Dlaczego warto zarejestrować znak towarowy? Największe korzyści

Artykuł zewnętrzny

Updated on:

znak towarowy

Siłą każdej marki jest jej rozpoznawalność. Za to znak towarowy, zwłaszcza pod postacią nazwy czy logo, stanowi główny wyróżnik danego produktu, firmy, czy usługi. Odpowiednie słowo, kształt, grafika lub kolorystyka odróżniają markę od innych, sygnalizując odbiorcy, z jaką firmą czy produktem ma do czynienia. Mają bezpośredni wpływ na wizerunek. Dlatego zastrzeżenie znaku towarowego wciąż zyskuje na znaczeniu – zwłaszcza w dobie Internetu, gdzie coraz częściej odnotowuje się próby kradzieży nazw, logotypów, czy haseł reklamowych.

Możliwość zarabiania na marce

Pierwszą korzyścią płynącą z rejestracji znaku towarowego jest możliwość czerpania korzyści finansowych i marketingowych. Marka staje się źródłem dochodu dla przedsiębiorstwa i częścią jego majątku, zapewniając korzyści z amortyzacji. Po rejestracji w Urzędzie Patentowym (nazwy, logo, hasła reklamowego, a nawet kształtu lub koloru produktu) można znak sprzedać, udzielać licencji na jego używanie, a także zabezpieczyć nim kredyt w banku. Jeszcze inna możliwość to zezwalanie na korzystanie z oznaczenia w ramach franczyzy.

Ochrona przed nieuczciwą konkurencją

Drugą i niezwykle istotną zaletą zarejestrowanego znaku towarowego, jest skuteczna ochrona przed działaniami nieuczciwej konkurencji. Rejestracja zabezpiecza przed kradzieżą i bezprawnym używaniem nazwy czy logo – nawet jeśli nie są identyczne, a tylko zbliżone do oryginału. Dodatkowo pozwala szybko i efektywnie blokować podobne reklamy w Internecie, w tym w Google Ads, serwisach aukcyjnych, na Facebooku czy Instagramie.

Takie działania uznaje się za świadome wprowadzanie klientów w błąd. Za to z certyfikatem z Urzędu Patentowego można niemal natychmiast zapobiec dalszemu łamaniu praw przedsiębiorcy, który posiada prawa do marki. Od nieuczciwych konkurentów można wymagać m.in. wypłaty odszkodowania i wydania bezprawnie uzyskanych korzyści. 

Uwaga: trzeba pamiętać, że taka ochrona dotyczy tylko przedsiębiorstw działających w tej samej branży. Przykładowo, firma sprzedająca opony, która ma taką samą nazwę jak piekarnia, nie może zgłosić naruszenia. Zabezpieczenie znaku towarowego odnosi się więc do tej samej kategorii lub usług oraz zasięgu terytorialnego.

Rejestracja chroni też przed kradzieżą, ponieważ obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Konkurencja może więc wyprzedzić właściciela marki i zarejestrować jego oznaczenie, ponieważ na etapie zgłoszenia nie jest to weryfikowane przez urząd. Oczywiście można ubiegać się o zwrot praw do nazwy czy grafiki. Jednak po skierowaniu sprawy do sądu i tak nie będzie można ich używać (dopóki są przedmiotem sporu). A to, jak wiadomo, może spowodować znaczące straty wizerunkowe i finansowe.

Prestiż i wzrost wartości marki  

Na koniec warto wspomnieć, że zastrzeżenie marki daje też możliwość korzystania z prestiżowego oznaczenia R przy nazwie firmy, produktu czy usługi. Ten niepozorny znaczek sygnalizuje wzrost wartości marki, gdyż takim symbolem posługują się największe firmy takie jak Coca-Cola czy Nike. Na odbiorcy robi to wrażenie lepszej jakości i zdecydowanie podnosi poziom zaufania do oferowanego produktu czy usługi.

  • Używanie symbolu R-ki bez rejestracji naraża przedsiębiorcę na karę grzywny do 5 tysięcy złotych. Uznaje się to za formę oszustwa i wprowadzania konsumentów w błąd.

Potrzebujesz pomocy w rejestracji znaku towarowego? Chcesz sprawdzić, czy marka kwalifikuje się do zastrzeżenia w Urzędzie Patentowym? Merytoryczną pomoc co do procedur i swoich możliwości znajdziesz na wielu stronach, np. tutaj – https://rpms.pl/rejestracja-znakow-towarowych/. Sprawdź jakie usługi oferują specjaliści i zapoznaj się z artykułami na portalach branżowych lub blogach, by zaplanować odpowiednie działania.

5/5 - (4 votes)

Dodaj komentarz