Ból kręgosłupa, zwłaszcza przewlekły, jest sygnałem alarmującym o niepożądanych zmianach w obrębie układu ruchu. W wielu przypadkach dolegliwości wywołują wady postawy, które można leczyć przy użyciu specjalistycznych wkładek ortopedycznych.
Przejdź na skróty:
Wkładki ortopedyczne a ból pleców – jak działają?
Wkładki ortopedyczne do butów mają za zadanie skorygować nieprawidłowe ustawienie stóp i zapobiec postępowi ich deformacji.
Te zaś mogą dawać rozmaite objawy. Nieprawidłowe rozłożenie obciążenia ciała wynikające z wad stóp negatywnie oddziałuje na cały układ ruchu, przede wszystkim na kolana, biodra, a także, co mniej oczywiste, na kręgosłup. Bóle pleców nie zawsze są łączone z problemami ze stopami, jednak okazuje się, że zaburzenia pronacji czy płaskostopie często wywołują przewlekłe dolegliwości bólowe, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym.
Bóle krzyża mogą być też skutkiem szeregu innych wad postawy, takich jak koślawość i szpotawość kolan, lordoza czy kifoza. W przypadku takich zaburzeń także zalecane jest stosowanie specjalistycznych wkładek, które pozytywnie wpływają na biochemikę całego ciała.
Jak wybrać wkładki korygujące do butów?
Dobór wkładek ortopedycznych powinien uwzględniać indywidualne potrzeby pacjenta, dlatego wykonuje się je na zamówienie. Samodzielny zakup wkładek dostępnych powszechnie w sklepach stanowczo nie jest zalecany – źle dobrane mogą przyczynić się do pogłębienia wady i nasilenia uciążliwego bólu. Przy niewielkich wadach gotowe wkładki mogą być stosowane, jednak w takiej sytuacji także powinien dobrać je specjalista.
Badanie stóp
Profesjonalne dopasowanie wkładek poprzedza wykonanie badania stóp. W nowoczesnej diagnostyce wykorzystuje się w tym celu precyzyjne badanie komputerowe. Polega ono na wykonaniu skanu stóp obrazującego punkty ich obciążenia. Obraz podlega cyfrowej analizie, a następnie wykonywana jest kolorowa wizualizacja stóp pacjenta, którą specjalista ocenia pod kątem rozkładu działających na nią sił. Na tej podstawie jest w stanie bardzo dokładnie dobrać odpowiednie wkładki ortopedyczne dla dzieci i dorosłych.
Badanie tego typu można przeprowadzić m.in. w sklepach zajmujących się sprzedażą zaopatrzenia medycznego. W BRANDvital jest ono bezpłatne – wystarczy telefonicznie umówić się na dogodny termin.
Rodzaje wkładek ortopedycznych
Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego wariantu wkładek. Do dyspozycji mamy m.in.:
- wkładki supinujące, czyli unoszące wewnętrzną krawędź stopy,
- wkładki pronujące, unoszące zewnętrzną krawędź stopy,
- wkładki stabilizujące piętę,
- wkładki korygujące wysokość stopy.
Wkładki można dokładnie dopasować do swoich potrzeb – dostępne są wkładki na płaskostopie (poprzeczne, płaskostopie podłużne i poprzeczno-podłużne), miękkie wkładki dla osób chorujących na cukrzycę, czy odciążające wkładki dostosowane do butów na wysokim obcasie.
Czy wkładki ortopedyczne pomagają?
Wkładki korygujące do butów poprawiają ustawienie stóp, wpierają kolana i biodra oraz wspomagają pracę stawów. Pozwala to na odciążenie kręgosłupa, zmniejszenie napięcia mięśniowego i złagodzenie objawów bólowych. Dzięki stosowaniu wkładek nogi znacznie mniej się męczą, rzadsze są także podrażnienia skóry na podeszwach stóp. Spada ryzyko powstawania odcisków i nagniotków.
Należy mieć świadomość, że im wcześniej rozpocznie się korzystanie z wkładek ortopedycznych, tym lepsze rezultaty terapeutyczne można osiągnąć. Najbardziej wymierne efekty ich stosowania obserwuje się u dzieci, u których układ ruchu w dalszym ciągu się kształtuje i jest podatny na zmiany. W przypadku dorosłych, pewnych deformacji nie można już cofnąć, jednak stosowanie wkładek dzięki ich działaniu kompensacyjnemu zdecydowanie poprawia komfort codziennego życia.
Nie wiesz jaki rodzaj wkładki ortopedycznej będzie dla Ciebie najlepszy, a poszukujesz najlepszego rozwiązania? W BRANDvital oferujemy bezpłatne badania stóp oraz porady od wyspecjalizowanych fizjoterapeutów. Dobierzemy wkładki ortopedyczne zgodnie z Twoimi zapotrzebowaniami.