Jak przedłużyć żywotność tuszu? 5 rad, które pomogą Ci zaoszczędzić!

Artykuł zewnętrzny

Updated on:

żywotność tuszu

Do drukowania na drukarce atramentowej potrzebny jest tusz. Można wybierać oryginalne tusze od producentów urządzeń drukujących lub sięgać po alternatywne tusze do drukarek (zamienniki). Bez względu na to, czy jesteś zwolennikiem oryginałów, czy też znacznie chętniej sięgasz po zamienniki, musisz liczyć się z tym, że każdy tusz prędzej czy później się skończy.

Do drukowania na drukarce atramentowej potrzebny jest tusz. Można wybierać oryginalne tusze od producentów urządzeń drukujących lub sięgać po alternatywne tusze do drukarek (zamienniki). Bez względu na to, czy jesteś zwolennikiem oryginałów, czy też znacznie chętniej sięgasz po zamienniki, musisz liczyć się z tym, że każdy tusz prędzej czy później się skończy. Specjaliści z dodrukarki.pl podpowiadają, w jaki sposób przedłużyć żywotność materiałów eksploatacyjnych. Wprowadź te proste patenty do swojej codzienności i zacznij drukować więcej!

Zmniejsz czcionkę

Drukujesz dużo materiałów tekstowych na własny użytek? Zmień czcionkę na mniejszą i oszczędzaj na tuszu oraz papierze! Czy wiesz, że korzystając z czcionki Times New Roman, wydrukujesz aż o 44% więcej stron niż w przypadku czcionki Verdana o tej samej wielkości? Jeśli jednak nie jesteś w stanie przestawić się na inny rodzaj czcionki, możesz po prostu zmniejszyć jej rozmiar – na przykład z 13-stki na 11-stkę.

Tylko black & white

Drukujesz najczęściej w czerni i bieli, a mimo wszystko zużywasz kolorowe tusze? Jeśli nie zmienisz ustawień, podczas drukowania monochromatycznych dokumentów drukarka będzie zużywała także kolory. Pamiętaj więc, by przed wydrukiem poświęcić 5 sekund na wejście w Ustawienia Zaawansowane i wybór opcji drukowania monochromatycznego. Innym pomysłem jest przerzucenie się na monochromatyczną drukarkę laserową, która jest najlepszym wyborem dla osób drukujących czarno-białe dokumenty.

Wybieraj papier do drukarek

Papier papierowi nierówny, dlatego zawsze korzystaj z tego dedykowanego drukarkom. Innego rodzaju papier (np. grubszy) sprawia, że drukarka zużywa więcej tuszu w celu uzyskania wyraźnego nadruku. Oprócz tego, że grubszy papier absorbuje więcej tuszu, stosowanie papieru, który nie jest przeznaczony do drukarek, może skutkować uszkodzeniem sprzętu.

Kompresuj tekst przed wydrukiem

Opcja „drukuj wszystko” może i jest wygodna, ale na pewno nie ekonomiczna. Ile razy zdarzyło Ci się wydrukować stopkę czy kolorowe zdjęcia z artykułu? Poświęć chwilę na to, by przenieść artykuł do Worda i skompresować tekst poprzez usunięcie zbędnych zdjęć i zmianę czcionki. W rezultacie możesz wydrukować nawet kilka stron mniej i zaoszczędzić nie tylko tusz, lecz również papier.

Wymień drukarkę

W przypadku drukarek obowiązuje zasada, że taniej nie znaczy lepiej. Rozważając zakup drukarki za 150 zł od mało znanego producenta, pamiętaj, by sprawdzić, ile kosztują materiały eksploatacyjne do danego modelu – może się bowiem zdarzyć, że w ciągu roku kilkakrotnie przekroczysz koszt samego sprzętu. Do droższych urządzeń możesz z łatwością dokupić tanie tusze do drukarek. Zamienniki od dobrych producentów kupisz nawet za kilkanaście złotych (w zależności od modelu drukarki). Tanie urządzenia mogą sprawdzić się jedynie u osób, które drukują rzadko, choć dla takich użytkowników znacznie lepszym wyborem będzie drukarka laserowa. Drukarki atramentowe nie tolerują długich przestojów, więc jeśli planujesz drukować kilka faktur w miesiącu, postaw na model laserowy.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz