicznych, to z pewnością zachowa swoje walory estetyczne oraz użytkowe na dłużej. Gdzie go jednak znaleźć?
Dobrze celować w znane, cieszące się zaufaniem w branży sklepy. Na uwagę zasługują zwłaszcza https://www.castorama.pl/okna-drzwi-schody/bramy-garazowe.cat.
Przede wszystkim można tam znaleźć bardzo różnorodne warianty, dzięki czemu każdy jest w stanie odszukać coś odpowiedniego dla siebie. Aby mogła zagwarantować doskonałą izolację termiczną, kluczową kwestię stanowi dokładne spasowanie. Wymaga to oczywiście dokonania stosownych pomiarów. Jeżeli nie potrafi się tego zrobić samodzielnie, warto skorzystać z usług fachowca.
Najpopularniejsze rodzaje bram garażowych
Z pewnością nikogo nie zdziwi, że bramy garażowe występują w różnorodnych wariantach. Najpopularniejsze modele to:
- bramy garażowe uchylne,
- bramy garażowe segmentowe.
Pierwsza opcja cechuje się największą popularnością, chociażby w związku ze swoją przystępną ceną oraz łatwością montażu. To pojedynczy element, przeważnie wykonany z blachy falistej, który otwiera się manualnie. Takie rozwiązanie doskonale się sprawdza w przypadku chociażby awarii prądu. Konserwacja nie sprawia najmniejszych problemów – jeżeli farba odpadnie, można samodzielnie pomalować powierzchnię. Nie posiada jednak zbyt imponujących właściwości termoizolacyjnych. Zabezpiecza mimo to wnętrze garażu przed opadami deszczu oraz śniegu.
Natomiast bramy garażowe segmentowe skonstruowane są z kilku poziomo ułożonych części, wykonanych ze stali. Łączy się je uszczelkami, a także zawiasami, aby zagwarantować doskonałą ochronę przed wilgocią oraz wodą. Otwierają się w pionie i składają się na suficie pod prawie prostym kątem. Dzięki temu nie potrzebują wiele miejsca – są idealne w przypadku posiadania niewielkiego podwórka. Ich budowa wiąże się z możliwością zapewnienia imponującej termoizolacji, gdyż świetnie przylegają do podłoża. Jest to zasługa głównie dolnej uszczelki, wykańczającej praktycznie wszystkie dostępne modele.
Bramy garażowe segmentowe najczęściej obsługuje się za pośrednictwem systemów automatycznych. Można je jednak otworzyć ręcznie, jeżeli nastąpi awaria prądu. Ich naprawa oraz odnowienie nie są już jednak takie proste jak w przypadku modeli uchylnych. Stalowe panele i skomplikowany system uszczelek wymagają precyzyjnych ruchów pędzla, aby wyglądały estetycznie. Pociąga to za sobą potrzebę skorzystania z usług odpowiedniego fachowca. Niekiedy duże zniszczenia prowadzą do konieczności wymiany całej bramy. Mimo to warto się na nie zdecydować, kiedy posiada się niewiele miejsca.
Czy brama garażowa otwierana automatycznie to dobry pomysł?
Możliwość otwarcia bramy garażowej za pomocą pilota gwarantuje znacznie większy komfort niż konieczność zrobienia tego ręcznie. To doskonałe rozwiązanie zwłaszcza zimą, kiedy nie chce się wychodzić na mróz z nagrzanego samochodu. Wymaga jednak większego wkładu finansowego, aczkolwiek koszty są wysokie jedynie na początku. Później pozostaje tylko konieczność wymieniania baterii w urządzeniu sterującym. Warto więc przemyśleć zalety i wady takiego pomysłu i zadecydowanie zgodnie ze swoimi preferencjami. Mimo wszystko brama zawsze powinna móc zostać otworzona ręcznie, ponieważ awarie prądu mogą się zdarzyć od czasu do czasu.