Relokacja maszyn jest złożonym i wieloetapowym procesem, który jest bardziej skomplikowany niż przewożenie maszyn pomiędzy zakładami produkcyjnymi. Aby z powodzeniem przeprowadzić relokację maszyn, należy mieć odpowiedni sprzęt oraz pomoc doświadczonego fachowca.
Przejdź na skróty:
Czym jest i na czym polega relokacja maszyn?
Relokacja maszyn jest skomplikowanym procesem, który polega na przenoszeniu maszyn lub urządzeń do innej siedziby przedsiębiorstwa, innej hali produkcyjnej lub innego zakładu. Relokacja jest wykonywana z różnych powodów i na różnych dystansach.
Kiedy trzeba relokować maszyny i kto zleca ten proces?
Relokacje maszyn zlecają przedsiębiorstwa małe oraz duże w zależności od potrzeby. Proces ten wykonywany jest najczęściej w firmach budowlanych, które realizują zlecenia na terenie całego kraju i muszą relokować różnego rodzaju maszyny budowlane, np. koparki, kruszarki oraz dźwigi w konkretne miejsce.
Relokacja jest wówczas konieczna, ponieważ nie każda maszyna budowlana może poruszać się po drogach publicznych, a czasem takie rozwiązanie generuje mniejsze koszty. Popularnym zabiegiem jest relokacja wewnętrzna, która polega na przeniesieniu maszyn z jednej hali do drugiej.
Przebieg relokacji maszyn
Pierwszym etapem relokacji jest przygotowanie miejsca, do którego transportowana będzie maszyna. Na etap ten składa się wyznaczenie miejsca, sprawdzenie doprowadzonych mediów niezbędnych do działania maszyny, nośność miejsca, w którym stanie maszyna oraz koordynacja relokacji z odpowiednimi urzędami.
Przed rozpoczęciem procesu relokacji trzeba sprawdzić drogę, jaką transportowana będzie maszyna. Sprawdzeniu podlega odległość relokacji maszyny. Należy pamiętać, że aby proces przenoszenia maszyn był bezpieczny, nie może on kolidować z pracą innych maszyn. Podczas planowania trasy trzeba wziąć pod uwagę szerokość bram wjazdowych oraz wielkość i wagę transportowanej maszyny. Ważne jest, aby maszyny służące do relokacji miały aktualne badania techniczne oraz zezwolenia niezbędne do transportu, a pracownicy firmy relokującej mieli wymagane uprawnienia i przestrzegali zasad BHP.
Kolejnym krokiem jest demontaż maszyny według zaleceń producenta. W czasie tego etapu należy wyłączyć maszyny sąsiadujące z tą przenoszoną. Trzeba oczyścić maszynę oraz opróżnić jej pojemniki. Każdy z elementów rozmontowanych należy oznaczyć i opisać, a także zapakować do odpowiednio przygotowanych pojemników. Ostatnim krokiem tego etapu jest załadowanie i zabezpieczenie elementów na czas transportu.
Kolejny etap to przetransportowanie urządzeń jak najkrótszą trasą w sposób bezpieczny. Ostatnim etapem jest rozładunek i montaż transportowanej maszyny. Przed montażem maszyny sprawdzić działanie mediów niezbędnych do działania urządzenia. Po dokładnym złożeniu maszyny trzeba sprawdzić, czy działa ona poprawnie, a także skontrolować jej wyważenie i zasilanie.
Jak wybrać firmę do relokacji maszyn?
Podczas wyboru firmy, która zajmie się relokacją, należy zwrócić uwagę na doświadczenie danej firmy, ponieważ pozwoli to mieć pewność, że relokacja będzie wykonana w sposób prawidłowy. Dobrze by firma nie zajmowała się równocześnie kilkoma zleceniami, ponieważ pozwoli to na pełne skupienie się na jednym transporcie.
Należy upewnić się, że firma ma doświadczenie i kwalifikacje, które dadzą pewność zleceniodawcy, że relokacja przebiegnie bez problemów i w całkowicie bezpieczny sposób. A jeśli w czasie relokacji pojawią się jakieś kłopoty, wówczas zostaną one szybko rozwiązane.
Podczas poszukiwania firmy zajmującej się relokacją maszyn trzeba zwrócić uwagę, czy dana firma ponosi odpowiedzialność za prawidłowy przebieg całego procesu. Aby relokacja odbywała się w sposób bezpieczny i zaplanowany ważne jest, aby firma oferująca taką usługę posiadała odpowiedni sprzęt do przeprowadzenia tego procesu. Bardzo ważne jest, by firma posiadała wszelkie niezbędne dokumenty potwierdzające sprawność maszyn, a także kwalifikacje pracowników.
Podczas wyboru firmy świadczącej usługi relokacji można kierować się opiniami znalezionymi w internecie oraz opiniami znajomych przedsiębiorców.