Podczas posiłków słyszysz charakterystyczne strzelanie w szczęce? A może doskwiera ci ból przy szerszym otwieraniu ust? Jakiekolwiek niepokojące objawy w tym obrębie, to znak, że powinniśmy jak najszybciej udać się do fizjoterapeuty szczękowego.
Przejdź na skróty:
Przyczyny problemów szczękowych
Fizjoterapeuci są zgodni, że w ostatnim czasie stale wzrasta liczba osób, które uskarżają się na dolegliwości w obszarze skroniowo-żuchwowym. Nic dziwnego, narzucamy sobie bardzo szybkie tempo życia, a nasze codzienne obowiązki prywatne lub zawodowe potrafią generować w nas ogromne pokłady stresu. Być może nas to zdziwi, ale wspomniane czynniki bardzo mocno przekładają się na urazy w obrębie szczęki. To jednak nie wszystko. Częsta praca siedząca i wielogodzinne spędzanie czasu przed komputerem powodują wady postawy, a przede wszystkim bardzo mocne wysuwanie głowy do przodu. Obok tego wszelkie zmiany w gospodarce hormonalnej, jak również uwarunkowania genetyczne mogą przyczynić się do nasilenia tego typu problemów. Jedno jest pewne – jeżeli występują u nas niepokojące obawy w obrębie szczęki, rehabilitacja stomatologiczna będzie najlepszym rozwiązaniem.
Kiedy należy udać się do specjalisty?
Lista objawów w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego, która powinna nas zaniepokoić i skłonić do działania jest naprawdę długa. Najbardziej charakterystyczny będzie wszelkiego rodzaju ból w okolicy szczęki. Często bywa on na tyle uciążliwy, że utrudnia codzienne funkcjonowanie. Może powodować problemy z szerszym otwieraniem ust, ziewaniem, a nawet jedzeniem nieco twardszych czy wymagających dłuższego przeżuwania posiłków. Taki ból często promieniuje także na inne obszary twarzy i głowy. Obok niego bardzo charakterystycznym objawem będzie przeskakiwanie oraz trzaskanie szczęki. Często nie sposób nie zauważyć niepokojących dźwięków podczas otwierania lub zamykania buzi.
Problemy ze szczęką mogą sugerować nawet w miarę niepozorne i niezwiązane z tym obszarem objawy. Osoby, które często odczuwają szum w uszach lub mają niezbyt komfortowe uczucie zatkanych uszu, powinny udać się do specjalisty. Obok tego niepokojące będą także objawy w obszarze oczu. Łzawienie oraz uczucie dużego ciśnienia w gałkach ocznych także mogą być wywołane problemami szczękowymi.
Nie sposób także nie wspomnieć o wszelkich mechanicznych urazach. W końcu niefortunne wypadki chodzą po ludziach i może zdarzyć się tak, że doznamy obrażeń, chociażby podczas uprawiania naszego ulubionego sportu. Wypadki samochodowe lub rowerowe również bardzo często przyczyniają się do uszkodzenia szczęki. Tu także rodzi się szerokie pole do działania dla fizjoterapeuty.
Reagujmy zanim będzie za późno
Często wszelkie badania profilaktyczne wykonujemy regularnie, aby mieć stuprocentową pewność, że nic nam nie dolega lub aby móc zawczasu stawić czoło pojawiającej się chorobie. Dlaczego zatem nie działamy w podobny sposób, jeżeli chodzi o usługi fizjoterapeuty stomatologicznego? Musimy wiedzieć, że sporo ponad połowa całej populacji ma nieprawidłowo funkcjonujące stawy skroniowo-żuchwowe. Nie musimy czekać, aż pojawi się dyskomfort czy ból. Dla własnego komfortu i bezpieczeństwa powinniśmy profilaktycznie sprawdzić, czy nic niepokojącego nie zaczyna dziać się w obrębie naszej szczęki. Na urazy i zwyrodnienia w tym obrębie szczególnie narażone są osoby, które za sprawą różnych czynników wyrobiły w sobie odruch silnego zaciskania zębów. Obok tego, nocne zgrzytanie zębami również naraża nas na problemy ze stawami. Są to najczęstsze reakcje pojawiające się w odpowiedzi na stres lub napięcie emocjonalne. Jeżeli zatem budzi nas w nocy własne zgrzytanie zębami lub zwracają nam na to uwagę bliscy – nie warto czekać. Najlepiej od razu skonsultować się z fizjoterapeutą.
Co najważniejsze, również niepozorne czynności, czasami wykonywane bezwiednie, stanowią zagrożenie dla naszych stawów. Guma do żucia to nasz nieodłączny element po posiłku? A może zdarza nam się obgryzać paznokcie i nie możemy się pozbyć tego nawyku? Musimy mieć na uwadze, że te dwa elementy nie wróżą nic dobrego dla naszych stawów skroniowo-żuchwowych.
Jeżeli zareagujemy szybko, to istnieje naprawdę spora szansa na to, że wizyta u specjalisty, zastosowanie prostych ćwiczeń oraz wyeliminowanie złych nawyków pozwolą nam cieszyć się zdrowymi i mocnymi stawami przez naprawdę długi czas. Jak możemy się domyślić, odwlekanie wizyty u specjalisty na ostatnią chwilę to nie najlepsza praktyka. W wielu przypadkach zdarza się tak, że ignorujemy nawet niewielki ból i dopiero kiedy jest on tak silny, że utrudnia normalne funkcjonowanie, decydujemy się na wizytę u fizjoterapeuty. Wówczas możemy mieć pewność, że zaserwujemy sobie znacznie dłuższą i cięższą rehabilitację stomatologiczną, której moglibyśmy uniknąć. Szybkie reagowanie na jakiekolwiek zmiany w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego zwyczajnie nam się opłaci. Będzie to dla nas stanowić oszczędność czasu, pieniędzy. Dzięki temu unikniemy także sporego dyskomfortu oraz wielu wyrzeczeń.