Gramatyka, ortografia, stylistyka i typografia w języku polskim to zbiór ponad 1000 reguł, które należy wziąć pod uwagę pisząc poprawny tekst. Nic dziwnego, że mamy tak wiele wątpliwości jak coś poprawnie napisać. Przedmiotem rozważań niniejszego artykułu jest odpowiedź na pytanie jak poprawnie napisać słowo: Andżelika czy Angelika, Anżelika? Ponadto przedstawimy definicję słowa o poprawnej pisowni i zastosujemy ją na konkretnych przykładach.
Jak się pisze: Andżelika czy Angelika, Anżelika?
Andżelika, Angelika
Anżelika (jako imię)
Wśród wymienionych powyżej słów, poprawną pisownią jest: Andżelika oraz Angelika. Obydwie formy tego imienia pochodzą z języka łacińskiego (z łac. Angelica). Postać, którą aktualnie się posługujemy w języku polskim pochodzi z w języka niemieckiego – Angelika. Natomiast zapis “Andżelika” jest spolszczonym imieniem. Z drugiej strony, według aktualnych przepisów prawa istnieje możliwość nazwania dziecka dowolnym imieniem, więc twierdzenie, że “Anżelika” jest błędnym zapisem może się kłócić z rzeczywistością.
Natomiast słowo “Anżelika” istnieje w słowniku ortograficznym i języka polskiego. Jest to korzeń arcydzięgla litworu lub usmażone w cukrze ogonki liściowe łodygi arcydzięgla. Jeśli zatem w takim znaczeniu chcesz użyć tego słowa, to nie ma żadnych przeciwwskazań, jest to dozwolone.
Jaka jest definicja frazy “anżelika” i “Andżelika”?
Poniżej przedstawiamy definicję słowa “anżelika” według słownika języka polskiego PWN oraz słownika ortograficznego PWN. Natomiast imiona “Andżelika” i “Angelika” występują jedynie w słowniku ortograficznym.
Przykłady użycia
Przykładem użycia słowa Angelika, Andżelika, anżelika są poniższe zdania:
- “Idę z Andżeliką na spacer”
- “Angelika to moja najlepsza koleżanka”
- “Musisz się zapytać Andżeliki o pozwolenie”,
- “Słyszałeś o takiej potrawie jak Anżelika?”,
- “Anżelika to danie z kandyzowanymi łodygami Arcydzięgla”
- “W soboty zawsze spotykam się z Angeliką”
- “Andżelika by tak nie powiedziała!”