Nowoczesne rozwiązania informatyczne usprawniają pracę firm. W przypadku przedsiębiorstw posiadających własny magazyn takim programem jest system WMS. Dzięki niemu można lepiej wykorzystać własne zasoby, zautomatyzować wiele czynności oraz zmniejszyć ilość pomyłek. Czym właściwie jest system WMS i jakie problemy eliminuje? Odpowiadamy.
Przejdź na skróty:
Co to jest system WMS?
System WMS to typ oprogramowania, które poprawia zarządzanie magazynem na wielu płaszczyznach. Pozwala on zautomatyzować niemal wszystkie procesy, które się w tego typu obiektach odbywają, a także na bieżąco je kontrolować – począwszy od momentu, kiedy towar trafi do magazynu, a skończywszy na chwili, w której zostanie on wydany.
Jakie problemy rozwiązuje system WMS?
System magazynowy WMS rozwiązuje wiele problemów występujących w firmach. Poniżej opisujemy jedynie kilka z nich.
Problem ze znalezieniem towaru
Problem ze znalezieniem towaru często pojawia się w stosunkowo niewielkich magazynach. Dzięki systemowi WMS możesz sprawdzić, ile sztuk produktu dostępnych jest w danej lokalizacji – śledzi on nieustannie ruch produktów w tego typu obiektach. Uwzględnia przy tym m.in. takie czynniki, jak: data przydatności, numer partii czy też numery egzemplarzowe. Dzięki temu klient nie tylko wie, gdzie znajduje się dany towar, ale również w jakiej ilości oraz jakie cechy posiada.
Popełnianie błędów
System WMS działa tak, że określonych operacjach wysyła zadanie do operatora. Magazynier nie może przejść do kolejnego etapu, dopóki program nie uzna, że owo zadanie zostało przez niego poprawnie wykonane. Co więcej, prawdopodobieństwo popełnienia pomyłki np. podczas kompletacji, jest zredukowane – w tym przypadku – do minimum. Ponadto, kiedy towar dociera do magazynu, do magazynu, zostaje na nim umieszczony kod kreskowy, a dane identyfikacyjne zapisywane są w systemie. Informacje o ruchu ładunku można następnie przeglądać w czasie rzeczywistym – wszystko to zmniejsza ryzyko pojawienia się ewentualnych błędów.
Zbyt długie wdrażanie pracowników
Kiedy przedsiębiorstwo się rozwija, zwykle wzrasta zapotrzebowanie na większą kadrę. Niestety, wdrażanie nowych pracowników bywa niezwykle czasochłonne, np. ze względu na to, że wielu rzeczy muszą się oni nauczyć na pamięć. Co więcej, inni, bardziej doświadczeni pracownicy, muszą dla nich poświęcić swój czas i oderwać się od swoich codziennych zajęć. Problem zbyt długiego wdrażania pracowników eliminuje właśnie system WMS, który prowadzi magazyniera przez wszystkie czynności, które musi wykonać. To z kolei sprawia, że już na wstępie jest on bardziej wydajny.
Sprzedawanie produktów, których nie ma w magazynie
W tym przypadku mówimy o sytuacjach, które mają miejsce w firmach prowadzących sklepy internetowe. Zdarza się, że dochodzi do sprzedaży produktów, których nie ma już w magazynie – ponieważ informacje o stanach magazynowych nie są aktualizowane na bieżąco. System WMS dla e-commerce zdecydowanie eliminuje ten problem, ponieważ dzięki niemu dane aktualizowane są w czasie rzeczywistym – to sprawia, że klienci nie kupują produktów, których nie ma w danym momencie.
Komu się przyda system WMS?
System magazynowy WMS nie od dziś wspomaga pracę firm logistycznych. Ponadto coraz częściej pojawiają się na rynku systemy WMS dla e-commerce, ale – jak się okazuje – z powodzeniem mogą z nich korzystać również przedsiębiorstwa z innych branż. Jedynym warunkiem jest, tak naprawdę, posiadanie własnego magazynu. Oprogramowanie najlepiej sprawdzi się wtedy, gdy w znajduje się w nim ponad 1000 miejsc paletowych.
Kiedy wdrożyć system WMS?
Wielu przedsiębiorców zastanawia się, kiedy właściwie wdrożyć system WMS dla e-commerce (i nie tylko). Z pewnością warto to zrobić wtedy, gdy Twoja firma obsługuje duże ilości przesyłek, które wysyłane są do wielu odbiorców i pochodzą od wielu nadawców. Zdecydowanie polecamy wdrożenie systemu magazynowego WMS także wtedy, gdy chce się zwiększyć przewagę nad konkurencją. Jest to jedna z tych inwestycji, która w relatywnie krótkim czasie generuje duże zyski.