Jednym z zabiegów wykonywanych w ramach przygotowań jachtów i łodzi do sezonu jest polerowanie ich powierzchni. To skuteczny sposób na usunięcie i rys i zadrapań, a także innych śladów użytkowania. Dzięki temu dość szybko i tanio przywróci się estetyczny wygląd i lepszy stan techniczny jednostki pływającej, a polerowanie może dotyczyć zarówno jachtów, jak i tradycyjnych łodzi wiosłowych. Doskonale sprawdza się ono w przypadku mniejszych uszkodzeń kadłuba i w takich sytuacjach z powodzeniem zastąpi malowanie. Należy pamiętać o tym, że po malowaniu również powinno się wypolerować powierzchnię.
Przejdź na skróty:
Jak wybrać odpowiednią pastę polerską?
Podstawowe produkty wykorzystywane w tym procesie to pasty polerskie do jachtu. Na rynku dostępne są produkty o różnych parametrach technicznych, sposobie aplikacji, a także przeznaczeniu. Każdorazowo przed zakupem należy określić cel, który chcemy osiągnąć w trakcie polerowania. Istotny jest także typ jednostki i podłoża, na którym będzie wykorzystana pasta polerska. Warto zapoznać się ze wskazaniami producenta lub zasięgnąć porady eksperta. Pasty polerskie do łodzi powinniśmy wybierać, biorąc pod uwagę takie aspekty jak:
- rodzaj uszkodzeń i stan polerowanej powierzchni;
- typ i twardość podłoża;
- efekt, który chcemy uzyskać.
Przy miękkich lakierach odradza się wykorzystywanie silnych past polerskich o agresywnym składzie, a do twardych powierzchni nie wykorzystuje się delikatnego mleczka polerskiego. Obecnie najczęściej polerowanie jachtu i łodzi przeprowadza się za pomocą elektrycznej głowicy polerskiej, jednak zabieg można przeprowadzić również metodą ręczną.
Jakich zagrożeń unikać w trakcie polerowania jachtu pastą polerską?
Wszystkie prace pielęgnacyjne i renowacyjne na jednostkach pływających wiążą się z określonym ryzykiem. W związku z tym powinny być przeprowadzane w odpowiednich warunkach oraz z zachowaniem szczególnej ostrożności, dzięki czemu zwiększone zostanie bezpieczeństwo żeglarza oraz jego jachtu. Podstawowe zagrożenia związane z polerowaniem z wykorzystaniem past polerskich to:
- przegrzanie powierzchni polerowanej jednostki – w trakcie polerowanie w danym miejscu następuje zwiększenie temperatury w wyniku tarcia, dlatego należy zachować szczególną ostrożność. Wpływ na przegrzewanie się polerowanej powierzchni, mogą mieć: docisk głowicy, prędkość obrotowa oraz czas polerowania;
- uszkodzenia mechaniczne – często dochodzi do nich w przypadku polerowania miejsc trudniej dostępnych, w tym m.in.: przetłoczeń, kantów, rogów i narożników;
- uszkodzony aplikator – jeżeli aplikator (np. głowica) urządzenia zostanie uszkodzona, może powodować to zarysowania i uszkodzenia orazobniżyć jakość wykonywanej pracy. Zarówno przed jak i po użyciu głowicy należy sprawdzić jej stan techniczny.
Polerowanie jachtu i łodzi – krok po kroku
Odpowiednie przygotowanie jednostki przed polerowaniem, a następnie staranne przeprowadzenie całego zabiegu to podstawa. Pierwszym krokiem powinno być przygotowanie powierzchni do polerowania, do czego najczęściej wykorzystuje się papier ścierny. Po przeszlifowaniu powierzchni wymaga się jej dokładnego oczyszczenia, aby nie pozostały na niej żadne pyłki, włoski, czy też resztki smarów, silikonów i tłuszczy. W tym celu warto skorzystać z delikatnej ściereczki i profesjonalnych preparatów do czyszczenia.
Tak przygotowana powierzchnia nadaje się do przeprowadzania polerowania z pastą polerską. Należy pamiętać o tym, aby niewielkie ilości pasty polerskiej aplikować zarówno na powierzchnię jachtu, jak i na głowicę urządzenia. Następnie tarczę polerską równomiernie przykłada się do powierzchni jachtu i delikatnie, płynnym ruchem się ją poleruje. Głowicy nie można nadmiernie dociskać, ani zbyt długo skupiać się na polerowaniu jednego miejsca, ponieważ może to doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia jachtu.
O co zadbać po polerowaniu?
Po zabiegu polerowania należy dokładnie oczyścić powierzchnię i zabezpieczyć ją profesjonalnym preparatem. Dzięki temu zwiększy się jej odporność na działanie wilgoci, brudu, czy też promieni słonecznych. Tak przygotowana jednostka nadaje się do rozpoczęcia kolejnego sezonu na wodzie, w komfortowych i bezpiecznych warunkach. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w zakresie sposobu polerowania danego typu jednostki, warto skontaktować się z ekspertem oraz producentem pasty polerskiej.