Zdecydowanie można powiedzieć, że jednym z najpopularniejszych stosowanych środków paliwa w ostatnich latach stał się gaz. Jest on wykorzystywany nie tylko jako paliwo transportowe, ale ma też swoje zastosowania w ogrzewaniu pomieszczeń. Istnieją rozlewnie, które są uprawnione do tego, aby napełniać w nich butle gazowe, a następnie przetransportować je do odbiorców. Głównym celem tego zabiegu jest sprawienie, że cały proces będzie jak najbardziej bezpieczny dla użytkownika. Pomimo to ciągle słychać o przypadkach, gdzie doszło do wypadku spowodowanego nieprawidłowym używaniem gazu. W momencie gdy napełnienie butli nie przechodzi przez legalną procedurę, w jej powierzchni powstają proporcje na skutek którym może dojść do jej wybuchnięcia, to natomiast może mieć tragiczne skutki dla użytkownika gazu. To wszystko sprawia, że przestrzeganie bezpieczeństwa jest naprawdę istotne w całym procesie.
Przejdź na skróty:
Gaz – podłączanie oraz przechowywanie
Przechowywanie oraz podłączanie butli gazowych ma kilka zasad, których bezwzględnie należy przestrzegać. Jedną z najważniejszych zasad przechowywanie jest, aby butla gazowa nie znajdowała się w pomieszczeniu, w którym wynosi więcej niż 35 stopni Celsjusza. Absolutnie nie powinna być również narażona na działanie słoneczne, jeśli znajduje się na zewnątrz. Przechowywana powinna być w miejscu, w którym jest sucho, a dodatkowo należy, aby było ono odpowiednio wentylowane. Jeśli chodzi o samo jej podłączenie, powinno się ono odbywać przy pomocy specjalisty, choć niektórzy decydują się na wykonanie tego samemu. W takim przypadku najważniejszym jest, aby dokładnie sprawdzić reduktor do gazuoraz jego zawór. W sytuacji, gdy wykryjesz wszelkiego rodzaju nieprawidłowości, jak najprędzej skontaktuj się z osobą, która zajmuje się gazem. Do podłączania wykorzystuj jedynie specjalistyczne przyrządy, które wymieniasz regularnie.
Gaz – zasady bezpiecznego korzystania
Istnieje wiele zasad bezpiecznego korzystania z gazu, jednak najważniejszą z nich jest ta, aby kupować go jedynie w rozlewniach, które są autoryzowane. Pamiętaj, abyś pod żadnym pozorem nie podejmował się rozlewania na własną rękę. Kupując butlę gazową powinieneś wiedzieć, że na jej powierzchni powinna znajdować się przede wszystkim instrukcja obsługi oraz informacja o firmie, która ją wyprodukowała. Ważnym jest, abyś przynajmniej raz w roku dokonywał przeglądu Twojej instalacji gazowej, który zostanie wykonany przez profesjonalistę działającego w tym zakresie. Pod żadnym pozorem nie narażaj butli na działanie zbyt wysokiej temperatury oraz promieni słonecznych. Pilnuj, aby nie doszło do wszelkiego rodzaju uszkodzeń mechanicznych oraz aby nie znajdowała się ona w pobliżu ognia lub przy czymś, co może wytworzyć iskry.
Awaria – co robić w tej sytuacji?
Pomimo zachowywania ostrożności czasem zdarzy się, że coś nie zostanie dopilnowane i koniec końców dochodzi do awarii. W takiej sytuacji trzeba przejść przez wszelkie niezbędne procedury, aby nie doszło do tragedii. Gdy wyczujesz gaz pod żadnym pozorem nie używaj ognia. Pamiętaj, aby zgasić wszystkie światła i nie korzystaj z wszelkiego rodzaju urządzeń elektrycznych. Otwórz wszystkie okna i drzwi w domu, dzięki czemu gaz będzie się mógł z niego ulotnić. Koniecznie wezwij pogotowie gazowe, które pomoże Ci uporać się z problemem. Absolutnie nie próbuj rozwiązać tego sam oraz poinformuj wszystkich, którzy znajdują się w pobliżu, że są oni narażeni na zagrożenie.
Artykuł powstał przy współpracy z Ga-Ma Gaz.