Ile możesz uzyskać zwrotu podatku z pracy wykonanej w Niemczech?

Artykuł zewnętrzny

zwrot

Niemcy to kraj, do którego Polacy od wielu lat bardzo chętnie wyjeżdżają w celach zarobkowych. Wszyscy, którzy są tam zatrudniani w sposób legalny, później mogą liczyć na uzyskanie zwrotu opłaconego przez pracodawcę podatku. Warto wiedzieć, że wnioskowanie o zwrot podatku możliwe jest nawet do 4 lat wstecz. W poniższym artykule przedstawiamy komplet informacji na temat możliwości uzyskania zwrotu nadpłaconego podatku dochodowego w Niemiec. Zapraszamy do lektury.

Zwrot podatku z Niemiec – co trzeba wiedzieć?

Rozliczenie dochodów uzyskanych podczas pracy w Niemczech to kwestia, która interesuje wiele osób. Warto wiedzieć, że zgodnie z przepisami obowiązującego tam prawa, możliwość uzyskania zwrotu podatku mają wszystkie osoby, które w sposób legalny były zatrudnione w Niemczech, a podatek od otrzymywanego wynagrodzenia (Lohnsteuer), który był przekazywany w ciągu roku, nie przekroczył kwoty wolnej bądź był po prostu zbyt wysoki od początkowych założeń.

Dodatkowa ważna informacja jest taka, że prawo do otrzymania zwrotu podatku mamy nawet do 4 lat wstecz, co stanowi niezwykle istotne udogodnienie. Oznacza to, że w 2024 roku można rozliczyć należny zwrot podatku nawet za 2020 rok. 

Rozliczenie pracy w Niemczech – jakie dokumenty są niezbędne?

Jeśli przystępujemy do rozliczenia pracy w Niemczech, musimy pamiętać o konieczności zgromadzenia odpowiedniej liczby dokumentów. Przede wszystkim będzie nam potrzebna niemiecka karta podatkowa, czyli Lohnsteuerbescheinigung. Dokument ten zawiera informacje na temat wysokości dochodów uzyskanych podczas pracy u danego pracodawcy i to właśnie on odpowiada za jego sporządzenie. 

W przypadku, gdy pracodawca takiego dokumentu nie wystawił, może on zostać zastąpiony przez miesięczny odcinek z wypłaty za ostatni miesiąc pracy w roku – nazywa się to Abrechnung. Aby w skuteczny sposób rozliczyć zwrot podatku, trzeba też posiadać kopię dowodu osobistego a także uzyskać zaświadczenie EOG/UE odnośnie dochodów uzyskanych w Polsce.

Wśród dokumentów, które są wymagane przez niemieckie urzędy skarbowe, wymienia się także specjalne formularze podatkowe. Do ich wypełnienia potrzebne będą dokumenty, które posłużą za dowód, iż ponosimy stałe koszty wynikające z legalnego zatrudnienia na terytorium Niemiec. Do takich dokumentów należą chociażby umowa najmu czy rachunki za gaz, energię elektryczną czy bilety autobusowe. 

Ile możesz uzyskać zwrotu podatku z pracy wykonanej w Niemczech?

Udzielenie dokładnej, jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytanie nie jest możliwe. Wszystko zależy od tego, przez jak długi czas pracowaliśmy w Niemczech oraz czy jesteśmy objęci ulgami podatkowymi. W przypadku, gdy nasz dochód nie przekroczył kwoty wolnej od podatku, wówczas niemiecki urząd skarbowy odda nam wszystkie wpłacone zaliczki na podatek dochodowy przez pracodawcę. Więcej szczegółowych informacji na temat zwrotu podatku z Niemiec można znaleźć na https://www.decret.pl/zwrot-podatku-z-niemiec/.

Oceń post

Dodaj komentarz