Co to jest publikowanie subsydiowane i jak wydać książkę w takim modelu?

Artykuł zewnętrzny

publikowanie subsydiowane

Jesteś początkującym autorem i szukasz najlepszego sposobu na to, jak wydać książkę? A może masz na koncie już kilka publikacji, ale nie jesteś zadowolony z wyników, które dzięki nim osiągasz? Na polskim rynku wydawniczym coraz częściej pojawiają się niestandardowe rozwiązania, pozwalające autorom szybkiej ukończyć cały proces wydawniczy i trafić ze swoją książką na rynek. Jednym z nich jest publikowanie subsydiowane. Na czym polega? Kto się tym zajmuje? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Na czym polega subsydiowane wydawanie książki?

Dziś na rynku znajdziesz kilka sposobów na to, jak wydać książkę (https://novaeres.pl/jak-wydac-ksiazke). Do najpopularniejszych wciąż należy model tradycyjny oraz self-publishing. Na Zachodzie od dłuższego czasu sprawdza się jednak inne rozwiązanie, które coraz chętniej stosowane jest również w Polsce. To publikowanie subsydiowane (ang. subsidy publishing). Polega ono na tym, że pisarz częściowo partycypuje w kosztach wydania swojej książki, ale całym procesem – od przygotowanie okładki, aż po dystrybucję i reklamę publikacji – zajmuje się wydawnictwo. Oficyna również uczestniczy w kosztach produkcji, a także może wymagać pobrania określonej części dochodów ze sprzedaży.

To świetne rozwiązanie zwłaszcza dla początkujących autorów, którzy mają małe szanse na współpracę z dużym wydawnictwem w modelu tradycyjnym. Subsydiowane publikowanie jest również dobrą alternatywą dla self-publishingu czy vanity – zdejmuje z pisarza obowiązek zajęcia się wszystkimi technicznymi aspektami produkcji i dystrybucji książki oraz daje mu niezbędne wsparcie m.in. w zakresie marketingu.

Gdzie szukać wydawnictw, które proponują publikowanie subsydiowane?

Najlepszym miejscem do rozpoczęcia poszukiwań odpowiedniej oficyny będzie internet. Pamiętaj jednak, że wydawaniem subsydiowanym zajmują się dziś tak naprawdę dwie grupy podmiotów. Pierwsze z nich to duże wydawnictwa, które proponują model subsydiowany debiutantom lub mało znanym autorom. W takiej sytuacji trzeba dokładnie sprawdzić, czy oferowane rozwiązanie nie jest tak naprawdę modelem vanity. Duże wydawnictwa często nie poświęcają odpowiedniej ilości czasu na promocję twórczości początkujących pisarzy. Ich usługa przypomina raczej publikowanie książek na zlecenie.

O wiele lepszym wyborem będzie najprawdopodobniej druga grupa, czyli oficyny specjalizujące się w publikowaniu subsydiowanym. Takie podmioty nie tylko o wiele mocniej koncentrują się na danym autorze, ale także często gromadzą treści z jednego gatunku, trafiając do określonych nisz. Pracujący tam specjaliści chętnie wyjaśniają również jak wydać książkę w modelu subsydiowanym. Dzięki działalności na mniejszą skalę mają dla Ciebie więcej czasu. Gdzie szukać tego typu firm? Najlepiej zacząć od Google, kierując się opisem oferty oraz dostępnymi w sieci opiniami. Zerknij także jak dana oficyna prowadzi swoje media społecznościowe i w jaki sposób promuje autorów. To dużo powie o jej zaangażowaniu oraz profesjonalizmie.

Oceń post

Dodaj komentarz