Czym jest centrum logistyczne i jakie zadania pełni?

Artykuł zewnętrzny

Updated on:

centrum logistyczne

Realizacja usług logistycznych może odbywać się wyłącznie w miejscach, które zostały do tego kompleksowo przystosowane. Obiekty projektowane są z najwyższą szczegółowością, ponieważ muszą spełniać szereg rygorystycznych norm oraz standardów. Nowoczesne centra logistyczne posiadają szereg udogodnień, dzięki którym praca realizowana jest sprawnie i efektywnie. Oczywiście są one dostosowywane do indywidualnych wymagań danego przedsiębiorstwa.

W centrach logistycznych wykonywane są nie tylko zadania związane z transportem oraz magazynowaniem towarów. Nie można zapomnieć o funkcjach dodatkowych, które są związane z m.in. administracją, księgowością, obsługą klienta.

Co to jest centrum logistyczne?

Centrum logistyczne to obiekt, w którym realizowane są szeroko pojęte usługi logistyczne (m.in. przyjmowanie i wydawanie towarów, transport, magazynowanie, sortowanie). W większości przypadków jest on podzielony na kilka powiązanych ze sobą obszarów.

Konstrukcja musi spełniać obowiązujące normy bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Wewnątrz obiektu można spotkać wydzielone szlaki komunikacyjne, które umożliwiają ergonomiczne przemieszczanie się. Wszelkie obszary stanowiące zagrożenie muszą zostać fachowo oznakowane.

  • Centrum logistyczne jest miejscem pracy, a więc muszą panować w nim warunki dogodne dla otoczenia. Podczas restrykcyjnych kontroli sprawdzana jest m.in. temperatura, jakość powietrza, sprawność systemu wentylacji, oświetlenie stanowisk roboczych.
  • Centrum logistyczne to obiekt, w którym wykonywane są prace z wielu różnych dziedzin. Właśnie dlatego nie można powiedzieć, że jest on tym samym, co np. hala logistyczna lub magazynowa.
  • Można powiedzieć, że centrum logistyczne jest niezależnym podmiotem gospodarczym, który pełni wiele funkcji. Głównym celem jest jednak efektywne realizowanie procesów logistycznych.

Jakie funkcje pełni centrum logistyczne?

Na samym początku dobrze jest podkreślić, że każde centrum logistyczne pełni nieco inne funkcje, a wszystko zależy od specyfiki prowadzonej działalności. Poniżej przedstawiono trzy podstawowe grupy przeprowadzanych działań.

  1. Funkcja logistyczna – w centrum logistycznym wykonywane są takie usługi, jak np. kompletacja, pakowanie, sortowanie, magazynowanie, transport towarów. To wszelkie działania, które są powiązane z przemieszczaniem produktów. 
  2. Funkcja pomocnicza – są to usługi pośrednio powiązane z procesami logistycznymi. Można do nich zaliczyć m.in. spedycję, obsługę celną, zarządzanie odpadami.
  3. Funkcje dodatkowe – to pozostałe obszary działalności, które są powiązane z np. serwisem technicznym maszyn i urządzeń, administracją, rachunkowością, księgowością, bankowością, marketingiem, gastronomią. 

Jak wygląda centrum logistyczne?

Współczesne centra logistyczne posiadają rozbudowaną infrastrukturę. Coraz częściej są one zlokalizowane w solidnych halach namiotowych, które zapewniają prostą i szybką rozbudowę. Tego typu obiekty mogą rozwijać się wraz z przedsiębiorstwem. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie www producenta: https://www.grupalukasiuk.pl/pl/baza-wiedzy/budowa-centrum-logistycznego/

  • Rozmieszczenie i powierzchnia budynków magazynowych zależy nie tylko od potrzeb przedsiębiorstwa, ale także obowiązujących przepisów. Są one wykorzystywane do przechowywania, a także zabezpieczania surowców i zapasów.
  • Wewnątrz magazynów musi znajdować się wyposażenie, takie jak np. regały, wózki widłowe, urządzenia pomiarowo-kontrolne, czujniki przeciwpożarowe i inne.
  • Centra logistyczne powinny umożliwiać swobodne przemieszczanie się środków transportu, które umożliwiają np. załadunek i rozładunek towarów.
  • Drogi wewnętrzne i dojazdowe muszą zostać profesjonalnie oznakowane, tak aby zminimalizować ryzyko wypadku.
  • Lokalizacja poszczególnych stref (m.in. zaopatrzenia, magazynowania, kompletacji, pakowania, wysyłki) musi zostać dokładnie przemyślana, tak aby skrócić czas obsługi oraz stopień wykorzystania siły roboczej.
Oceń post

Dodaj komentarz