Jednak zanim o przekręcaniu filmu, zobaczmy co możemy zrobić, aby ustrzec się przed podobnymi błędami w przyszłości. Przede wszystkim musimy odpowiednio trzymać sprzęt, którym nagrywamy. Trzeba to robić tak, by jego wyświetlacz był w takiej samej pozycji jak ekran telewizora – dłuższe krawędzie na górze i dole, a krótsze po bokach. W ten sposób unikniesz nagrywania „leżących” filmów i konieczności ich obracania, co skończy się niezwykle chudym obrazem (oglądanym jakby przez szparę w drzwiach) i czarnymi paskami po bokach, które zajmą spora część ekranu. Taki film ciężko będzie oglądać. Zapraszamy do artykułu pt. “Jak obrócić film o 90 lub 180 stopni?.
Przejdź na skróty:
Jak obrócić film na komórce?
Posiadacze smartfonów z Androidem mogą sobie zainstalować aplikację Horizon. Dzięki niej możemy nagrywać filmy, przestawiając i obracając telefon w tym samym czasie, a one zawsze nagrają się tak, jak powinny, czyli w pozycji horyzontalnej. Nie trzeba będzie ich w żaden sposób obracać i nie będą udekorowane mało gustownymi czarnymi paskami po bokach. Naprawdę warto przetestować ten program.
Windows Movie Maker
Pierwszym programem, jaki możemy wykorzystać do obracania zdjęć jest Windows Movie Maker. Jego zaletą jest to, że znajdziemy go niemal na każdym komputerze z zainstalowanym systemem Windows XP lub Vista, dzięki czemu nie musimy ściągać żadnych dodatkowych plików – przydatne gdy mamy do zmodyfikowania małą ilość filmów. W razie potrzeby jest on do pobrania tutaj.
Otwieramy origram i w jego pole przesuwamy tenże film. Następnie umieszczamy go na Osi czasu na dole okna. Z zakładki Narzędzia wybieramy Efekty wideo, a z nich to, czego potrzebujemy – obrót o 90, 180 lub 270 stopni. Przesuwamy efekt na Oś czasu i zapisujemy projekt.
Obsługiwane formaty: asf, avi, wmv, mpeg, mpg, m1v, mp2, wm, wma.
Free Video Flip and Rotate
Drugi program to Free Video Flip and Rotate. Jest to darmowy I bardzo prosty w obsłudze program, który daje nam możliwość obrócenia filmu o 90, 180 i 270 stopni oraz zrobienia jego lustrzanego odbicia względem pionu i poziomu. Podczas instalacji zechce nam sprezentować jakieś dodatki (np. Ask toolbar). Są one zupełnie zbędne i w żaden sposób nie wpływają na pracę tego narzędzia, wiec zalecamy ich odhaczenie.
Otwieramy program i w polu Plik źródłowy wskazujemy ścieżkę do filmu, który chcemy zmienić, a w polu Plik docelowy, miejsce zapisu nowego pliku. Używając przycisków na dole (strzałki) ustalamy odpowiednią rotację i klikamy Zapisz wideo. Po chwili nowy plik będzie gotowy. Szybko i łatwo.
Obsługiwane formaty: Większość znanych plików wideo.
VirtualDub
Trzeci program to Virtualdub. Nieco bardziej rozbudowane narzędzie, które pozwala nam na wiele różnych modyfikacji filmu. Program przydatny, gdy chcemy mocniej popracować nad naszym klipem. Tak jak pozostałe – jest darmowy, jednak nie ma polskiej wersji. Niemniej jednak daje dużo możliwości i niemal bezstratnie obraca filmy, więc warto go wypróbować.
Otwieramy program. Przesuwamy w jego pole film lub wskazujemy go klikając na klawiaturze CTRL + O. W zakładce Video znajdziemy opcję Filters… Wybieramy ją, a następnie klikamy w Add… Z otworzonej listy wybieramy rotate i ustalamy stopnie rotacji. Klikamy OK. W tym momencie obraz na prawym ekranie, który na bieżąco pokazuje nam dokonywane zmiany, powinien się obrócić. Na koniec zapisujemy plik wciskając na klawiaturze F7 lub poprzez File > Save as AVI. Gdyby plik był dla nas zbyt duży, to możemy przed zapisem zmniejszyć jego jakość np. bawiąc się ustawieniami w Video > Frames rate lub wskazując inny kodek do kompresji – Video > Compression…
Obsługiwane formaty: avi, divx, mpg, mpeg, mpv, m1v (po zainstalowaniu pluginu dochodzą jeszcze: mp4, mov, flv, mkv, 3gp i inne)