Czy spotkaliście się kiedykolwiek z tak długim skrótem podczas wirtualnej rozmowy? Po przeczytaniu niniejszego artykułu Twój słownik slangu internetowego zostanie rozszerzony o kolejny skrót, który stosuje się na co dzień w krajach anglojęzycznych i nie tylko! Dowiedz się co oznacza TTYL i jak go używać, a następnym razem możesz nieco zaskoczyć swojego rozmówcę!
Przejdź na skróty:
Co to znaczy TTYL?
Skrót TTYL oznacza „Talk to You later”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza “porozmawiam z Tobą później” lub po prostu “porozmawiamy później”. Ten akronim służy do powiedzenia komuś, że opuszczasz rozmowę i porozmawiasz z nim później. Niekiedy używa się go jako zamiennika wyrażenia „do widzenia” lub „do później”. Zwrot ten oznacza, że pomimo aktualnie zakończonej rozmowy, w przyszłości znowu będziecie się komunikować.
TTYL jest zatem ściśle powiązany z dwoma innymi akronimami internetowymi, które mają zbieżne znaczenie. Są nimi BRB (“Be right back” – “zaraz wracam”) oraz AFK (“Away from keyboard” – “z dala od klawiatury”). Wszystkie trzy wskazują na to, że nie będzie Cię przez pewien czas, a następnie wrócisz do rozmowy. Jednakże z całą pewnością możemy stwierdzić, iż skrót BRB i AFK oznaczają stanowczo krótszy okres (zazwyczaj kilka minut), podczas gdy skrót TTYL będzie użyty wtedy, gdy nie będzie Cię przez dłuższy czas (prawdopodobnie kilka godzin lub dni).
Ponadto, w zależności od sposobu jego użycia może oznaczać, że musisz w tej chwili przestać rozmawiać, ponieważ masz coś innego do zrobienia, np.: „Muszę zrobić obiad. TTYL.”
Jak powstał skrót TTYL?
Skrót TTYL jest stosowany w Internecie od bardzo dawna. Swoje początki zawdzięcza internetowym czatom, a w szczególności programowi o nazwie IRC, gdzie zaczęły powstawać skróty zamiast pełnych wyrazów / wyrażeń celem uniknięcia zbyt długiego pisania.
To wyrażenie zyskało jeszcze większą popularność po pojawieniu się komunikatorów internetowych, których celem było wysyłanie wiadomości błyskawicznych. Możemy do nich zaliczyć takie programy jak Gadu-Gadu, Tlen, AIM, MSN oraz Yahoo. Skrót TTYL był wtedy powszechnie stosowany przed wylogowaniem i wyłączeniem komputera. Z racji, iż urządzenia mobilne były w tamtych czasach rzadkością, a początkowo nie obsługiwały Internetu, pisanie swoim znajomym, że “wyłączasz komputer” było standardowym powiedzeniem.
Kiedy wiadomości SMS przestały dużo kosztować, pojawiły się duże pakiety, a w końcu przestano naliczać opłaty za ich wysyłkę, SMS’y stały się jedną z najpopularniejszych form komunikacji cyfrowej. Zanim jednak się to stało, używanie skrótów pomagało ograniczać koszty. TTYL był idealnym sposobem na pożegnanie i obietnicę kolejnej wymiany wiadomości.
Natomiast pierwszej oficjalnej definicji TTYL doczekało się dzięki Urban Dictionary już w 2002 roku – zaledwie trzy lata po uruchomieniu tejże strony internetowej. Do tej pory skrót jest stosowany zarówno w wiadomościach online, jak i offline. W porównaniu z innymi akronimami, TTYL zakorzenił się w angielskiej kulturze na stałe dzięki książce z 2004 roku, zatytułowanej “ttyl” autorstwa Lauren Myracle. W niniejszej powieści zostały opisane rozmowy między nastolatkami, co poskutkowało ugruntowaniem pozycji tego wyrażenia, a sama książka stała się bestsellerem New York Times’a.
Oczywiście wyrażenie „porozmawiam z tobą później” jest uniwersalne i niekoniecznie dotyczy tylko internetowego slangu, ale także życia prywatnego. Tak się dzieje w rzeczywistości, podczas rozmów twarzą w twarz lub podczas rozmów telefonicznych nie raz możemy usłyszeć właśnie te słowa.
Ze względu na swoje powszechne zastosowanie, akronim został także dodany do Oxford English Dictionary w 2016 roku.
Jakie jest zastosowanie skrótu TTYL?
Wiedząc już co to znaczy TTYL, należy poznać jego najpowszechniejsze zastosowanie. Okazuje się, że jest to bardzo popularne wyrażenie, które jest używane zarówno online jak i offline. Aktualnie możesz spotkać się na nie podczas rozmowy na Whatsapp, iMessage, wiadomościach SMS czy Facebooku. Natomiast w nieco mniejszym stopniu stosowane jest w grach internetowych.
Najczęściej użyte jest w przypadku konieczności zrobienia czegoś innego przez dłuższy czas, braku możliwości rozmowy aktualnie, czy też braku możliwości korzystania z urządzenia mobilnego. Użycie tego zwrotu sugeruje jednak, że rozmówca odezwie się później, w wolnym momencie, kiedy będzie mógł rozmawiać. Natomiast ten moment nie jest ściśle określony – może oznaczać kilka godzin lub dni. Stąd też zwykle skrót ten jest stosowany w przypadku osób, z którymi się znamy nieco lepiej.
Możesz także użyć tego zwrotu jeśli nie planujesz z kimś rozmawiać, lecz nie wypada Ci tego mówić wprost. Traktuj to wtedy jako grzeczne pożegnanie, które nie zobowiązuje Cię do ponownego kontaktu.
Jak korzystać z TTYL? Przykłady użycia
Dozwolona jest pisownia zarówno z dużych, jak i z małych liter. Jednakże to „ttyl” jest bardziej powszechną formą, zwłaszcza wśród młodszych osób i młodych dorosłych. Stosuj skrót TTYL jako odpowiednik polskiego zwrotu „do widzenia”, np.:
- „Muszę iść z psem. TTYL.”
- “Nie mogę teraz rozmawiać, ttyl”
- “Niedługo padnie mi bateria, ttyl”
Jeśli chcesz poznać inne terminy internetowego slangu, koniecznie zapoznaj się z innymi naszymi artykułami. Zapraszamy do komentowania i udziału w dyskusji.