Matura 2023 zbliża się wielkimi krokami. Należy pamiętać o tym, że egzamin w roku szkolnym 2022/2023 odbędzie się w zupełnie nowej formule. Większość tegorocznych maturzystów najbardziej obawia się egzaminu ustnego. To on wywołuje największy stres. Jak przygotować się do matury ustnej?
Jak będzie wyglądała matura ustna 2023?
Na samym początku, warto przekazać dobrą wiadomość i uspokoić tych najbardziej zestresowanych maturzystów. Pytania jawne matura 2023 z języka polskiego, zostały okrojone. Zmiany zostały ogłoszone przez CKE 1 marca. W nowej formie nie będzie już 227 zagadnień, a jedynie 110. Wszystkie pytania zostały oparte o lektury, z którymi mieli zapoznać się uczniowie.
Pytania jawne matura 2023 (ich opracowanie znajdziesz na poezja.org) składały się będą z dwóch zadań:
- Pierwsze zagadnienie będzie jednym z jawnych pytań egzaminacyjnych. Będzie ono oczywiście nawiązywało do lektur
- Drugie zadanie to fragment tekstu literackiego, językowego lub ikonograficznego. Maturzyści będą musieli odpowiedzieć na pytanie, jednocześnie odwołując się do innego tekstu.
Na przygotowanie, maturzyści będą mieli 15 minut. Po wyborze tekstu następuje czas dla siebie, kiedy to uczeń może zapoznać się bliżej z tematem i pytaniami. Po tym czasie, przez następne 10 minut wygłoszą monolog w odpowiedzi na pytania, które znalazły się w zestawie. Kolejne 5 minut to odpowiedź maturzysty na pytania zadane przez egzaminatora.
Jak przygotować się do matury ustnej 2023?
Warto zaznaczyć, że egzamin ustny służy nie tylko sprawdzeniu wiedzy zdobytej podczas dotychczasowej edukacji, ale również sprawdzeniu, jak maturzyści poradzą sobie w podobnych, równie stresujących sytuacjach w przyszłości. Przygotowanie do egzaminu ustnego, warto zacząć od pokonania stresu. Wszystkie treści o których będzie mowa, to ten sam materiał, który trzeba przyswoić na maturę pisemną z języka polskiego.
Co należy zrobić, by dobrze przygotować się na maturę ustną 2023?
- powtórzyć wszystkie lektury obowiązkowe w 2023 roku – niektóre książki, czytane przez maturzystów rok czy dwa lata temu, mogły już wypaść im z głowy. Ważne jest, by przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia z każdej lektury, motyw przewodni, znaczenie i głównych bohaterów
- przejrzeć notatki – zeszyt maturzysty, to jego najlepszy przyjaciel. To tutaj zapisane zostały wszystkie skróty myślowe dotyczące lektur i ważnych treści, na które zwrócił uwagę nauczyciel. Należy przejrzeć cały materiał, ponieważ zawsze znajdzie się coś, o czym uczeń by zapomniał
- matura ustna “na sucho” – większość maturzystów stresuje się nie tyle pytaniami, ile samym “publicznym” wystąpieniem. Obecność egzaminatorów dodaje całej sytuacji powagi i bywa mocno stresująca. Lekarstwem na to jest odbycie matury ustnej w swoim domu. Można zacząć od wystąpień przed lustrem. Sprawdzić czy mówimy wystarczająco głośno i wyraźnie i utrzymujemy kontakt wzrokowy. Następnie o pomoc możemy prosić najbliższą osobę. Może ona udawać egzaminatora i zadać jakieś przykładowe pytanie
- odpowiedzieć na pytania jawne – pytania jawne matura 2023 są dostępne bez problemu w Internecie. By na egzaminie maturalnym poczuć się pewnie, należy przygotować sobie krótkie zagadnienia do każdego tematu. Niech nie będą to konkretne odpowiedzi, a jedynie skróty myślowe. Unikniemy w ten sposób nauki na pamięć i ewentualnych pomyłek podczas prawdziwego egzaminu maturalnego.