Jak sprzedawać za granicę?

Materiał partnera

jak-sprzedawac-za-granice

Każdy sklep internetowy, który zostanie liderem na wybranym rynku, musi zacząć szukać nowych klientów w innych miejscach. Bardzo często oznacza to konieczność międzynarodowej ekspansji. Dzięki niej sprzedaż może cały czas rosnąć, przekładając się na coraz większe przychody i rozwój marki. Jak należy zatem postępować, prowadząc polski e-commerce na zagranicznych rynkach?

Jak sprzedawać za granicę za pomocą sklepu internetowego?

Własna witryna sklepu internetowego to podstawowy kanał sprzedaży online. Gwarantuje Ci swobodę w kreowaniu marki i decydowaniu o wysokości marży. Niezależnie od tego, na jakich rynkach planujesz prowadzić swoje działania, potrzebujesz funkcjonalnego oprogramowania e-commerce, które pozwoli Ci uruchomić stronę dostosowaną do potrzeb Twoich odbiorców.

Warto sięgnąć w tym celu po oprogramowanie SaaS, którego obsługa nie wymaga umiejętności kodowania czy projektowania stron. Wystarczy, że za pomocą kilku kliknięć edytujesz gotowy szablon sklepu, dopasowując go do swoich preferencji. Wszystkie kluczowe funkcje sprzedażowe czy marketingowe wprowadzisz do witryny za pomocą inteligentnych integracji. We własnym zakresie musisz zadbać jedynie o:

  • ewentualną rejestrację działalności gospodarczej,
  • zakup domeny dla sklepu,
  • stworzenie regulaminu i polityki prywatności,
  • rozliczanie firmy.

Jeśli skorzystasz z dobrej platformy SaaS, w każdym momencie będziesz mieć możliwość uruchomienia sprzedaży na rynkach zagranicznych. W takim przypadku zwróć szczególną uwagę na:

Wersje językowe sklepu

Z oczywistych względów Twój sklep musi być dostępny w językach, w których mówią Twoi przyszli klienci. Niezależnie od ich doboru, zawsze warto stworzyć także anglojęzyczną wersję strony, zrozumiałą dla międzynarodowego grona odbiorców. Sięgnij więc po oprogramowanie pozwalające prowadzić sprzedaż na kilku rynkach jednocześnie. Dzięki temu użytkownik będzie mógł samodzielnie wybrać interesujący go język sklepu.

O tłumaczenie zawartości strony musisz zadbać we własnym zakresie. W tym celu możesz wesprzeć się automatycznym translatorem, lecz lepszym pomysłem z pewnością okaże się skorzystanie z usług zawodowego tłumacza.

Różne waluty

Sprzedaż w złotówkach możesz prowadzić wyłącznie na polskim rynku. Międzynarodowa ekspansja oznacza konieczność udostępnienia konsumentom oferty w innych walutach. W tym przypadku ponownie przyda Ci się dobre oprogramowanie sklepowe, umożliwiające użytkownikom wybór waluty, w której chcą opłacić zamówienie. Waluta powinna też sama dostosowywać się do kraju, z którego loguje się klient.

Dostosowanie cen

Pamiętaj, że sprzedaż na różnych rynkach wymaga od Ciebie dostosowywania cen do warunków lokalnych. Nie możesz tworzyć identycznych ofert dla wszystkich klientów, ponieważ mają oni zupełnie inne potrzeby i nawyki zakupowe. Zadbaj więc o to, aby Twoje oprogramowanie sklepowe wyposażone było w funkcję przelicznika. Nie dość, że dokona on zamiany walut, to doliczy też do danej kwoty odpowiednią prowizję przypisaną dla konkretnego rynku. W efekcie wszystkie produkty sprzedawane w tym kraju będą odpowiednio droższe niż w Polsce.

Jak sprzedawać za granicę za pomocą marketplace’ów?

Własny sklep internetowy to najważniejszy kanał sprzedaży online, ale nie jedyny. Jeśli zależy Ci na dotarciu do jak najszerszego grona potencjalnych klientów, musisz zainteresować się też marketplace’ami. To duże platformy zakupowe, z których korzystają miliony użytkowników na całym świecie. Przydadzą Ci się szczególnie na początku ekspansji międzynarodowej, kiedy Twoja marka nie będzie jeszcze wystarczająco rozpoznawalna na zagranicznych rynkach. W przypadku poniższych serwisów nie potrzebujesz nawet intensywnych działań marketingowych, aby momentalnie zacząć pozyskiwać nowych klientów:

eBay

Na wielu wartościowych rynkach eBay stanowi najpopularniejszą platformę sprzedażową. Działa w ponad 200 krajach, takich jak między innymi Niemcy, Wielka Brytania,                USA, Francja, Hiszpania, Włochy czy Australia. Choć w Polsce zasięg platformy nie może równać się z Allegro, to z punktu widzenia międzynarodowej ekspansji eBay stanowi bardzo cenny kanał sprzedaży.

Amerykański marketplace działa w bardzo podobny sposób jak Allegro, więc jego obsługa nie powinna być dla Ciebie żadnym problemem. Aby wygodnie zarządzać wszystkimi zamówieniami, wystarczy zintegrować eBay ze swoim sklepem internetowym. Zyskasz w ten sposób możliwość wygodnego wystawiania i zamykania aukcji, a także automatycznego aktualizowania stanów magazynowych oraz cen.

Amazon

W tej chwili Amazon stanowi największy na świecie sklep internetowy. Stosunkowo niedawno zaczął działać także w Polsce. Choć zainteresowanie jego ofertą w naszym kraju jest cały czas dość ograniczone, za granicą platforma pozwala docierać do dziesiątek milionów potencjalnych klientów. Do ciekawych rozwiązań, które ułatwią Ci prowadzenie sprzedaży na rynku międzynarodowym, należą bez wątpienia:

  • Program Amazon Prime — oferta, w ramach której użytkownicy Amazona otrzymują dostęp nie tylko do darmowych dostaw, ale i do biblioteki filmów, seriali oraz gier. Program zachęca konsumentów do robienia zakupów za pośrednictwem serwisu, pozwalając Ci pozyskiwać nowych klientów.
  • Fulfillment by Amazon — model logistyczny, polegający na współpracy z centrami Amazona na całym świecie. Swoje produkty możesz przesyłać do operatora, a on zajmuje się ich magazynowaniem i wysyłką do Twoich klientów końcowych.

Jak wysyłać produkty za granicę?

Opisując FBA, dotknęliśmy już kwestii logistyki, która na pierwszy rzut oka może wydawać się potencjalnym problemem w prowadzeniu sprzedaży za granicę. Na szczęście w dzisiejszych czasach nie jest to szczególnie skomplikowana sprawa. Tak naprawdę wystarczy wybrać firmę kurierską, obsługującą interesujący Cię rynek i popularną wśród tamtejszych konsumentów.

Firmy kurierskie prowadzące działalność międzynarodową są zintegrowane z wieloma dobrymi platformami e-commerce, więc z łatwością uzyskasz dostęp do ich usług. Mowa między innymi o DPD, DHL, UPS, GLS czy FedEx. Jeżeli zależy Ci na korzystniejszych stawkach, zawsze możesz też skorzystać z usług brokera kurierskiego, który agreguje oferty różnych firm.

Sprzedaż za granicę a kwestie prawne

Sprzedaż za granicę nie różni się zanadto od prowadzenia handlu elektronicznego w Polsce, zwłaszcza w przypadku ekspansji międzynarodowej na terenie Unii Europejskiej. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na następujące kwestie:

  • Legalność sprzedaży określonych towarów w danym kraju.
  • Konieczność zdobycia ewentualnych licencji lub pozwoleń.
  • Formalności prawno-skarbowe (np. podatki czy deklaracje celne).
  • Dostosowanie regulaminu sklepu do przepisów danego kraju.
  • Monitoring zmian w prawie na interesujących Cię rynkach.

Zwróć także uwagę na kwestię podatku VAT. Prowadząc sprzedaż w obrębie Unii Europejskiej, znajdziesz się w jednej z dwóch sytuacji:

  • Sprzedaż towarów na rzecz podatników VAT — jeśli produkty transportowane są pomiędzy dwoma krajami UE, możesz skorzystać ze stawki VAT 0% w ramach wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów (WDT).
  • Sprzedaż towarów na rzecz klientów indywidualnych — musisz stosować stawkę VAT właściwą dla kraju docelowego.

Jak sprzedawać za granicę? Podsumowanie

Jak widzisz, z perspektywy organizacji i logistyki sprzedaż za granicę nie stanowi wielkiego wyzwania. Zapoznając się ze szczegółowymi przepisami prawnymi na danym rynku i z możliwościami swojego oprogramowania sklepowego, nie zapomnij jednak o tak podstawowych kwestiach jak obsługa klienta. To od jej jakości zależy przecież wizerunek Twojej marki, a pośrednio także wielkość generowanej sprzedaży. Zadbaj więc o takie udogodnienia jak:

  • metody płatności powszechnie stosowane w danym kraju,
  • obsługa w różnych językach,
  • dostosowanie godzin pracy do właściwej strefy czasowej,
  • wykorzystanie popularnych na danym rynku kanałów komunikacji,
  • dopracowanie polityki zwrotów i reklamacji.

Jeśli chcesz rozwijać swój sklep internetowy na rynku międzynarodowym, nie pozostaje Ci nic innego jak skorzystać z dobrej platformy e-commerce i dostosować swoją stronę do potrzeb przyszłych klientów! Więcej informacji na temat sprzedaży za granicę znajdziesz pod adresem: https://blog.sky-shop.pl/jak-sprzedawac-za-granice/

Oceń post

Dodaj komentarz