Jak hodować paprocie w domu?

Poradniki

Updated on:

jak hodować paprocie w domu

Rośliny w naszym mieszkaniu przyczyniają się do szybszego regenerowania naszych sił. Paprocie są bardzo „przychylne” człowiekowi, wydzielają dużo tlenu, działają orzeźwiająco i nastrajają pozytywnie. Ich barwa – zieleń – pozwala odpocząć zmęczonym oczom, wpływa kojąco na układ nerwowy. Natomiast obficie podlane zwiększają wilgotność powietrza – to zaś przeciwdziała niedomaganiu układu oddechowego, podrażnieniom oczu, nosa, gardła. Zapraszamy do artykułu pt. “Jak hodować paprocie w domu?”

Paprocie lubią miejsca zacienione, mogą więc stać w miejscach gdzie dla wielu innych roślin światła jest zbyt mało. Tolerują słabe światło i północną stronę mieszkania. Optymalna temperatura dla nich to 19 – 25 o C. “Kapryśne” okazy paprotek trzeba przestawiać metodą prób i błędów, może się okazać że spodoba im się miejsce w pokoju od strony południowej (więcej światła). W niektórych miejscach paprotki po prostu marnieją. Mówi się, że w “czystym” mieszkaniu (wpływ na to mają żyły wodne) każda paproć się utrzyma, nawet bez specjalnej pielęgnacji.

Są bardzo wrażliwe na suche powietrze, dlatego ważne jest, aby dbać o utrzymywanie dużej wilgotności atmosfery. W mieszkaniu z centralnym ogrzewaniem będą się czuły dobrze, gdy będziemy ją codziennie obficie zraszać wodą bez wapnia. Podłoże powinny mieć stale lekko wilgotne, ale nie zalewajmy go, zbyt mokre podłoże może źle wpłynąć na roślinę. Rośliny podlewamy miękką wodą o temperaturze pokojowej – zimna może spowodować ich marnienie. Większość gatunków spryskujemy – też letnią wodą. Paprotki lubią też “odstaną” wodę. Uważajmy by nie stały w przeciągu, którego nie znoszą. Ładnie rosną w doniczkach ustawionych w podstawkach z woda i kamykami, żwirem lub kulkami zatrzymującymi wodę. Nie lubią stać w pobliżu instalacji gazowych.

Paprocie źle znoszą chemiczne środki do zwalczania chorób i szkodników, lepiej stosować naturalne. Od wiosny do jesieni wskazane byłoby podsypanie roślin nawozem naturalnym lub specjalnym dla paproci.

Zeschnięte listki lub rozłogi trzeba zerwać lub uciąć. Paprotki lubią spokój – nie lubią być potrącane, dotykając czubków ich liści, możemy sprawić że dotykany czubek uschnie lub listek nie będzie dalej rósł. W przypadku gdyby roślina marniała można ja podlać letnim, rozcieńczonym naparem z czarnej herbaty lub wodą z mlekiem (na 1 litr wody około ½ szklanki mleka).

Paprocie doskonale oczyszczają powietrze i łagodzą promieniowanie, dlatego warto je postawić koło komputera lub telewizora, jednak niezbyt blisko – nie mogą mieć zbyt suchego otoczenia. Dobrym miejscem dla nich jest tez sypialnia, gdzie jest nieco niższa temperatura.

Czasem na paprociach rozmnażają się pleśnie, które źle oddziałują na alergików.

Na koniec mała ploteczka:
Podobno paprotka przybiera kolor bladozielony, po prostu blednie, gdy jej właściciel jest chory.
Może ze względu na to, że chory nie ma siły na podlewanie.;)

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz