Najczęstsze usterki sprzętu RTV

Artykuł zewnętrzny

Updated on:

serwis RTV

Rozwój technologii bardzo ułatwia życie i uprzyjemnia nasz wolny czas, wiąże się to jednak z bardzo dużą liczbą potencjalnych awarii tych urządzeń. W tym artykule przedstawiamy, jakie usterki najczęściej dotykają sprzętu RTV.

W skład sprzętu RTV, czyli elektroniki użytkowej wchodzą m.in.: telewizor, odtwarzacz CD, odtwarzacz Blu-ray, kino domowe itp. Są to zatem urządzenia, które widzimy praktycznie w każdym domu, a bez wielu z nich nie wyobrażamy sobie naszego życia. Rozwój technologii bardzo ułatwia życie i uprzyjemnia nasz wolny czas, wiąże się to jednak z bardzo dużą liczbą potencjalnych awarii tych urządzeń. W tym artykule przedstawiamy, jakie usterki najczęściej dotykają sprzętu RTV.

Telewizor – awaria świetlówki, martwe piksele, brak ostrości obrazu

Oczywiste jest, że większość awarii w obrębie telewizorów będzie dotyczyła matrycy – najważniejszego elementu telewizora. W wyświetlaczach ciekłokrystalicznych obraz tworzą piksele – drobne punkty, dzięki którym wyświetlane są podstawowe kolory. Jeżeli kilka z tych pikseli nie działa w odpowiedni sposób, na ekranie pojawiają się gorące lub martwe piksele (białe lub czarne punkty). W takim przypadku z reguły mamy do czynienia z wadą fabryczną.

Migotanie ekranu, inne zabarwienie czy obraz widoczny tylko pod dużym kątem – takie objawy świadczą z reguły o awarii świetlówki. Do takiej usterki dochodzi wskutek oglądania telewizora przez długi czas bez przerwy; naprawa polega na wymianie świetlówki. W tym celu należy zgłosić się do wyspecjalizowanego serwisu, ponieważ wykonanie tej czynności na własną rękę bardzo często kończy się poważniejszą awarią, a co za tym idzie – jeszcze większym nakładem finansowym.

Brak ostrości obrazu w telewizorze może wynikać z wielu powodów. Warto sprawdzić, czy to nie źródło jest odpowiedzialne za taki problem; uszkodzony kabel również może przyczyniać się do powstawania rozmytego obrazu. Tutaj najprostszym rozwiązaniem jest wymiana kabla na nowy, a jeżeli to nie przyniesie poprawy jakości odbieranego sygnału – pozostaje nam udanie się do serwisu, aby zdiagnozować problem.

Kino domowe – najczęstsze usterki

W skład zestawu kina domowego wchodzi wiele komponentów: amplituner, głośniki, TV, źródło sygnału. Dlatego też znalezienie dokładnej przyczyny może być trudne, a najważniejsze w pierwszej kolejności będzie określenie, który element jest odpowiedzialny za powstanie problemu. Naprawa wymaga wiedzy technicznej i dużego doświadczenia – mowa tu o drogim sprzęcie, który wymaga delikatności, starannie przeprowadzonej diagnozy oraz naprawy.

Awaria amplitunera

Amplituner to urządzenie łączące w sobie funkcje wzmacniacza elektroakustycznego oraz odbiornika radiowego. Amplituner ma ogromny wpływ na jakość dźwięku wydobywającego się z głośników, a wszelkie jego usterki spowodują spadek tej jakości. Wielozadaniowość i wielofunkcyjność amplitunera wiąże się z wieloma usterkami, które mogą się pojawić podczas użytkowania tego urządzenia – wejścia analogowego, wejścia cyfrowego, wzmacniacza pośredniej częstotliwości i wielu innych.

Głośniki (kolumny)

Ten niezwykle ważny element zestawu kina domowego dosyć często ulega usterkom.

Najczęściej zgłaszane problemy to:

  • szum wydobywający się z głośników,
  • nierówny poziom głośności (jeden głośnik gra ciszej, drugi – wręcz przeciwnie),
  • jeden lub oba głośniki nie działają w ogóle,
  • wyczuwalny zapach stęchlizny,
  • zniekształcenie dźwięku.

Przyczyny takich problemów są bardzo zróżnicowane. Czasami mamy do czynienia z ciałem obcym w głośniku, co z reguły wywołuje szumy. Bardzo często dochodzi do uszkodzeń mechanicznych wskutek upadku czy przewrócenia kolumny. W takiej sytuacji może dojść do unieruchomienia membrany lub rozklejenia głośnika, czego efektem są szumy lub znaczne wyciszenie dźwięku. Zdarza się, że to nieodpowiednie użytkowanie głośników przyczynia się do ich usterek – słuchanie muzyki na maksymalnej możliwej głośności może doprowadzić do przegrzania się cewki głośnika, a następnie do jej spalenia. Wtedy jedyną możliwością będzie jej wymiana.

Odtwarzacz DVD

Odtwarzacz DVD stanowi źródło sygnału w zestawie kina domowego, a posiadacze tych urządzeń prędzej czy później zetkną się z jakimś rodzajem awarii. Bardzo często zdarza się zacinanie szuflady płyty – nie jest to oczywiście poważna awaria, ale wymaga interwencji i naprawy. Nagromadzony brud lub zerwanie i przepalenie łącz, mogą być przyczyną takiego problemu. Do serwisów sprzętu RTV często trafiają posiadacze odtwarzaczy DVD z kłopotami z laserem – urządzenie nie odtwarza niektórych płyt. Problem na złączach i uszkodzenia mechaniczne objawiają się brakiem reakcji na pilota oraz niedziałającymi przyciskami panelu sterowania.

Awaria sprzętu RTV? Skorzystaj z pomocy fachowców

Awaria telewizora, usterka kina domowego czy innego sprzętu RTV wymagają dokładnej diagnozy i naprawy – najlepiej w wyspecjalizowanym serwisie. Tego typu urządzenia są bardzo kosztowne, a zarazem wrażliwe. Podczas usuwania usterki należy uważać, ponieważ osoby niedoświadczone mogą pogłębić uszkodzenia. Jeżeli masz problem z jakimkolwiek urządzeniem RTV – odwiedź nasz serwis. Nasi pracownicy posiadają niezbędne kwalifikacje oraz bardzo duże doświadczenie w naprawach sprzętu RTV, a dzięki wyposażeniu w profesjonalne narzędzia, awarie usuwamy szybko i sprawnie.

5/5 - (4 votes)

Dodaj komentarz