Informacyjne

Czym jest dekada? Ile trwa dekada?

Jedno z najczęstszych pytań dotyczących miar to pytanie właśnie o to ile trwa dekada. Czy wiesz czym jest dekada i co dokładnie oznacza? Okazuje się, że najczęściej używamy tego zwrotu w stosunku do lat, lecz można tej jednostki używać znacznie częściej! Sprawdź nasz artykuł: “Czym jest dekada? Ile trwa dekada”, a dowiesz się wszystkiego!

Czym jest Dekada?

Dekada zgodnie z definicją określa pewien czas w ujęciu dziesiętnym – “deka” oznacza dziesięć. Najczęściej tego sformułowania używamy w przypadku dekady lat, lecz można go równie dobrze stosować w przypadku miesięcy, tygodni, czy nawet dni. 

Pamiętajmy jednak o złożoności języka polskiego i o konieczności stosowania słownictwa tak, aby przekaz był zrozumiany przez naszego rozmówcę oraz w odpowiednim kontekście. Czy nie brzmi to nieco śmiesznie użycie takiego zdania – “przyjadę do Ciebie za dekadę dni”? Pomimo, iż jest to jak najbardziej poprawne językowo, przywykliśmy jednak do stosowania tego słowa w ujęciu lat, a raczej pewnych okresów. 

Ile trwa dekada? 

Dekada jest terminem bardzo umownym, gdyż nie odnosi się do żadnego konkretnego okresu. Faktem jest, że każdego dnia, tygodnia, roku kończy się jakaś dekada, lecz co do zasady słowo to będziemy używać do oznaczenia okresu następujących po sobie 10 lat konkretnego wieku. Wiek natomiast składać się będzie w takim założeniu z 10 dekad albo jak kto woli “z dekady dekad”. 

Dekada trwa zatem 10 lat, w przeliczeniu na dni będzie to 3652 dni (włącznie z 2 dniami w latach przestępnych).   

Dekada ile to dni?

Dekada to po prostu okres dziesięciu lat. Nie jest to jednak równoznaczne z okresem dni.

Jedna dekada to 10 lat, co stanowi 3652 lub 3653 dni, w zależności od liczby przestępnych lat w tym okresie.

Kiedy się zaczyna i kończy się dekada?

Najkrócej mówiąc: początek dekady wieku zaczyna się w roku, którego ostatnią cyfrą jest 1, a kończy się w roku, którego ostatnią cyfrą jest 0. Przyjmując tą zasadę, ostatnia ukończona dekada lat XXI wieku rozpoczęła się 1 stycznia 2011 roku, a skończyła o północy 31 grudnia 2020 roku. Idąc dalej, kolejna dekada rozpoczęła się wraz z dniem 1 stycznia 2021 roku, a skończy się 31 grudnia 2030 roku. 

Jak rozumieć “Ostatnią dekadę”?

Czy spotkaliście się już wcześniej z określeniem “W ostatniej dekadzie swojego życia (…) dokonał / zmagał się z …”, czy też “W ostatniej dekadzie Polska rozwinęła się gospodarczo”? Dekada użyta jest tutaj jako okres ostatnich 10 lat, lecz nie odnosi się stricte do konkretnych lat danego wieku. Rozchodzi się tutaj o ostatnie 10 lat, do dnia napisania / wymówienia tego stwierdzenia. 

Czym jest dekada miesiąca?

Dekada miesiąca to pojęcie, którego można użyć w stosunku do 3 istniejących dekad danego miesiąca. Przy tym założeniu dekada miesiąca będzie oznaczać kolejno następujące po sobie 10 dni, a w niektórych przypadkach mniej. Rozbijmy to na konkretnym przypadku:

  • Pierwsza dekada miesiąca trwać będzie od 1 do 10 dnia miesiąca,
  • Druga dekada miesiąca trwać będzie od 11 do 20 dnia miesiąca,
  • Trzecia dekada będzie trwać będzie od 21 do końca miesiąca,

Nawet, jeśli istnieje 31 dzień, to i tak nie utworzy on kolejnej dekady. 

5/5 - (8 votes)

Mikołaj Mikiciuk

Absolwent kierunków Finanse i Rachunkowość, Zarządzanie Marketingiem oraz Innowacyjne Zarządzanie Marką na Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Zawodowo zajmuje się rozwojem małych i średnich firm opracowując i wprowadzając nowe strategie marketingowe oraz sprzedażowe.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button

Wyłącz Adblocka, daj zarobić ;(

Udostępniamy wartościowe informacje kompletnie za darmo. Prosimy Cię jednak o wyłączenie Adblocka, a obiecujemy, że reklamy nie naruszą Twojej prywatności ani komfortu przeglądania strony.