Jak sprzedać Bitcoina i o czym pamiętać przy rozliczeniach z fiskusem? Podpowiadamy! 

Artykuł zewnętrzny

bitcoin

Czy to prawda, że transakcje na kryptowalutach są skomplikowane i obarczone dużym ryzykiem? Oczywiście, że nie. Z tego artykułu dowiesz się jak kupić i sprzedać Bitcoina szybko i bezpiecznie. Podpowiemy Ci też, o czym pamiętać przy wypełnianiu zeznania rocznego PIT! 

Czy wciąż opłaca się inwestować w BTC?

Bitcoin towarzyszy nam od 2009 roku. To właśnie on rozpoczął wielką modę na kryptowaluty, które w ciągu ostatniej dekady znacząco zyskały na wartości. Wystarczy wspomnieć, że ich łączną wartość w 2013 roku szacowano na 160 miliardów dolarów. Dziesięć lat później przekroczyła ona kwotę 2,2 biliona USD! 

Eksperci często porównują kryptowaluty do papierów wartościowych wysokiego oraz średniego ryzyka. Sporo zależy od tego, na jakie cyfrowe aktywa się zdecydujemy. Na rynku można znaleźć stablecoiny, czyli blockchainy, których kurs jest skorelowany z wybraną walutą, przykładowo z dolarem. W ostatnich miesiącach rośnie np. rozpoznawalność EuroCoina.

Po stronie zalet kryptowalut trzeba też wskazać na to, że w wielu krajach obrót nimi jest już prawnie usankcjonowany. W tym gronie można wymienić też Polskę. Musimy tylko rozliczyć się z zysków z tego tytułu na zeznaniu podatkowym PIT. W Japonii Bitcoin to dziś uznany, zalegalizowany środek płatniczy. 

Wszystko to skutecznie napędza rynek i sprawia, że chętnych na zakup cyfrowych aktywów stale przybywa. Cambridge Center szacuje, że na całym świecie kryptowalutami handluje już ponad 100 milionów osób. Jeśli chcemy dołączyć do tego grona, powinniśmy wcześniej uzbroić się w sporą wiedzę o tym ekosystemie. Informacje o tym jak sprzedać Bitcoina znajdziesz tu: https://bitcoinpl.org/jak-i-gdzie-sprzedac-bitcoin-10-sposobow.

Jak sprzedać Bitcoina bez weryfikacji? 

Mimo tego, że handel kryptowalutami w Polsce jest zalegalizowany, to nie brakuje osób, które z różnych względów chciałyby pozostać anonimowe. Czy można sprzedać BTC nie ujawniając przy tym swoich danych? Owszem, jednak z roku na rok jest to coraz trudniejsze. 

Wśród usankcjonowanych metod można wymienić:

  1. Platformy P2P (Peer-to-Peer): serwisy takie jak Bisq pozwalają sprzedawać Bitcoin bezpośrednio innym użytkownikom bez wymogu weryfikacji tożsamości. To sprawia, że są one popularnym wyborem dla osób szukających większej prywatności.
  2. Bitcoin ATMs: Niektóre automaty Bitcoin umożliwiają nie tylko zakup, ale także sprzedaż Bitcoinów. W naszym kraju można odnaleźć już kilkadziesiąt takich urządzeń – najwięcej na terenie Aglomeracji Śląskiej.
  3. Prywatne transakcje: Można sprzedać Bitcoiny bezpośrednio innym osobom, które są zainteresowane ich zakupem, jednak jest to rozwiązanie obarczone sporym ryzykiem.

Bez względu na to, którą metodę wybierzemy, warto pamiętać też o tym, że sama struktura łańcucha blockchain, który jest publiczny, umożliwia śledzenie transakcji. Oznacza to, że pełna, stuprocentowa anonimowość, jest praktycznie niemożliwa do osiągnięcia. 

Jak rozliczyć kryptowaluty w Polsce?

Służy do tego formularz PIT-38. Warto podkreślić, że obowiązek wykazania przychodów dotyczy też sytuacji, gdy uzyskiwane przychody pochodzą z działalności gospodarczej (z wyłączeniem tych, które definiuje art. 2 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu).

PIT można złożyć zarówno w tradycyjnej „papierowej” formie, jak i on-line, korzystając w tym celu z rządowego portalu e-deklaracje. W naszym kraju zyski z handlu kryptowalutami są objęte 19-procentowym progiem podatkowym. 

Oceń post

Dodaj komentarz