Wpłatomat to urządzenie, które niezwykle usprawnia nasze codzienne życie. Służy ono samodzielnemu wpłaceniu gotówki na nasze konto, bez konieczności korzystania z placówki banku i stania w kolejce do okienka. Dzięki temu uznajemy wpłatomaty za niezwykle wygodne i korzystne dla każdego, ze względu na oszczędność czasu i pieniędzy, przykładowo na dojazd do placówki banku, która niekoniecznie musi znajdować się blisko naszego miejsca zamieszkania.
Oczywiście nie da się ukryć, że nadal wpłatomat jest mniej popularnym urządzeniem niż bankomat i jest ich znacznie mniej, jednak z pewnością każdy z nas może znaleźć go blisko swojego miejsca zamieszkania i skorzystać samodzielnie. Jest to urządzenie bardzo intuicyjne, tak więc nikt z nas nie powinien mieć problemu z wpłaceniem gotówki na własne konto. Każde urządzenie, które wymaga od nas użycia karty i podania PIN’u powinniśmy obsługiwać ze szczególną rozwagą i ostrożnością.
W tym artykule, w kilku zdaniach nakreślimy, jak działa wpłatomat, co z pewnością ułatwi to i tak proste zadanie. Podpowiemy też jak bezpiecznie korzystać z biletomatów, bankomatów i wpłatomatów. W zasadzie niezależnie od marki urządzenia i od tego jakie banki obsługuje, proces korzystania z takiego urządzenia możemy podzielić na kilka kroków. Zanim jednak z niego skorzystamy, pamiętajmy, aby upewnić się, że dany wpłatomat/bankomat obsługuje nasz bank. Inaczej nie dokonamy transakcji. Kiedy jesteśmy już tego pewni, należy przygotować gotówkę, którą chcemy wpłacić. Warto wcześniej przeliczyć ją dla pewności w domu (ze względów bezpieczeństwa nie róbmy tego przy urządzeniu). Przygotujmy także kartę płatniczą, tą, która jest przypisana do konta, na które chcemy wpłacić pieniądze, lub kod BLIK z aplikacji bankowej. Następnie wkładamy kartę i wpisujemy kod PIN lub korzystamy z opcji bez karty i wpisujemy kod BLIK na ekranie wpłatomatu.
W kolejnym kroku urządzenie poprosi nas o umieszczenie odliczonych banknotów na tacy, na której w przypadku bankomatu gotówka ta jest wypłacana. Następnie maszyna przeliczy włożone przez nas pieniądze i wskaże kwotę po przeliczeniu. Jeśli jest ona prawidłowa, zatwierdzamy transakcję lub w razie jakichkolwiek wątpliwości dokonujemy anulacji. Jednak jeśli wszystko się zgadza i dokonujemy akceptu wpłaty, urządzenie proponuje nam wydrukowanie potwierdzenia transakcji w formie paragonu. Możemy na ekranie wybrać opcję TAK lub NIE.
My osobiście zachęcamy do drukowania potwierdzeń w przypadku każdej samodzielnej transakcji. Dlaczego? Przede wszystkim, ponieważ bardzo rzadko, ale jednak dochodzi do sytuacji, kiedy pieniądze nie zostają zaksięgowane na koncie lub zaksięgowane są z opóźnieniem, co jest skutkiem bardzo stresującej sytuacji. Jednak mając papierowe potwierdzenie transakcji, mamy twardy dowód na jej dokonanie co jest świetną pomocą w przypadku składania reklamacji. Zachęcamy, więc do wybierania opcji TAK w momencie, kiedy automat pyta nas o wydruk potwierdzenia. Wtedy czekamy na wydruk, zabieramy paragon i jeśli korzystaliśmy przy wpłacaniu z karty płatniczej, pamiętamy oczywiście o zabraniu również jej z automatu.
Jeśli korzystaliśmy z opcji BLIK, ten krok pomijamy. Ostatnim krokiem jest zaksięgowanie przez bank pieniędzy na naszym koncie. Co ważne, jeśli korzystaliśmy z wpłatomatu, który obsługuje nasz bank, tak naprawdę w przeciągu maksymalnie kilku minut powinniśmy mieć już je na swoim koncie. Jednak jeśli korzystaliśmy z wpłatomatu “obcego” mogą one być zaksięgowane nawet następnego dnia. Warto to wiedzieć, aby uniknąć niepotrzebnego stresu i uzbroić się w cierpliwość.
A co z kwestią bezpieczeństwa podczas korzystania z wpłatomatów i innych urządzeń płatniczych?
Można to podzielić na 3 kroki:
- Upewnij się, że znasz swój PIN na pamięć. Nie wypisuj go na kartce, bo przy ewentualnej kradzieży skutki mogą być opłakane.
- Jeżeli ktoś Ciebie obserwuje, idzie za Tobą od jakiegoś czasu to zamiast iść do wpłatomatu, bankomatu czy biletomatu, pójdź do pobliskiego sklepu i poczekaj chwilę. Złodzieje często szukają osób, które niczego nie świadomi, wyciągną kartę płatniczą i ja ukradną. Jeżeli zagramy na czas to jest większa szansa, że poszuka celu gdzie indziej.
- Staraj się nie rozmawiać z w pobliżu wpłatomatu. Chodzi o to, że złodziej może próbować nawiązać z nami kontakt, zapytać o drogę i ten pretekst wykorzystać, aby stać blisko nas przy wpłatomacie. Czekając na moment aż wyciągniesz kartę.
Kevin Mitnick (niegdyś popularny hacker pracujący dla instytucji rządowych USA) powiedział, że najsłabszym punktem każdego zabezpieczenia jest człowiek, dlatego uważajmy i obserwujmy otoczenie.