Obecnie niemal każda firma wyposażona jest w infrastrukturę informatyczną – posiada komputery, serwery, stronę internetową, a większe przedsiębiorstwa dysponują hurtowniami danych oraz rozbudowanymi serwisami. W związku z rozwojem technologii w przedsiębiorstwie konieczne staje się korzystanie ze wsparcia działu IT. Przekonaj się, dlaczego jest ono kluczowym elementem dla prowadzenia firmy.
Przejdź na skróty:
Wsparcie IT dla firmy – dlaczego jest niezbędne?
Korzystanie z usług IT powinno być standardem w firmach, które działają w internecie lub chociażby używają narzędzi i programów. Outsourcing usług IT Wrocław z pewnością poskutkuje podwyższeniem standardu obsługi klienta, np. poprzez obsługę tzw. helpdesku. Specjaliści IT w każdym momencie są gotowi do rozwiązywania problemów technicznych, przyjmują zgłoszenia od klientów i eliminują błędy pojawiające się podczas
korzystania ze strony bądź aplikacji. Kolejną istotną zaletą jest dbałość o bezpieczeństwo baz danych, w tym także wrażliwych danych klientów. Potencjalna utrata tych zasobów wiąże się zawsze z dużym obciążeniem finansowym dla firmy.
Outsourcing, czy własny dział IT?
Jeśli firma nie ma wątpliwości, że potrzebuje wsparcia IT, kolejną kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje wybór między outsourcingiem usług IT oraz utworzeniem takiego działu wewnątrz firmy, tzw. in-house. Warto przed podjęciem takiej decyzji rozważyć kilka punktów, które ułatwią dobranie najlepszego rozwiązania do indywidualnych potrzeb firmy.
Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze?
- koszty,
- zakres zadań, jaki powierzymy działowi IT,
- wymiar czasu, w jakim firma potrzebuje wsparcia IT.
Niepodważalną zaletą outsourcingu działu IT jest aspekt finansowy – korzystanie z usług zewnętrznych jest dużo tańszą opcją. Zatrudnienie na cały etat specjalisty IT generuje dużo większe koszty, niż współpraca w określonym wymiarze godzin z firmą zewnętrzną, która zapewnia wsparcie ze strony specjalistów o szerokim zakresie kompetencji. Dodatkowo wewnętrzny dział IT składający się z jednej lub dwóch osób może powodować problemy z kontrolą jakości pracy.
Własny dział IT będzie dobrym rozwiązaniem dla dużych firm – z powodzeniem korzystają z niego korporacje. Firmy, szczególnie międzynarodowe, wymagają często całodobowej obsługi informatycznej i potrzebują wsparcia wielu wykwalifikowanych informatyków, którzy są w stanie całą uwagę poświęcić jednej firmie. W przypadku outsourcingu może pojawić się problem, jeśli jakaś część infrastruktury informatycznej wykazuje nieprawidłowości, a specjalista nie dysponuje w danym momencie czasem, by zweryfikować i naprawić błędy.
Niektóre firmy stosują także model mieszany i zatrudniają np. jednego specjalistę, który czuwa nad administrowaniem na miejscu w siedzibie firmy, a poszczególne obszary, wymagające obsługi przez eksperta danej technologii, są delegowane na zewnątrz. Zaletą firm outsourcingowych jest ich różnorodna oferta, co pozwala dobrać taki pakiet usług, który jest dedykowany konkretnej branży i dopasowany do jej specyfiki.