Trądzik to jedna z tych dolegliwości o których chciałoby się zapomnieć. Pojawiające się tu i ówdzie szpecące blizny, to coś więcej, niż tylko chwilowe defekty urody. To przede wszystkim poważna choroba dermatologiczna, której skutki mogą pozostać z człowiekiem na całe życie.
Przejdź na skróty:
Jak leczyć trądzik?
Walka z trądzikiem wcale nie jest prosta i – niestety – często wykracza poza zwykłą suplementację. Owszem, ta pomaga, ale tylko w przypadku naprawdę lekkich objawów choroby.
Na pozór walka z trądzikiem jest dosyć prosta – jest to schorzenie o etymologii bakteryjnej, które powstaje na skutek zatkania ujść łojowych i uniemożliwienia wypływu produkowanego przez skórę sebum. Z biegiem czasu powstała w ten sposób grudka zaczyna się rozrastać, czemu bardzo często towarzyszy ból wynikający z obecności stanu zapalnego.
O ile więc samo mechaniczne usunięcie powstałego w ten sposób wyprysku może dać tymczasową ulgę, o tyle mogą po nim pozostać szpecące blizny, których wyeliminowanie nie jest już takie proste.
Witaminy i inne składniki, na które warto postawić
Podczas wyboru preparatu witaminowego na trądzik należy w pierwszej kolejności spojrzeć na skład. Kolejne na co warto zwrócić uwagę to opinie oraz cena produktu. Jakich więc składników szukać na dobrych tabletkach? Porad na temat związków, które warto stosować udzielił portal KowaleZdrowia.pl.
1. Witamina B3
Witamina B3 zwana też nikotynamidem, to substancja o silnym działaniu przeciwzapalnym i złuszczającym. To właśnie dzięki temu skutecznie wpływa ona na zmniejszenie intensywności pojawiających się zmian trądzikowych i towarzyszącego im dyskomfortu.
Należy jednak pamiętać, że witamina B3 to nie pojedyncza substancja o określonym działaniu, lecz cała gama różnych związków chemicznych o dość zróżnicowanym działaniu. Co ważne – jedyną wskazaną w tym przypadku substancją jest wspomniany nikotynamid, który powinien być suplementowany w trakcie lub tuż po posiłku. W przeciwnym razie istnieje poważne ryzyko, że jego stosowanie doprowadzi do wielu powikłań pokarmowych, w tym nudności i bólów brzucha. W większości przypadków zaleca się stosowanie od 100 do 600 mg substancji aktywnej dziennie, choć przy dużym niedoborze wartość ta może wzrosnąć aż do 1000 mg.
Warto zauważyć, że związek nikotynamidu jest bardzo często dodawany do wieloskładnikowych preparatów o szerokim spektrum działania. Należy pamiętać, że niektóre przygotowane w ten sposób suplementy na trądzik mogą zawierać witaminę B12, której stosowanie bardzo często prowadzi do intensyfikacji powstających zmian trądzikowych.
2. Witamina D4
Stosowanie witaminy D4 jest bardzo istotne w kontekście zwalczania lekkich zmian trądzikowych. Naukowcy odkryli tą zależność w trakcie badań, które wykazały, że osoby cierpiące na trądzik młodzieńczy i pospolity wykazują bardzo duży niedobór tej witaminy.
Najnowsze badania z roku 2020 dowiodły, że zbyt niski poziom D3 może doprowadzić do wzrostu objętości gruczołów łojowych, a także do zwiększania ilości wytwarzanego łoju skórnego. Co więcej – okazało się, że suplementacja witaminą D3, może w wielu przypadkach doprowadzić do znacznej poprawy stanu skóry i ograniczenia powstawania zmian zapalnych na jej powierzchni.
3. Witamina A
Witamina A to dość ciekawy związek chemiczny, który nie tylko jest bardzo skuteczny w walce z trądzikiem, ale też… może być bardzo toksyczny dla skóry! Okazuje się bowiem, że może on co prawda zwalczać trądzik, ale za cenę wysuszania skóry i dużego prawdopodobieństwa powstawania stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej.
Nawiasem mówiąc, terapia retinolem powinna odbywać się w sposób przemyślany i uzgodniony z lekarzem. Witamina A w dużym stężeniu sprawdza się wówczas, gdy zmiany trądzikowe są już bardzo zaawansowane.
4. Cynk i selen
Obydwa mikroelementy odgrywają olbrzymią rolę w walce z trądzikiem, gdyż działają głównie przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Cynk jest wykorzystywany głównie w terapii trądziku pospolitego. Działa on przede wszystkim na bakterie z rodziny Propionibacterium acnes, które są najczęstszą przyczyną powstawania tego dermatologicznego schorzenia.
Najlepiej stosować cynk w postaci organicznej, która jest często zamiennie nazywana chelatem. Warto jednak podkreślić, że nadmierna podaż cynku (więcej niż 20 mg dziennie), może doprowadzić do wypłukania dużej ilości miedzi z organizmu, a także doprowadzić do wzrostu zawartości szkodliwego cholesterolu LDL.
Jeśli suplementacja cynku ma być skuteczna, to nie warto jej łączyć z błonnikiem, fitynianami, a także z nabiałem, żelazem, selenem i kwasem foliowym. Preparaty z cynkiem należy stosować mniej więcej w dwie godziny po posiłku, dwa lub trzy razy dziennie (w zależności od zaleconej dziennie dawki).
U większości Europejczyków spożycie selenu stoi na bardzo niewielkim poziomie. Problem ten pojawia się również w Polsce, gdzie – co warto podkreślić – jest on najbardziej wyrazisty. Widać to zwłaszcza na przykładzie liczb, gdyż dzienne spożycie tego pierwiastka to zaledwie 35 mcg, przy zalecanym spożyciu na poziomie aż 55 mcg (kobiety) i 70 mcg (mężczyźni).
Dlaczego działanie selenu jest aż tak skuteczne? Jest to mikroelement, który ogranicza powstawanie skórnych stanów zapalnych. Najskuteczniejszą odmianą selenu jest selenometionina, którą można stosować przez dłuższy czas. Zaleca się jednak, aby po np. 30 dniach suplementacji, sprawdzić poziom tego składnika diety w organizmie. Wynika to z faktu, że pierwiastek ten ma tendencje do odkładania się w organizmie.
5. Kwasy tłuszczowe Omega-3 i GLA
Kwasy tłuszczowe Omega-3 to tak naprawdę jeden z wielu kwasów, dzięki któremu można znacznie skuteczniej walczyć z trądzikiem. Świadczy o tym m.in. to, że zawierają go praktycznie wszystkie dostępne na rynku tabletki na trądzik.
Niedobór Omega-3 i GLA prowadzi do zmian w strukturze sebum, które odtąd staje się zbyt gęste i wykazuje tendencje do zaczopowania ujść w sąsiedztwie mieszków włosowych. Zjawisko to prowadzi nie tylko do powstania charakterystycznych zaskórników, ale też do pogłębiających się stanów zapalnych i do zmiany pH skóry.
W tej sytuacji można postawić np. na kwasy EPA i DHA, które ograniczą powstawanie w/w zmian, aczkolwiek warto je łączyć tylko i wyłącznie z posiłkiem zawierającym odpowiednie ilości bezpiecznych dla zdrowia tłuszczów. Do tak przygotowanej diety można też włączyć olej lniany, nasiona chia, a także orzechy włoskie.
To samo dotyczy kwasu GLA, który wykazuje bardzo silne właściwości przeciwzapalne. Brak tego składnika dietetycznego może doprowadzić m.in. do zjawiska przesuszania się skóry, a także – do jej atopowego stanu zapalnego i łuszczycy. Stosowanie GLA może korzystnie wpłynąć na zdrowie i elastyczność skóry i spowolnić procesy jej starzenia.
Podsumowanie
Wybierając preparat przeciwtrądzikowy nie kieruj się obszernością listy zawartych w nim składników. Większość witamin i minerałów dostarczamy najczęściej w wystarczającej ilości wraz z pożywieniem.
Najlepszym rozwiązaniem byłoby wykonanie kompletu badań stwierdzających ewentualne niedobory, a następnie dobranie odpowiednich suplementów. Niestety wiąże się to z dość wysokim kosztem, przez decyduje się po prostu na metodę prób i błędów. Mimo wszystko przed rozpoczęciem suplementacji warto uporządkować swoją dietę – ograniczyć szybko przyswajalne węglowodany oraz ostre przyprawy, wyeliminować żywość przetworzoną oraz zadbać dobre nawodnienie oraz solidną porcję różnokolorowych warzyw.