W dzisiejszych czasach umiejętność projektowania stron internetowych jest bardzo przydatna, a osoby, które takową umiejętność posiadły, nie mają najmniejszego problemu ze znalezieniem dobrze płatnej pracy. Pewne jest również to, że ze względu na stale powiększającą się liczbę internautów, zapotrzebowanie na projektantów stron internetowych będzie stale rosło. Warto więc, myśląc o przyszłości swojego dziecka, nakłonić go do wpojenia sobie tej niezwykle przydatnej wiedzy. Tylko jak to zrobić?
Rozwiązaniem tego problemu jest nauka przez zabawę. Nie od dziś wiadomo, że dzieci (zarówno te młodsze, jak i te starsze) uwielbiają gry komputerowe. Niektóre z nich każdą wolną chwilę spędzają przed komputerem i trudno je od niego oderwać. Dlaczego więc nie mielibyśmy tego wykorzystać? Od kilku lat funkcjonują w Internecie portale, oferujące bardzo ciekawe i niezwykle wciągające gry, które uczą zasad projektowania stron internetowych i programowania.
Przeprowadzone badania nie pozostawiają wątpliwości. Zdecydowana większość dzieci chętnie gra w te gry i traktuje to jako przyjemną zabawę, a pokonanie kolejnych poziomów wiąże się z przyswojeniem zasad tworzenia stron internetowych. Ku zaskoczeniu wszystkich, nawet twórców gier, z przechodzeniem kolejnych poziomów dobrze radzą sobie nawet ośmiolatkowie. Dzieci grające w tego typu gry znacznie szybciej rozwijają się intelektualnie, poprawiają zdolność koncentracji, logicznego myślenia, analizy sytuacji i wyciągania wniosków. Wpływa to na lepsze wyniki w szkole, zwłaszcza z przedmiotów ścisłych, takich jak matematyka, czy fizyka.
Oto najbardziej popularne na świecie platformy oferujące gry do nauki tworzenia stron internetowych.
1. CodeCombat (codecombat.com)
Od tej platformy proponowałbym zacząć, gdyż uczy ona od podstaw wykorzystania najważniejszych i najczęściej używanych języków projektowania stron internetowych, takich jak:
HTML5 – jest to najnowsza wersja podstawowego języka programowania, służącego do wykonywania stron internetowych.
CSS3 – kaskadowe arkusze stylów – jest to język służący do określenia formy prezentacji strony internetowej. To właśnie on w znacznej mierze odpowiada za wygląd strony.
Bootstrap – jest to framework CSS, rozwijany przez programistów Twittera, który zawiera zbiór klas wspierający tworzenie nowoczesnych stron internetowych, dostosowanych do urządzeń mobilnych.
JavaScript (js) – to skryptowy język programowania, stworzony na początku lat 90-tych. Jego zadaniem jest zapewnienie interaktywności poprzez reagowanie na zdarzenia, kontrola poprawnego wypełniania formularzy, budowa list nawigacyjnych itp.
jQuery – jest to biblioteka programistyczna, oparta ja języku JavaScript, która umożliwia utworzenie dynamicznych elementów, oraz różnego rodzaju animacji na stronie internetowej.
Python – nieco wyższa szkoła jazdy, niż wyżej omówione języki i frameworki. Jest to wszechstronny język programistyczny, którego można użyć do tworzenia serwisów internetowych, aplikacji desktopowych itp.
Ruby – obiektowy język programowania. Ideą jego powstania było stworzenie języka, który wyróżniałby się łatwością i szybkością pisania programów.
2. RANKK
Idealna gra dla osób, które lubią rozwiązywać problemy i uczyć się nowych rzeczy. Poza zadaniami dotyczącymi kodowania, znajdują się tu również zadania z matematyki, logiki, kryptografii i bezpieczeństwa CGI. Gra składa się z kilku poziomów, ułożonych w kolejce od najłatwiejszego do najtrudniejszego. Na każdym poziomie należy rozwiązać określoną liczbę zadań, aby przejść dalej.
3. Untrusted
Gra o charakterze przygodowym, na której można poćwiczyć znajomość JavaScript. Gra zapewnia dobrą zabawę i wciągającą fabułę. Doktor Eval wydostał się z pułapki, w której zamknęli go jego przeciwnicy. Chce on odzyskać algorytm, który został ukryty w na pozór niedostępnym zamku, a zadaniem gracza jest mu w tym dopomóc. Gracz musi modyfikować kod w taki sposób, aby rozwiązać różne zadania i i pokonać trudności.
4. Codin Game
Fabuła gry osadzona jest w przestrzeni kosmicznej, a gracz ma za zadanie uratować świat. Jego zadaniem jest dopisywanie i modyfikowanie kodu w taki sposób, aby rozwiązać zadania i przejść do kolejnej rundy gry. Rundy są bardzo zróżnicowane pod względem trudności, a za rozwiązanie niektórych zadań można otrzymać bardzo atrakcyjne nagrody, takie jak np. smartfon. Zdecydowanie nie jest to gra dla początkujących programistów i raczej służy do doskonalenia zdobytej już wiedzy z zakresu programowania, niż do uczenia się.
5. Ruby Warrior
Jest to bez wątpienia jedna z najbardziej znanych gier do nauki programowania, dzięki której można zgłębić język Ruby. Gracz wciela się w rolę rycerza, który musi zmierzyć się z wieloma przeciwnikami i wszelkiej maści potworami, oraz rozwiązać różnego rodzaju tajemnice. Oczywiście wszystko to należy zrobić korzystając z zasad programowania językiem Ruby.
Jak widzisz wybór jest duży i możliwości wiele. Opisane powyżej gry, to niezłą gratka nie tylko dla dzieci, ale również dla osób dorosłych, które chciałyby poszerzyć swoją wiedzę lub zdobyć nowe umiejętności.