Jesień i zima – te dwie pory roku kojarzą się źle niemal każdemu kierowcy. Nie dość, że drogi są śliskie, nieodśnieżone i mamy problemy z odpaleniem silnika, to jeszcze czasem zdarza się, że zamek przymarznie i nie ma sposobu, żeby dostać się do wnętrza auta. Odśnieżaniem dróg powinny zająć się odpowiednie służby, o ładowaniu akumulatora już wcześniej pisaliśmy, więc dziś zajmiemy się rozmrażaniem samochodowych zamków. Zapraszamy do artykułu pt. “Jak rozmrozić zamek samochodowy? Jak zapobiegać?”.
Przejdź na skróty:
Jak zapobiegać zamrożeniu zamka od samochodu?
Naprawdę niewiele potrzeba, aby zamek w drzwiach każdego auta odmówił posłuszeństwa. Wystarczy, że na dworze będzie panowała duża wilgoć, co jest dość powszechne każdej jesieni, a w nocy złapie przymrozek i już możemy mieć kłopot z przekręceniem kluczyka. Dlatego nie ma co zwlekać z konserwacją zamków przed nastaniem chłodów i zabrać się za to już pod koniec lata. Nie jest to zadanie pracochłonne, ponieważ jedyne co musimy zrobić, to zakupić odpowiedni spray, który zabezpiecza przed wilgocią i „wpsikać” go do zamka pod rożnymi kątami, aby dotarł w każdy zakamarek. Najlepszymi tego typu produktami są spraye silikonowe do konserwacji uszczelek i zamków lub spraye olejowe do zamków bębenkowych, ale równie dobrze sprawdzi się nawet popularny WD-40. Działają one antykorozyjnie i wypierając wodę nie pozwalają jej zamarzać pomiędzy zapadkami. Ponadto nie są szkodliwe dla lakieru tak jak niektóre z innych specyfików. Oczywiście zamiast sprayów możemy także nabyć pasty lub oleje, ale trudniej jest je wprowadzić do wnętrza zamka bez wyciągania wkładki. Konserwowanie zamka należy ponawiać co dwa miesiące lub według zaleceń zawartych na opakowaniu produktu. A wtedy żadna zima nam nie straszna.
Jeszcze jednym plusem sprayów do zamków i uszczelek jest fakt, że możemy je nanieść na uszczelki znajdujące się w drzwiach co zminimalizuje ryzyko przymarznięcia ich do samochodu.
Jak rozmrozić zamek samochodowy? Sprawdzone sposoby
Jeśli, jak zwykle, zwlekaliśmy z konserwacją swoich zamków do ostatniej chwili i nagle, zupełnie niespodziewanie w środku stycznia, zaskoczyła nas sroga zima i nie możemy dostać się do wnętrza auta, to możemy sobie pomóc na kilka sposobów:
Odmrażacz
Ceny odmrażaczy do zamków zaczynają się już od 2-3zł. Wtłoczenie takiego preparatu do zamka pozwoli nam w szybki i bezinwazyjny sposób rozmrozić nagromadzony w nim lód, a dodatkowo działają one konserwująco i zabezpieczą przed ponownym przymarzaniem zapadek.
Ciepło
Ogrzewanie, to najlepszy sposób na roztapianie lodu. Dobrze sprawdza się dmuchanie na zamek gorącym powietrzem z suszarki do włosów lub farelki, bo dzięki temu odparujemy wodę z pomiędzy trybów i nie będzie już miało co zamarzać, lecz taki sposób jest dosyć czasochłonny. W ostateczności możemy pomóc sobie nawet zapalniczką, ale pamiętajmy, że jej płomienia (ani żadnego innego!) nie kierujemy w stronę zamka, bo to może spowodować odpryski i przebarwienia lakieru, tylko podgrzewamy nim kluczyk, uważając, aby nie zniszczyć elektroniki w obudowie, i dopiero go umieszczamy w zamku. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że takie ogrzewanie jest dobre na chwilę, bo woda nadal będzie pomiędzy zapadkami i w każdej chwili może ponownie zamarznąć. Nie należy także wlewać do zamka gorącej wody, bo to może i pomoże, ale po krótkim czasie będziemy mieli jeszcze większy problem z racji zgromadzenia dużej ilości lodu w środku. Lepiej jest wlać taką wodę do butelki i ją przyłożyć do zamka.
Inne sposoby
W sytuacjach ekstremalnych możemy pomóc sobie zwyczajnie chuchając w otwór zamka, ale to rozwiązanie dobre na krótką metę, bo przecież będziemy w ten sposób wdmuchiwać do niego jeszcze więcej pary wodnej, która po czasie ponownie zamarznie. Możemy również spróbować wlać do zamka trochę spirytusu, który dobrze wiąże wodę, albo nawet perfum, w których także znajdziemy alkohol, ale należy to stosować w ostateczności.
Ponadto, jeżeli chcemy umyć w zimie samochód, to powinniśmy wcześniej zakonserwować zamki wymienionymi wcześniej preparatami albo starać się nie wtłaczać do nich wody pod dużym ciśnieniem. Natomiast jeśli klucz w zamku porusza się bez oporów, a drzwi nadal nie chcą się otworzyć, to prawdopodobnie wina stoi po stronie uszczelki na drzwiach. W takim wypadku możemy ją również potraktować odmrażaczem, ale wtedy prawdopodobnie wszystko naokoło niej będzie tłuste. Najlepiej spróbować wejść do środka przez inne drzwi i włączyć mocne ogrzewanie we wnętrzu auta. Gdy uszczelka puści, to ją zabezpieczamy lub chociaż wycieramy do sucha szmatką.