Milenium ile to lat i co oznacza?

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

milenium ile to lat

Ta specyficzna jednostka miary czasu jest w ostatnich latach coraz częściej wykorzystywana. Z pewnością słyszeliście o tysiącleciu, a także o zyskujących na popularności “millenialsach”.  Warto zatem dowiedzieć się czym jest milenium, ile to lat i do czego jest wykorzystywane. Ponadto omówimy co oznacza pozaukładowa jednostka miary oraz kiedy się zaczyna i kończy milenium. Zapraszamy do artykułu: “Milenium ile to lat i co oznacza”, gdzie odpowiemy na najczęściej zadawane pytania.

Milenium ile to lat i co oznacza?

Milenium to zawsze 1000 tysiąc lat – odpowiadając najprościej.

Milenium to inaczej tysiąclecie. Pochodzi z języka łacińskiego (mille annum) oznaczającego dosłownie tysiąc lat. Nie tylko w kalendarzu gregoriańskim, ale także w pozostałych, tysiąclecia kalendarzowe liczone są od roku kończącego się na 001, a kończy się wraz z końcem roku 000, równo tysiąc lat później. Przykładowo: drugie millenium naszej ery trwało od 1001 roku do 2000 roku.

W przypadku zastosowania kalendarza zawierającego rok zerowy (w normie ISO 8601:2004 definiującego astronomiczną numerację lat), który w tym formacie przyjmuje wartość 0000, tysiąclecie będzie liczone od roku kończącego się trzema zerami “000”, aż do roku kończącego się na trzy dziewiątki “999”. Na szczęście rok zerowy nie występuje w kalendarzu gregoriańskim.  

Milenium jest pozaukładową jednostką miary czasu. Co to dokładnie oznacza? Jest to miara, która nie wchodzi do jednostek należących do układu SI oznaczające podstawowe miary. Jest tak głównie przez fakt, iż tego słowa używamy w przypadku ściśle odnoszącego się do danego okresu. Nie powiemy przecież, że od 101 roku do 1100 roku minęło milenium. 

W którym milenium żyjemy?

Jedno z popularnych haseł krzyżówkowych brzmi “które mamy milenium?”. Poprawna odpowiedź brzmi: trzecie.

  • I milenium / tysiąclecie naszej ery: 1 roku do końca 1000 roku. 
  • II milenium / tysiąclecie naszej ery trwało od 1001 r. do końca 2000 roku.
  • III milenium / tysiąclecie naszej ery trwa od 2001 roku i będzie trwało do 3000 roku.

Popularne słowa związane z millenium

millenialsi – pokolenie osób urodzonych w latach 80 i 90 XX wieku. 

milenijny, millenijny – rocznica istnienia czegoś przez 1000 lat.

5/5 - (8 votes)

Dodaj komentarz