Rozwijanie zdolności komunikacyjnych jest wyzwaniem dla każdego, kto marzy o sukcesach na drodze zawodowej. Niezależnie od tego, czy pracujesz w zespole, czy na własny rachunek, możesz znaleźć się w sytuacji, gdy będziesz musiał skutecznie przedstawiać swoje pomysły i argumenty. Co więcej, szczere i otwarte komunikowanie się to coś, bez czego nie obejdzie się żaden dobry manager. Oto kilka praktycznych porad, jak prowadzić w zespole komunikację pozbawioną konfliktów, oraz jak możesz rozwijać umiejętności interpersonalne, aby iść do przodu ze swoją karierą.
Komunikacja w zespole – jak o nią zadbać? Wskazówki
Jednym z najważniejszych aspektów komunikacji w firmie jest faktyczne rozmawianie z ludźmi, z którymi pracujesz. Możesz mieć tonę pomysłów na to, jak rozwinąć ofertę i poprawić wyniki, ale jeśli nie podzielisz się nimi ze swoim zespołem, szanse na ich realizację będą znikome. Pytaj członków zespołu o ich zadania, nad czym pracują i dziel się swoimi spostrzeżeniami. Oferuj i proś o informację zwrotną na temat Twojej pracy. Jeśli czujesz, że spada na Ciebie fala niezasłużonej krytyki, powiedz o tym Twojemu liderowi lub innemu przełożonemu. Być może rozwiązanie problemu jest prostsze, niż Ci się wydaje, a burza mózgów pomoże zespołowi wytyczyć odpowiedni kurs działań.
Uwaga! W rozmowach ze współpracownikami upewnij się, że nie zajmujesz im zbyt wiele czasu. Kilka krótkich rozmów w tygodniu może znacząco poprawić atmosferę i nie powinno zakłócić normalnego trybu pracy.
Jeśli jesteś managerem, zacznij zwoływać cykliczne spotkania podsumowujące lub zaproponuj ich organizację Twojemu liderowi. Omówienie osiągniętych wyników i tworzenie planów na przyszłość skonsoliduje zespół i pokaże jego członkom, że praca każdej z osób ma sens.
Pamiętaj, że zgłaszanie się po pomoc nie jest oznaką słabości. Jeśli jakieś obowiązki sprawiają Ci trudność, poproś o wsparcie Twoich współpracowników. Prawdopodobnie zaskoczy Cię to, jak chętnie członkowie Twojego zespołu pomogą Ci z rozwiązaniem problemu. Co więcej, wyrażanie potrzeby wsparcia tworzy atmosferę, w której żaden z pracowników nie obawia się zgłaszać trudności. W dłuższej perspektywie pozwala to uniknąć wielu kryzysów.
Komunikacja to nie tylko mówienie, ale też słuchanie. Upewnij się, że aktywnie słuchasz wszystkich członków zespołu, niezależnie od prywatnych sympatii i antypatii. Jeżeli ktoś porusza kwestie, których nie rozumiesz, poproś go o wyjaśnienie lub powtórzenie. Aktywnie słuchając innych, pomożesz im poczuć się docenionymi i będziesz stale na bieżąco z wydarzeniami w firmie.
Szkolenie z komunikacji dla pracowników – dlaczego warto?
Komunikacja międzyludzka jest ważną częścią każdego biznesu. Wspieranie profesjonalnej i przyjaznej atmosfery w zespole potrafi być wyzwaniem, ale jest warte wysiłku. Kiedy Twoi pracownicy komunikują się skutecznie, mogą szybciej rozwiązywać problemy.
Jeśli w Twoim dziale pojawiają się konflikty, szkolenie z komunikacji w zespole może pomóc. Jest to program, który pomaga pracownikom rozwijać umiejętności interpersonalne w sferze zawodowej, dzięki czemu ułatwia przyjemną oraz produktywną pracę.
Nabyta w ramach szkolenia wiedza i umiejętności podnoszą efektywność osobistą i mogą pomóc pracownikom w skuteczniejszej współpracy, nawet jeśli przebiega ona w sposób zdalny. Wdrażając w działaniu zespołu pewne zasady, możesz też zwiększyć satysfakcję jego członków, jednocześnie zmniejszając konflikty i rotację specjalistów.
Jeśli Twój zespół ma problemy z uzyskaniem optymalnej wydajności, a między jego członkami dochodzi do częstych nieporozumień, być może nadszedł czas na profesjonalne szkolenia z komunikacji!