Zakup nowego auta zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Obawiamy się przede wszystkim faktu, że sprzedający może chcieć ukryć przed nami wady pojazdu. Warto zatem wiedzieć i pamiętać na co zwrócić szczególną uwagę przy kupnie nowego samochodu oraz o co pytać sprzedawcę.
Jeśli nie jesteś w stanie sam ocenić stanu technicznego auta warto poprosić o pomoc kogoś bliskiego, kto bardziej zna się na motoryzacji. Opinia zaufanej osoby może pomóc Ci podjęciu dobrej decyzji.
Jednym z częstych błędów popełnianych przez osoby, które poszukują pierwszego auta jest umawianie oglądania pojazdu po zmroku. Może to bezpośrednio wpłynąć na uważność i doporowadzić do pominięcia wielu defektów auta. Nie krępuj się również poprosić o jazdę próbną. Pomoże Ci ona ocenić sprawność pojazdu na własnej skórze.
Ważne podczas zakupu będą przede wszystkim:
- pochodzenie – najlepiej zdecydować się na zakup auta z polskich salonów, od pierwszego właściciela. Wiadomo wówczas dokładnie, kto i jak użytkował auto. czy o nie dbał i wymieniał zużyte elementy na czas. Im większa ilość posiadaczy samochodu, tym większa szansa, że będzie z nim coś nie tak.
- bezwypadkowość – powinna być potwierdzona badaniem powłoki lakierniczej. Sprawdź obecność odprysków czy szpachli. Pamiętaj, że idealny lakier w przypadku starszego auta jest bardziej podejrzany niż inne, mniejsze usterki.
- historia serwisowa – dzięki niej sprawdzisz czy poprzedni właściciel dbał o auto i wykonywał przeglądy na czas.
- stan wizualny – obejdź auto z każdej strony, zwróć uwagę na wszelkie otarcia i zarysowania. Warto zajrzeć też pod maskę. Jeśli auto jest używane, naszą czujność powinien wzbudzić dokładnie wyczyszczony silnik.
- wygląd wnętrza – sprawdź stan elementów wewnętrznych takich jak fotele, kierownica czy gałka do zmiany biegów. Samochód z większym przebiegiem będzie miał więcej widocznych śladów użytkowania.
- przebieg – pomimo, że „przekręcanie” licznika jest w Polsce nielegalne, wciąż zdarzają się miejsca, gdzie się to praktykuje. Warto zatem przed zakupem auta sprawdzić jego przebieg na rządowej stronie historiapojazdu.gov gdzie znajdziesz właśnie taką informację.
- gwarancja – jeśli decydujesz się na auto z małym przebiegiem, może ono mieć wciąż ważną gwarancję fabryczną. Dzięki temu będziesz mieć mniej zmartwień dotyczących ewentualnych napraw.
- renoma komisu – jeżeli kupujesz samochód w komisie, zwróć szczególną uwagę czy cieszy się on pozytywną opinią wśród klientów. Na rynku jest szereg komisów, które nielegalnie maskują wady sprzedawanych aut. Renomę danego miejsca możesz z łatwością sprawdzić chociażby w internecie.
- faktura VAT – jeśli jesteś przedsiębiorcą i chcesz zaliczyć zakup auta w koszty firmy, niezbędna będzie dla Ciebie pełna faktura VAT 23%. Do urzędu skarbowego, gdzie odliczysz VAT, konieczna będzie faktura i dokumenty auta.
Jeśli zależy Ci na bezpiecznym zakupie auta od renomowanego sprzedawcy sprawdź ofertę aut marki Mercedes Benz. Firma specjalizuje się wysoką jakością usług bez znaczenia czy zależy Ci na kupnie auta nowego czy używanego. Program zakupu aut używanych z gwarancją Mercedes to najwyższa jakość oraz skrupulatna kontrola historii, przebiegu i stanu samochodu, która jest potwierdzona certyfikatem.