Jak postępować podczas pożaru? Wszystko, co należy zrobić krok po kroku

Artykuł zewnętrzny

Updated on:

pożar

W sytuacjach kryzysowych takich jak m.in. wystąpienie pożaru niezwykle pomocne okazują się wszelkiego typu zasady BHP, które wyznaczają kierunek działania. Mowa tutaj przede wszystkim o sprawnym przeprowadzeniu procedury ewakuacyjnej, dzięki czemu można uratować czyjeś życie. W poniższym artykule wyjaśniamy krok po kroku, jak zachować się podczas pożaru.

Jak postępować podczas pożaru? Wszystko, co należy zrobić krok po kroku

Z zagrożeniem pożarowym możemy zetknąć się w każdy miejscu, zarówno na gruncie prywatnym, jak i w zakładzie pracy. Niezbędne jest więc poznanie podstawowych reguł, których należy przestrzegać w takich okolicznościach. Przy okazji pamiętajmy, aby nie patrzeć wyłącznie na siebie, lecz współpracować z innymi i w razie takiej konieczności służyć pomocą. 

Zagrożenie pożarem – jak postępować?

Jedną z podstawowych kwestii w przypadku pożaru jest zachowanie spokoju i nie wywoływanie paniki. Wszelkie nerwowe zachowania mogą bowiem przynieść negatywne konsekwencje i nie ułatwią ewakuacji. Na początkowym etapie kluczowe jest odpowiednie zaalarmowanie o wystąpieniu pożaru, w tym wezwanie straży pożarnej. Dzwoniąc pod numer alarmowy przedstawmy się, podajmy adres, nazwę obiektu, liczbę kondygnacji, szczegółowo opiszmy także rodzaj zagrożenia (np. wysoki ogień, silne zadymienie itp.). Poczekajmy na przyjęcie zgłoszenia i dopiero wtedy odłóżmy słuchawkę. Jeśli jest taka możliwość należy uruchomić alarm i poinformować o zagrożeniu wszystkie osoby, które znajdują się w pobliżu. Ewakuację należy rozpocząć od miejsca, w którym wybuchł pożar, kierując się drogami ewakuacyjnymi do wyznaczonego wyjścia.  

Ewakuacja w trakcie pożaru – krok po kroku

Każdy przypadek jest inny, dlatego niezbędna jest obiektywna ocena sytuacji. Jeśli mamy do czynienia z początkowym etapem pożaru, postarajmy się ugasić ogień przy użyciu podręcznego sprzętu gaśniczego. Odłączmy także sieć elektryczną, zamknijmy wszystkie okna i drzwi, aby do środka nie dostawało się powietrze. Zawsze w pierwszej kolejności ratujemy ludzkie zdrowie i życie, nie skupiajmy się na tym, aby chronić mienie. Podczas ewakuacji unikajmy wind, wybierajmy za to korytarze i schody, poruszając się zgodnie z oznakowaniem, w tym sygnałami świetlnym. Bardzo często pomocne są takie rozwiązania jak drabiny ewakuacyjne, o których więcej można dowiedzieć się na stronie Crynoline.pl

Jakich reguł przestrzegać podczas ewakuacji? 

Ewakuacja powinna przebiegać sprawnie, bez paniki, nie można nikogo wyprzedzać, należy poruszać się szybkim krokiem, ale nie biegać. Kierujmy się zawsze wyznaczonymi do tego drogami i trzymajmy się ściśle określonych zasad, które powinny być wyszczególnione na specjalnych tablicach informacyjnych w ogólnie dostępnych miejscach. W przypadku zadymienia starajmy się poruszać w pozycji pochylonej, jak najbliżej ściany i podłogi, aby nie stracić orientacji w terenie. Aby nie wdychać dymu należy zabezpieczyć drogi oddechowe za pomocą zmoczonego materiału. Po opuszczeniu budynku trzeba oddalić się od obiektu i skierować w wyznaczone do tego miejsce, oczekując na przyjazd służb, które zapanują nad żywiołem.  

Oceń post

Dodaj komentarz