Dzisiejsze telefony z Androidem mają duże, jasne ekrany i zaawansowane funkcje, które pochłaniają dużo energii. Dowiedz się jak w prosty sposób przedłużyć czas pracy na telefonie.
Przejdź na skróty:
Żywotność baterii na Androidzie
Istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do słabej żywotności baterii telefonu na Androidzie. Coraz to jaśniejsze i większe ekrany, szybsze podzespoły urządzenia, więcej programów działających w tle i szybsze połączenia internetowe odbijają piętno na bateriach telefonicznych. Między innymi dlatego powstały power banki czy też etui z funkcją ładowania, ale mało osób myśli o przedłużeniu czasu działania na jednym cyklu ładowania.
W systemie Android 6.0 Marshmallow Google dodało ciekawą funkcję, która polega na usypianiu telefonu, gdy ten leży nieużywany, z wyjątkiem ważnych powiadomień takich jak np. wiadomości tekstowe, oraz sporadycznych synchronizacji. Ta optymalizacja oprogramowania ma na celu automatyczne zwiększenie wydajności telefonu i oszczędzaniu baterii, ale istnieje jeszcze kilka innych rzeczy, które możesz zrobić, aby wydłużyć czas pracy.
Uwaga! Wielu producentów telefonów wykorzystuje Androida jako podstawowy system, ale wgrywa swoje nakładki. Zatem dostępność i nawigacja do wszelkich opcji może się nieco różnić w zależności od posiadanego urządzenia.
Włącz tryb oszczędzania energii
Jeśli wiesz, że spotkasz się z sytuacją, że nie będzie sposobności do naładowania telefonu, a bateria musi przetrwać dłużej niż zwykle, to możesz skorzystać od razu z trybu oszczędzania baterii.
Tryb oszczędzania może być rozbudowany bardziej niż myślisz, często spotyka się tutaj już dwie opcje. Pierwsza z nich przełącza telefon w tryb, w którym możliwe jest skorzystanie tylko z podstawowych czynności, np. dzwonienie, czy wysyłanie wiadomości, natomiast o Internecie i wszelkich powiadomieniach możemy zapomnieć. Natomiast druga opcja naszym zdaniem dużo bardziej pasuje do oczekiwań ludzi – ogranicza jasność wyświetlacza, szybkość procesora i wykorzystanie sieci tak, aby urządzenie nie chodziło cały czas “na 100%”. Oszczędzanie, a zarazem normalne użytkowanie, to idealny kompromis.
Wi-Fi jest twoim przyjacielem
Dane sieciowe są istną zmorą dla Twojej baterii, dlatego staraj się łączyć z WiFi kiedy to tylko możliwe.
Możesz także uniemożliwić telefonowi korzystanie z danych komórkowych, wyłączając obsługę danych mobilnych w panelu szybkich ustawień w telefonie.
Skorzystanie z trybu samolotowego w celu oszczędzania baterii jest raczej rozwiązaniem “aż nadto”, gdyż uniemożliwia wykonywanie połączeń i ich odbierania oraz otrzymywania wiadomości SMS.
Daj odpocząć aktywnemu śledzeniu
Funkcje takie jak Bluetooth, NFC, czy też GPS są pomocne, ale zużywają mocno baterię, gdyż ciągle zostają w użyciu i wymieniają dane z serwerami lub szukają urządzeń w otoczeniu. Jeśli chcesz zachować baterię, wyłącz te funkcje do momentu aż będą potrzebne.
Nie zawsze też potrzebujesz asystenta Google, a niekiedy nie korzystasz z niego w ogóle. Przejdź do ustawień Asystenta i dezaktywuj go, uniemożliwi to aktywne słuchanie i drenaż baterii.
W urządzeniach producenta Samsung występuje drugi asystent – Bixby. Także w większości zbędny.
Twój ekran jest zbyt jasny
Ekrany smartfonów wyglądają dziś cudownie, zwłaszcza te z systemem OLED. Zaskakująca jasność, głębia kolorów, ale raczej nikogo nie zaskoczy fakt, że ekran jest akurat największym wrogiem baterii? Prawdopodobnie nie potrzebujesz urządzenia ustawionego na najwyższy możliwy parametr. Przejdź do ustawień wyświetlania i zmniejsz jasność ekranu, twoje oczy i bateria będą ci wdzięczne.
Ja osobiście zachęcam do korzystania na co dzień z funkcji automatycznej jasności, gdyż ekran dostosowuje się do aktualnych potrzeb i zapewnia dobrą widoczność w każdej sytuacji. W przypadku jej wyłączenia będziemy się często spotykać z problemem braku widoczności tego co jest wyświetlane (a tym samym dłużej spędzimy na aktywnym używaniu komórki) lub ekran będzie za jasny (co także będzie gorsze dla baterii).
Możesz jednak zmienić czas jak długo ekran pozostaje aktywny. W ustawieniach wyświetlacza w telefonie ustaw automatyczne wygaszanie po kilku – kilkunastu sekundach. Przejdź teraz do ustawień powiadomień, aby wyłączyć powiadomienia z określonych aplikacji, aby Twój telefon nie świecił za każdym razem, gdy pojawia się nowy alert.
Ponownie przemyśl tapetę i widżety
Unikaj poruszających się tapet na ekranie i zbędnych widgetów, ponieważ animacje wymagają większego zużycia podzespołów telefonu, a tym samym zwiększenie zapotrzebowania na energię.
Widżety są kuszące i wygodne, ale oprócz animacji są one także aktywnym programem, który ciągle się aktualizuje i pobiera dane. Jeśli masz problem z trzymaniem baterii, to prostu usuń te zbędne.
Wycisz swój telefon
Telefon, który ciągle brzęczy, wibruje i do tego jest za głośny, jest nieco denerwujący nie tylko dla uszu właściciela, otoczenia, ale także baterii w telefonie.
Telefon musi uruchomić wewnętrzny silnik, który wykonuje swoją pracę i także zużywa energię. Przejdź do ustawień dźwięków i wibracji, zmniejsz intensywność wibracji, a także wyłącz funkcję wibracji podczas pisania.
Przejmij kontrolę nad swoimi aplikacjami
Programiści wkładają wiele wysiłku, żeby ich aplikacje działały tak wydajnie, jak to możliwe. Wymaga to jednak wykonywania ich aktualizacji tak często jak to możliwe.
To z kolei stanowi kolejne wyzwanie dla baterii oraz danych sieciowych. Dobrym pomysłem jest ograniczenie aktualizacji aplikacji tylko w sytuacjach kiedy jesteśmy podłączeni do Wi-Fi. Wtedy też mamy możliwość podładowania urządzenia w razie potrzeby.
Możesz wyłączyć automatyczne aktualizacje danych aplikacji. Weźmy za przykład aplikacje Facebook lub Instagram – odświeżają się automatycznie w tle dodając nowe materiały, gdy są dostępne. W ten sposób po włączeniu aplikacji praktycznie od razu widzisz nowe posty, zdjęcia, story. W ustawieniach telefonu możesz wyłączyć opcję automatycznej synchronizacji danych przechodząc na ręczną aktualizację, czyli wtedy kiedy po prostu z nich korzystasz!
Ostateczność… Powerbank lub wymiana baterii
Jeśli Twoja bateria nie pozwala Ci na wystarczające użytkowanie telefonu, to możesz rozważyć zakup dodatkowej baterii w postaci Powerbanku. Pragnę zwrócić przy tym uwagę na chińskie podróbki! Niektóre budżetowe produkty posiadają mocno zawyżoną pojemność niż ta realna. Staraj się zatem wybierać te wśród renomowanych producentów.
Innym rozwiązaniem jest sprawdzenie kondycji baterii oraz jej ewentualna wymiana. Niektóre serwisy (nawet te renomowane) próbują zdobyć klientów kusząc darmową diagnozą urządzenia. Posiadają one oprogramowanie na komputery i zasilacze laboratoryjne, które są w stanie oszacować aktualną pojemność baterii. Być może Twój egzemplarz nie ma już takiej sprawności jak rok temu, czy nawet kilka miesięcy wcześniej. Koszt wymiany nowej baterii w zależności od urządzenia rozpoczyna się od około 100 zł do około 300 zł, czyli tyle co dobry powerbank.