Ubranie jest nam potrzebne. Chroni nas przed działaniem czynników atmosferycznych, bez względu na to to czy jest mroźno, zimno bądź upalnie – zawsze sięgamy do szafy po odpowiednie odzienie. Jest nieodzownym elementem, który pozwala nam się wyróżniać i podkreślać swoją indywidualność wśród innych ludzi. Pełni jeszcze jedną ważną rolę, mianowicie pozwala Nam kształtować swój wizerunek, tuszować wady postawy, nadwagę, jednocześnie eksponować to, co uważamy za piękne i warte podkreślenia. Zapraszamy do artykuły pt. “Jak prać odzież z jedwabiu, bawełny i wełny?”
Przejdź na skróty:
Jak prać jedwabne ciuchy?
Jedwab – symbol luksusu, to także niezwykle delikatna tkanina. Pomimo swojej dużej wytrzymałości, nieodpowiednio używana może w bardzo łatwy sposób się zniszczeć.
Przede wszystkim należy pamiętać o nie stosowaniu zwykłych proszków do prania, a specjalnych środków do pielęgnacji jedwabiu lub dobrej jakości płyny do prania tkanin delikatnych.
Jedwabie kolorowe zachowają swe żywe kolory, jeżeli na godzinę przed praniem zamoczymy je w letniej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej (2 łyżeczki na litr). Do każdego płukania jedwabiu powinniśmy dodać łyżeczkę octu, a do ostatniego łyżeczkę cukru. Jedwab powinien być prany w lekko ciepłej lub całkowicie zimnej wodzie.
Wszystkie jedwabie po upraniu zwijamy w gruby ręcznik frotte i po 2 godzinach prasujemy lekko wilgotne, po lewej stronie.
Jak prać bawełniane ciuchy?
Bawełna należy do tkanin używanej do produkcji tkanin stricte bawełnianych oraz mieszanych. Białe ubrania i ręczniki nadają się do prania w temperaturze nawet 90 stopni Celsjusza. Natomiast kolorowe wyroby bawełniane dobrze jest przed praniem zamoczyć na godzinę w zimnej wodzie z dodatkiem octu co zapobiega spieraniu się koloru. Lepiej też zmniejszyć temperaturę takich ubrań do 60 stopni. Natomiast jeśli ubrania w składzie posiadają poliester, powinny być prane maksymalnie w 30-40 stopniach.
Jeśli nie masz pewności, zastosuj się do instrukcji podanych na metce przez producenta.
Jak prać sztruks?
Wyroby z bawełnianego welwetu, czyli sztruksu, powinno się przed pierwszym praniem moczyć przez trzy godziny w wodzie z dodatkiem octu (2 łyżeczki na litr), a później octową kąpiel stosować co drugie, trzecie pranie.
Pamiętaj o praniu na lewej stronie i o wyborze programu dla delikatnych tkanin. Sztruks nie nadaje się do prania w wysokiej temperaturze ze względu na swoją sposobność kurczenia się tkaniny.
Mokre wiesza się i podczas wysychania czesze suchą, ostrą szczotką z włosem i pod włos. Nie prasuje się ich, a jeśli jest taka konieczność – należy użyć bawełnianej, lekkiej ściereczki, która ochroni tkaninę przed działaniem wysokiej temperatury.
Jak wyprać wełnianą odzież?
Wełna jako tkanina ma wiele właściwości funkcjonalnych takie jak termoregulacja, czy absorpcja wody. Ponadto można ją zaliczyć do tkanin delikatnych, które wymagają specjalnej pielęgnacji. Unikaj tarcia, wysokiej temperatury i mocnych detergentów.
Wyroby z wełny (np. angora) wkładamy przed praniem do torebki z plastiku i chowamy na 2 – 3 dni przed praniem do zamrażalnika lodówki (w ten sposób zapobiega się wypadaniu delikatnych włosków). Pierz i płucz w letniej wodzie – ani za zimnej, ani za ciepłej. Do ostatniego płukania dodajemy 2 łyżeczki gliceryny.
Suszymy rozłożone na ręczniku lub zawijać w rulon. Pamiętaj, aby nie wykręcać wełny ani jej nie wyżymać z nadmiaru wody.
Na tym dzisiejszy artykuł zakończę serdecznie pozdrawiam i już w tym tygodniu następna cześć – cykl ten będzie sukcesywnie opracowywany, aby nadać mu całokształtu.