Najlepsze sposoby na oszczędzanie

Artykuł zewnętrzny

najlepsze sposoby na oszczędzanie

Powszechnie panuje przekonanie, że rozsądne oszczędzanie jest kluczem do osiągnięcia sukcesu finansowego. Rozrzutność jest czymś, co zdecydowanie utrudnia osiągnięcie ekonomicznej stabilności. Jednak warto pamiętać, że opanowanie sztuki oszczędzania może być zbawienne nie tylko na ścieżce do osiągnięcia bogactwa. Kiedy jeszcze może być przydatne?

Rozsądne zarządzanie swoimi pieniędzmi jest wartościowe nie tylko wtedy, gdy mamy przed sobą jakiś konkretny finansowy cel. Faktem jest, że gdy znajdujemy się w trudnej sytuacji ekonomicznej, bardzo często to właśnie oszczędności okazują się być naszą ostatnią deską ratunku. Dlatego warto, aby zawsze mieć zgromadzone jakieś pieniądze na czarną godzinę. Zwłaszcza dzisiaj, gdy nasze portfele mocno cierpią przez kryzysy związane z pandemią, wojną i inflacją, wielu Polaków żałuje, że ich konta oszczędnościowe świecą pustkami. By nie popełnić tego błędu w przyszłości, zastanawiają się, jakie są najskuteczniejsze sposoby, by zaoszczędzić.

Konta oszczędnościowe i fundusze inwestycyjne

Najczęściej wybieranym sposobem gromadzenia oszczędności jest standardowa lokata. To tam najwięcej osób lokuje swoje środki. Jednak wiele wskazuje na to, że w dzisiejszych czasach tradycyjna lokata nie może być już uważana za rozwiązanie specjalnie opłacalne. Jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy jest inflacja. Oprocentowanie proponowane na większości lokat nie przewyższa wskaźnika inflacji, przez co nasze pieniądze tak czy siak tracą na wartości. Lokując pieniądze na koncie oszczędnościowym cały czas mamy do nich swobodny dostęp, co wydaje się być zaletą w stosunku do innych form oszczędzania.

W ostatnim czasie bardzo chętnie wybieranym sposobem pomnażania swojego budżetu było powierzanie swoich pieniędzy różnym funduszom inwestycyjnym. Jest to jednak rozwiązanie, które wiąże się ze stosunkowo dużym ryzykiem. Podczas gdy na lokacie wpłacone pieniądze podlegają stałemu oprocentowaniu, w funduszach inwestycyjnych zysk wcale nie jest taki pewny i w dużej mierze zależy od umiejętności i wyczucia rynku osoby zarządzającej kapitałem. Niedoświadczone osoby mogą mieć problem z oceną tego, który fundusz może przynieść największe zyski.

Oszczędzanie w obcej walucie

Zwłaszcza w okresach, kiedy siła nabywcza naszej rodzimej waluty jest wyjątkowo słaba, rozwiązaniem wartym przemyślenia jest przewalutowanie. Wymiana walut po atrakcyjnym kursie pozwala na zminimalizowanie negatywnych skutków, jakie dla narodowej waluty ma chociażby inflacja. Właśnie dlatego w obecnym czasie rozwiązanie to cieszy się zdecydowanie większym uznaniem niż tradycyjne lokaty.Dzięki temu duże zainteresowanie odnotowują obecnie kantory internetowe, które pozwalają najszybciej i najtaniej wymienić waluty. Wiele wskazuje na to, że oszczędzanie w obcej walucie jest rozwiązaniem na przyszłe czasy. W trudnej sytuacji ekonomicznej swojego kraju warto jest śledzić sytuację na międzynarodowym rynku walutowym.

Dywersyfikacja oszczędności

Oszczędzanie w walutach obcych może być jednym ze sposobów na zdywersyfikowanie swoich oszczędności. Ekonomiści są zgodni, że jest to jeden z najlepszych sposobów przechowywania swoich środków finansowych. Co to takiego? W największym skrócie, jest to ulokowanie naszych oszczędności w różnych miejscach. Dzięki temu możemy zapewnić swoim finansom większe bezpieczeństwo. Przechowując je w różnych formach, zmniejszamy prawdopodobieństwo strat w przypadku, gdy jeden sposób okaże się być w jakiś sposób wadliwy.

Dywersyfikacji potrzebujemy zatem głównie po to, by minimalizować różnego rodzaju ryzyko. Nie posiadamy całej wiedzy nie tylko o samych finansach, ale też o przyszłości, co bardzo utrudnia nam podjęcia jednej, uniwersalnej decyzji w kwestii ulokowania naszych finansów. W związku z tym bezpiecznie jest je umieścić w kilku miejscach. Dlatego zarówno konta tradycyjne oszczędnościowe, fundusze inwestycyjne i przewalutowanie to opcje warte rozważenia w różnych sytuacjach.

Oceń post

Dodaj komentarz