Ból kręgosłupa – jak złagodzić ból i do jakiego lekarza się udać?

Artykuł zewnętrzny

Updated on:

ból kręgosłupa

Plecy stanowią główną podporę dla całego ciała. Jeśli przyjrzymy się jego strukturze, zobaczymy złożony układ mięśniowo-szkieletowy, który zapewnia nam możliwość poruszania się, pracy, siedzenia, leżenia i wykonywania wszystkich czynności, do których jesteśmy przyzwyczajeni każdego dnia. Nasuwa się logiczne pytanie: do jakiego lekarza udać się z bólem pleców? Kto leczy plecy, a który lekarz zajmuje się kręgosłupem.

Objawy dotyczące pleców i kręgosłupa

Uczucie dyskomfortu, sztywność, przeszywający ból, drętwienie rąk i nóg – wszystko to są sygnały alarmowe organizmu świadczące o istnieniu problemu. Dlatego nie jest przesadą stwierdzenie, że ból pleców spowalnia i zatrzymuje całe życie człowieka. Wymagają one wykwalifikowanego podejścia.

Ból jest głównym, ale w żadnym wypadku niejedynym objawem towarzyszącym większości schorzeń kręgosłupa. Jakkolwiek paradoksalnie by to nie brzmiało, odczuwanie bólu jest czymś dobrym. Oznacza to, że Twoje ciało informuje Cię, na który obszar należy zwrócić uwagę.

Ból pleców występuje w wielu postaciach: stały, przerywany, piekący, ciągnący, bolący i ostry. Mogą one być zlokalizowane w jednym lub kilku miejscach na plecach, ale mogą też obejmować inne części ciała i kończyny. Ból, który promieniuje na przykład do ramienia lub nogi, jest związany z uciskaniem korzeni nerwowych i często jest objawem przepukliny dysku lub wypukłości.

Przyczyny bólu pleców

Według światowych statystyk ból pleców w różnym stopniu dotyka około 85% dorosłej populacji. Niektórzy eksperci twierdzą, że jest to nasza zdolność do chodzenia w pozycji pionowej, inni zaś, że przyczyną bólu pleców i powikłań są często urazy doznane w dzieciństwie. Zwłaszcza nieprawidłowości przy urodzeniu.

Należy jednak pamiętać, że ból pleców może być spowodowany nie tylko problemami z kręgosłupem. Dlatego kompetentny specjalista nigdy nie rozpocznie leczenia bez ustalenia dokładnej diagnozy i przyczyny bólu. Ważne jest, aby wiedzieć, do jakiego lekarza udać się w przypadku bólu pleców.

Jeśli boli mnie kręgosłup, do jakiego lekarza powinienem się zgłosić?

Niemal każdy specjalista powie, że jeśli nie doszło do urazu, a ból jest nagły, pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest wizyta u lekarza ogólnego. Przeprowadzi on badanie wstępne, zleci wykonanie niezbędnych badań i na podstawie ich wyników będzie mógł wystawić skierowanie do specjalisty.

  • Jeśli ból jest ostry, ostry, strzelający, terapeuta z reguły natychmiast kieruje pacjenta do neurologa w celu oceny stanu mięśni przykręgosłupowych i układu nerwowego;
  • Jeśli ból jest dokuczliwy lub ciągnący, należy zrozumieć, kiedy się pojawia. Po intensywnym wysiłku lub długotrwałym siedzeniu na nogach najczęstszą przyczyną jest ból stawów. W takim przypadku pomocny może okazać się lekarz ortopeda;
  • Jeśli ból nasila się podczas siedzenia lub leżenia, należy zwrócić uwagę na kręgosłup i udać się do chirurga zajmującego się leczeniem kręgosłupa;
  • Jeśli plecy bolą od ponad 3 dni, ból jest coraz silniejszy, ale wykluczono choroby narządów wewnętrznych, konieczne będzie wykonanie badania rezonansem magnetycznym i diagnostyki neurochirurgicznej.

Do jakiego lekarza powinienem się udać, jeśli po urazie odczuwam ból w dolnej części pleców? W takim przypadku pomocny może być lekarz traumatolog. Pracuje z urazami i powikłaniami pourazowymi. Jednak w przypadku bólu dolnej części pleców, do którego lekarza należy się udać, lepiej zdecydować się na wizytę w gabinecie lekarza ogólnego.

Artykuł powstał we współpracy z https://rehab-gdansk.pl/ortopedia/

Oceń post

Dodaj komentarz